1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Enerji etütlerinin yapılması

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Sabri Mert Büyüklü tarafından 12 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese merhaba;

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'nün (YEGM) yıllık 5000 TEP ve üzeri enerji tüketimi olan sanayi tesisleri ile 20.000 m2 ve üzeri inşaat alanı olan binaların 2015 yılı sonuna kadar enerji etüdü yaptırmaları gerektiğine dair bildirgesi ile ilgili bilgisi olan var mıdır ? İş güvenliği uzmanlarının takip etmesi gereken bir süreç mi ?
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba,

Konuyla ilgili iş güvenliği uzmanlarının herhangi bir resmi sorumluluğu olmayıp, tüm sorumluluk işverene aittir. Fakat işveren konuyu takip etmesi için herhangi bir personelini görevlendirebilir. Burada önemli olan husus, Enerji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan hizmet almaktır. Yetki belgesi olmayan bazı danışmanlık firmaları da teklif verebiliyorlar. Teklif alırken lütfen yetki belgesi fotokopisi isteyiniz. Diğer önemli husus ise yetkilendirilmiş firmanın hangi sektörde yetkilendirildiğini dikkate almaktır. Mesela tekstil firmasına metal sektöründe yetkili bir firma bakamaz gibi. Konuyla ilgili olarak şu linke http://www.eie.gov.tr/verimlilik/y_yetki_b_a_d_sirketler.aspx tıklayarak yetkili firma listesini görebilirsiniz. Sayfayı açtığınız zaman hangi firmanın hangi alanda yetkisi olup olmadığını, kimlerle irtibata geçebileceğinizi, vs. görebiliyorsunuz. Son olarak bir diğer önemli husus, enerji etüt raporlarının aralık ayına kadar tamamlanması gerektiği ve gecikme yaşanmaması açısından bir an önce danışmanlık firmalarından teklif alınması gerektiğidir.

İyi çalışmalar.
  3. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konuyla ilgili Bakanlık ile görüştüm. Konuştuğum kişi, yetkili danışmanlık firmaları ile çalışmamızın daha iyi olacağını belirtti. Ama kesinlikle yetkili firmalar ile çalışın yoksa kabul edilmez tarzında bir görüşme olmadı. Bu konu ile ilgili kesin bir yargıya varamadım. Çünkü danışmanlık firmaları çok yüksek teklif veriyor :/
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benim görüştüğüm kişi mutlaka yetkili firmalara yaptırılması gerektiğini söylemişti. Siz bilirsiniz. Fiyatlar dediğiniz gibi yüksek.15-20 bin Euro arasındaydı benim aldığım teklifler.