1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

En az 1500 prim günü olan,c belgeli isg uzmanları hk.

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Melih Şendoğan tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  Bakanlığın sitesinde duyuru yayınlandı. Aranılan cevaplar orada.
  14 ARALIK 2013 TARİHİNDE YAPILACAK İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAV DUYURUSU

  Bilindiği üzere; işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının eğitim, sınav ve belgelendirilmesi işlemleri ilgili mevzuat kapsamında yürütülmektedir.

  Bu itibarla; 14.12.2013 günü yapılacak merkezi sınavla ilgili açıklama aşağıda belirtilmiş olup, adayların bu takvime göre hareket etmeleri önem arz etmektedir.

  1- Sınav uygulama duyuru metni 04.11.2013 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir.

  2- 14.12.2013 günü yapılacak işyeri hekimliği sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-c maddesinde belirtilen kişiler (Hekimlik diplomasına sahip iş sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği bilim doktorları, iş sağlığı ve güvenliği alanında yardımcılık süresi dahil en az sekiz yıl teftiş yapmış olan hekim iş müfettişleri, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az sekiz yıl fiilen çalışmış hekimler) doğrudan girebileceklerdir.

  Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploması örneği, lisansüstü eğitim mezuniyet belgesi, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa posta yoluyla veya elden başvuru yapmak zorundadır. Hizmet çizelgesi sadece Bakanlık mensupları için gereklidir.

  3- 14.12.2013 tarihinde yapılacak B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/1-b-2 maddesinde belirtilen kişiler (iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile veya teknik elemanlar) doğrudan girebileceklerdir.

  Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, yüksek lisans diploma örneği,) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

  4- 14.12.2013 tarihinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/(2) maddesinde belirtilen kişiler doğrudan girebileceklerdir.

  Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

  5- Bakanlığımızca Milli Eğitim Bakanlığına yaptırılan daha önceki sınavlardan birine girmiş ve başarısız olmuş adaylar en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde ilgili sınavlara katılabileceklerdir. Bu itibarla bu durumdaki adayların isimleri sınav listesine otomatik olarak eklenecektir.

  6- 14.12.2013 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği sınavına; Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp girdiği her iki sınavda da başarısız olan hekimler doğrudan girebileceklerdir.

  Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

  7- Öte yandan; “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 11 Ekim 2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, söz konusu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda;

  <!--[if !supportLists]-->a- <!--[endif]-->15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabileceklerdir.

  Söz konusu adaylar;14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girebilmek için 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

  2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar, aşağıda belirtildiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girebileceklerdir.

  <!--[if !supportLists]-->(1) <!--[endif]--> (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  <!--[if !supportLists]-->(2) <!--[endif]-->(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girebileceklerdir.

  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

  Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.

  Bu duyurunun 7. maddesi doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılı olsalar dahi, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapılacak incelemelerde durumları ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenemeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.

  8- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.

  9- Adayların sınav başvuru işlemlerini sağlıklı yapabilmesi için öncelikle 04.11.2013 tarihinde www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak uygulama duyuru metnini incelemesi gerekmektedir.

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 2. Benim 150 gün sonra 3000 oluyor. Aralıkta B olmak için girecem. Ağustosta A olmak girememmi.
 3. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  :) 2 ağustos'ta (2014) düzenleme finito. girebilirseniz girin tabi :)
 4. Holley diyelim ozaman :)Mart 3000 oluyor.Ağustosa kadarda çalışırız.Allahın izni ile :)
 5. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  hoca yapmayın şaka yapmıştım. 2 ağustos 2014'ten önceki sınavlara girebilirsiniz.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
  bakanlığa nasıl başvuracağız bir fikri olan var mı?
 6. a.kayar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  8- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.
  18 ağustos sınavını geçenler girecekmi girmiyecekmi tartışmasıda bitmiş oldu...:)
 7. 150 gün sonra A için başvurursunuz. Başvuru süresine sınır yok.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
  Bu holley, hülonun ingilizcesi gibi olmuş yakışmış.
 8. umutözcan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  68076
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  38 gün ile A yı kaçırıyorum. Kara kara düşünüyorum askerlik borçlansak nasıl olur acaba?
 9. aykut tosun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  1500 ve 3000 gün alanında çalışma demiyor ki prim ödeme şartı diyor... Bende c sınıfı uzmanım. B yi hakkediyorum bu durumda ama bana göre de gayet mantıksız bir ıygulama olmuş. Deselerki 1500 gün makina sektöründe çalışırsan sadece makina sektöründe B sınıfı uzman olursn inşaatsa inşaat. o zaman hak veririm
 10. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43593
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yönetmelik çıktı şimdi herkes çok kişi kazanacak iş hacmi daralacak vb. durumların peşine düşmüş durumda. İlk önce bir sınavı kazanın. 22 aralık sabahı nasıl 69 alırım diye çırpınan çok olacak. 35.000 kişiden iyimser bir tahminle 20.000 kişi civarı bu sınava girecektir. 20.000 in hepsi kazansa da İstanbul, İzmir, Ankara gibi kentlerde sıkışıp kalacaklardır. Artık iyi olan iş yapsın. Bir kişi 8 iş yerine baksa 160.000 iş yeri ederki zaten ülke genelinde 130.000 çok tehlikeli sınıfa dahil iş yeri var. 2016 da devlet daireleride bu işin içine girdimi sadece 900 civarında belediyelik var ki gerisini siz düşünün artık. Poliklinik sağlık ocağı hasttaneleri saymıyorum dahi. İlk önce sınavı kazanalım arkadaşlar.
 11. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Aydın
  Sertifika Numarası:
  43268
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Pehlivan Madencilik-Mühendislik / Teknik Nezaretçi
  Arkadaşlar başka bir sıkıntı var gözden kaçırdığınız.10-15-20 dk olan kişi başı çalışma sürelerimiz 6-8-12 dk oluyor...Osgb de çalışanların işyeri ve iş yükü artacak.çalışmayı düşünenlerin ise iş bulma şansı azalacak.çünkü firmanın igu çalıştırma sayısı azalacak.biyolog ve mimarlardan sonra çeko cularıda buna dahil etmek isteyen bakanlığın çalışmaları var...İGU uzmanlarının alanı gittikçe daralmakta...
 12. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu

  30 bin kişi girer yüzde 40'ı kazansa 12 bin kişi b-a olur gibi haberler çıkmıştı. tabi bu sınav kalitesine bağlı, çelişkili, muallakta bir sınav yapılırsa başarı % 15-20'lere düşer. şimdi benim fikrime göre piyasa ocak-şubat döneminde bir anda b-a sınıfına doyacak gibi gözüküyor, fakat sonraki birkaç yıl içerisinde (b'ler çok tehlikeliye yaklaşık 2,5 sene daha bakabilecek) yeniden özellikle a sınıfına yeniden ihtiyaç olacak diye düşünüyorum. bu tip sınavlar çalışılmadan geçilmiyor, dolayısıyla çalışmak lazım.
 13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  O zaman'a daha çok var. O zaman gelene kadar halledeceklerine emin olabilirsin.
 14. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  o başka tabi, hep hallettikleri gibi hallederlerse yandık.
 15. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  traji komik değil mi? burası Türkiye işte
 16. Bulent Akyol İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  58540
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Selam arkadaslar. Ben 21 Aralik'taki sinava girdim ve basardim saniyorum. 15 Ocak'ta C sinifi uzman oluyorum diyelim. Su an 2900 gunum var. Mart veya Nisan'daki sinava girip B alabilirsem, 4 ay sonra 3000 gunu dolduracagimdan Agustos'tan once tekrar girip A sertifikasini alabilir miyim?
 17. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bakanlık bu durumu çıkarmış olduğu duyuru ile kapattı.
  Sınıf yükseltme sınavına 2 kere girilebiliyor ancak tek bir sınıf yükseltme için.
  Kısacası B için sınıf yükseltmeye girildiğinde bir sonraki sınavda A sınıfı için girilemiyor.
 18. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Başla.
 19. Hüseyin Süzülmüş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  2013 te C sınıfı uzmanlık için sınava girip başarılı oldum.
  Fakat herhangi bir işlem yapmadım. 1500 prim günüm var.
  24 Mayıs taki sınava girip yükseltme yapabilirmiyim.
  Yapabilirsem nasıl bir süreç gerekli.