1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

En az 1500 prim günü olan,c belgeli isg uzmanları hk.

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Melih Şendoğan tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,

Bugün bakanlık tarafından yapılan duyuruyla beraber hala bazı şeyler tam net olarak açığa çıkmamıştır.

En az 1500 prim günü olan C belgeli isg uzmanları B için bu sınava kesin katılacağını düşünüyorum ama hala ortada bir yönetmelik yok . Muallakta kalmak,belirsizlik içinde olmak iğrenç birşey . Herkes programını bu sınava göre yapacak .

Siz ne dersiniz peki ? Ders çalışmaya başlayalım mı ?
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Her zaman çalışmakta yarar vardır ayrıca Genel Müdür açıklamayı yaptı sadece Resmi Gazetede yayımlanması kaldı yayınlandıktan sonra ince detayları belli olur
  3. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1683 prim günüm var ,14 aralık sınavına girmeyip şubat veya mayısta yapılacak b sınıfı sınavına girebilme durumumuz var mı?
  4. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yildi 2 defa diyor sınav icin. ben de müffetiş yardimcisi arkadasımla görüştüm 1500 ve 3000 dedi bize vvurmuyor 1200 gün var
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    tabi ki girebilirsin

kanun derki 02 ağustos 2014 yılına kadar iki sınava girme hakkı verilecek ama şunu unutmayalım

A sınıfı uzmanlar yine mahkemeye gidecekler iptal için
  6. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    daha cıkar cıkmaz verecekler yine... ergül bey rant büyük
  7. Bu A ların dertleri ne acaba??türümüzün son örneği biziz hepiniz toplansanız bir A yapmazsınız biz biz biz iyi ki varız 50 bin liraya çalışırız siz sefil C ler ayak işlerimizi yapacaksınız falan mı demek istiyorlar.Ben anlamadım bu işi..
  8. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yok zamanında onlara bu belgeler ücretsiz verilmiş adamlar sinav abile girmememiş sonra iptal edilince tekrar aldilar falan onlara ayni şeyi yaptiracaklar bize
    birde madolyonun öbür yüzü var maaşlari iyi :)bizim c ler a olsa 1000 tl bakarlar
  9. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A uzmanlar pastadaki büyük parçayı alıyor...
    Şu konu netleşince sınava girip ben de A olucam inşallah :p
  10. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bedriye hanim vurun yüzümüze beni bizim 300 günümüz yok diye:)
  11. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    A 'ların bu tavrını ben bir yönden haklı görüyorum . Alanlarında uzman kişiler , c belgesini daha dün alıp fabrika bile görmemiş bir kişinin daha risk değerlendirmesi yapmadan a olmasını meslek etikleri açısından da uygun bulmadıklarını düşünüyorum . Yani gayet yerinde bir durum . Kimse gücenmesin ama burada durum sadece pastayı bölüşecekler değildir arkadaşlar,orada farklı bir durum var .
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2870
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkes kendi payını alma derdinde zaten. Foruma bakın herkes A sınıfının pastanın büyük kısmını götürdüğünü konuşuyor. neden bu tepki verildiği sorulunca adalet yerini bulsun deniliyor. O pastadaki payda gözü olmayan insan niye prim günü peşinden koştursun. Asıl adalet bunun neresinde.......
  13. itiraf ediyorum benim gözüm var A da ... :cool:
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2870
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hakkınızda hayırlısı :)
  15. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri

Melih Bey afedersiniz ama şu anda A sınıfı olarak dolaşan uzmanların kaç tanesi fabrika yüzü gördü acaba bunu biliyormuyuz? Müfettişlikten emekli bir sürü A sınıf uzman var ve hayatında hiç sahada çalışmamış... Ayrıca 1500 ve 3000 prim günü hiçte hafife alınacak bir gün sayısı değil, o kadar süre alanında çalışmış bir teknik eleman neden B veya A sınıfı olamasın ki?
    600.000'ne yakın tehlikeli ve çok tehlikeli iş yeri var ve bu iş yerlerine bakabilecek uzman sayısı sadece 1500 civarında. o zaman ya tekrar yasayı erteleyeceksiniz ya da böyle bir çözüme boyun eğeceksiniz...
    Maalesef İş Güvenliği Uzmanlığı algılandığı gibi basit bir iş değil ama madem bu yasa çıktı, asgari ihtiyaçlarda sağlanmalı. 1500 kişi ile 600.000 iş yerine nasıl bakılacak aksi halde? Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan bir yasadır bu. Alt yapı hazırlanmadan Avrupa Birliğinin dayatması ile çıkarılmış, ordan burdan alıntılarla dolu çıkarmış olmak için çıkarılmış bir yasa zaten tam anlamıyla uygulanamaz...
    Günü kurtatmak için yapılan bu düzenlemeler ile maalesef yetinmek zorundayız bir süre. Ne zamanki daha ilk öğretimden başlayarak İş güvenliği ve sağlığı dersleri ile kültür haline gelir o zaman eksiklikler daha iyi tartışılabilir. Şu anda tartışmanın hiç bir anlamı yok. Sadece müfettişlik yaptı diye, zaten meslek hayatı boyunca güzel para kazananlara yine kepçe ile dağıtmaları bana şahsen dokunuyor. 1500 ile 3000 gün prim ödemiş bir uzman A sınıfı olduktan sonra çok kısa sürede gerekli tecrübeyi kazanacaktır buna inanıyorum. Bu yazdıklarımdan benimde bu kriterlere uyduğum düşünülmesin savunduğum için, daha 1500 günün 1/3'ünü bile sağlayabilmiş değilim :)
  16. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Fabrika görmemiş A lar az mı sizce?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2013 ---
    Katılıyorum size.
    3000 gün az değil. 4500 günde emekli olunabiliyor zaten. Emekli olduktan sonra mı A olalım?
  17. Şimdi Bu prim gün sayısı tutupta bir üst belgeye geçmek için sınava girmeyecek arkadaşlar var mı? yok!!!peki hangi doğruyu veya yanlışı tartışıyoruz?
  18. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A
    Aşkolsun, öyle bir niyetim yok.:(
  19. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Buradaki herkes a olduğu zaman yine aynı maaşı alıyor olacaklar. Çok değil 6 ay sonra en geç..
    Ama daha risk altında!
  20. herkes değil sınavı geçen , prim gün sayısı tutan ve kamuda çalışmayanlar A olabilecek :))
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2013 ---
    pardon kamuda çalışanlarda olacak ama özel sektöre hizmet veremiyecek :))