1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Endüstiyel kokular hakkında

Konusu 'Biyolojik Tehlikeler ve Kontrolü' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba,
  İmalat, atık, organik maddeler vb... sebeplerle ortaya çıkan endüstriyel kokuları gidermek için uygulanabilirliği açısından gördüğünüz, kullandığınız, gerçekten işe yarayan sistemler veya yöntemler var mıdır ? Önerebileceğiniz bir yöntem varsa görüşlerinizi alabilirim.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Endüstriyel Kaynaklı Koku Kontrol Sistemleri

  Bakon, endüstriyel kaynaklı kokuların kontrolü için, güvenilir ve ekonomik çözüm olan, tek veya çok kademeli gaz yıkama sistemlerini önermektedir.

  Geniş bir kullanım alanına sahip ve pek çok sektörde kullanılan gaz yıkama sistemleri, koku giderimi konusunda başarılı ve etkili sonuçlar vermektedir.

  Çok kademeli gaz yıkama sistemlerinin her kademesinde farklı kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirilerek birden çok gaz bileşiğinin kesin olarak ve yüksek verimde giderilmesi sağlanır.

  [​IMG]

  Kokunun Tanımı

  [​IMG]
  Koku; uçucu maddelerin neden olduğu ve insanda koku alma duyusunu harekete geçirerek algılanmasına neden olan etkidir. Koku, burun boşluğunda yer alan koku sinirlerinin uyarılması sonucunda algılanır.

  Kokulu bileşikler hem organik ve hem de inorganik moleküller içerir. Organik kokular; genelde organik maddelerin ayrışması sonucunda oluşan merkaptanlar, aminler, indoller, skatollar ve diğer bileşiklerdir. Önemli iki inorganik koku unsuru ise hidrojen sülfür (H2S) ve amonyak (NH3) tır.

  Koku Birimi - Odor Unit (OU): Bir metreküp havada disperse olarak koku hissine neden olan kokulu madde miktarıdır.

  Koku Konsantrasyonun Birimi (OU/m3):Kokulu madde miktarının, kokulu madde hacmine oranıdır.

  Koku Eşik Değeri: İnsan burnunun algılamaya başladığı koku seviyesidir.
  .
  Koku, endüstriyel tesislerden kaynaklanan hava, su, gürültü vb. kirlilikler gibi çevresel etkilerden biridir. Güzel kokular yaşantımıza renk katarken, kötü kokular olumsuz çalışma koşulları ve sağlık problemlerini beraberinde getirir.

  Koku kontrol sistemleri, tesislerdeki çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve çevreye verilen rahatsızlığın giderilmesini sağlayan vazgeçilmez uygulamalar arasında yer almaktadır.
  [​IMG]

  Kokuya Neden Olan Bileşikler


  [​IMG]

  [​IMG]
  kaynak:http://bak-on.com/endustriyel-kaynakli-koku-kontrol-sistemleri.html
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
  Endüstriyel Koku Arıtma Sistemleri
  Fabrikalar, Kanalizasyon terfi istasyonları, Baca sistemleri, Büyük binaların kanalizasyon terfi hatları, Arıtma tesisleri giriş yapıları, Endüstriyel tesislerin arıtma tesisleri gibi yüksek yoğunlukta koku yapıcı gazların söz konusu olduğu durumlarda TASOFİLT Endüstriyel Hava Arıtma Sistemleri koku sorunlarını çözmede kullanılır.

  Filtre ünitesinin gövdesi, yüksek korozyon dayanımlı PVC-CTP malzemeden imal edilmiştir. Yüksek güçlü fanlar yardımıyla emilen kötü kokulu hava, filtre ünitesinde temizlenerek atmosfere salınır. Filtre monte edilip devreye alındığı andan itibaren koku sorunun ortadan kaldırılmasını sağlar. Filtrenin periyodik bakımları basit ve düşük maliyetlidir. Sistemin enerji tüketimi ve sarf malzemesi tüketimi, kimyasal koku giderme sistemlerinin oldukça altındadır.

  Talebe göre görsel farklı filtre kabini tasarımları yapılabilir (Saat kulesi, bilgi ve reklam panosu vs.).

  Sistem koku sorununa ekonomiki sessiz ve çevreye duyarlı bir çözüm sunar.

  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak:http://www.ecoloturk.com/a_uygulamalar.php
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
  AIRSOLUTION UYGULAMALARI
  • Pompa İstasyonları
  • Atıksu Arıtma Tesisleri
  • Çöp Transfer İstasyonları
  • Çöp Depo Alanları
  • Kompost Tesisleri
  • Endüstriyel Kokular
  • Baca Gazlarındaki Kokular
  • Rendering Tesisleri ve Kesimhaneler
  • Koku Gelen Göl Lagün ve Dereler
  • Diğer Koku Gelen Alanlar

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Atıksu, çöp, kompost, bazı endüstriyel üretim ve benzeri maddelerin doğasında koku vardır ve bu kokunun derecesi, hava ve iklim şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.
  Ecolo® Worlwide koku kontrolü için ürünler sunmakta ve dünyada kendi sektöründe lider konumdadır.Ecolo ürünlerini diğerlerinden ayıran temel özellik kullandığı koku nötralize edici bitki esaslı yağlarıdır. Bu yağlar kokuları parfüm gibi maskelemez, aksine, koku oluşturan maddeleri parçalayarak en zor kokuları bile yok eder.Bu yağlar toksik olmayan, biyolojik olrak parçalanabilen, CFC içermeyen, ozona dost ve uygulanması kolay ürünlerdir.

  [​IMG]
  Sisleme nozulları dakikada 47ml. Debide 5 ile 50 mikron arasında mistler oluşturur. Her nozul korozyona dayanıklı (paslanmaz çelik), tıkanmaya karşı filtreli ve akmaya karşı düşük basınçlı çekvalfe sahiptir. Bina dışı uygulamalarda nozullar birbirinden 4m. ila 6m. arasında monte edilir. Nozullar nokta koku kaynaklarına, bacalara, havalandırma sistemine ihtiyaç doğrultusunda monte edilir.

  Ecolo 60 veya 150 adet nozul kapasiteli farklı EP model pompa sistemleri önermektedir. Pompalar zaman kontrollü olup sprey süresini ve sıklığını , istenen günler ve saatler için farklı farklı programlayabilirsiniz. Opsiyon olarak su oranlayıcısı ile konsantre koku giderici otomatik olarak su ile istenen oranda karıştırılıp kullanılabilir.


  Ecolo koku giderici solüsyonları bitkilerde elde edilen esans yağları ve organik bileşiklerden oluşur. İçerikte terpenes, düz zincirli aldehitler, alkoller ve ketonlar, benzen türevleri ve çeşitli moleküller bulunur. Bu içerik sayesinde koku oluşturan maddeler parçalanarak kokusuz hale getirilir.


  [​IMG][​IMG]
  Pompa İstasyonları – Terfi merkezleri ve Arıtma tesislerinden çıkan kokular nötralize edilir.

  [​IMG]
  İşletmelerden çıkan gıda kokuları, yemek kokuları, plastik kokuları vb. kokular nötralize edilir.
  [​IMG]
  Açık çöp alanlarındaki kokular giderilir.
  [​IMG]
  Komposttan çıkan kokular nötralize edilir.
  [​IMG]
  Çöp tranfer İstasyonundaki kokular nötralize edilir.

  kaynak:http://www.ecoloturk.com/a_uygulamalar.php