1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Enerjisen;bedaş iş cinayetlerine davetiye çıkarıyor!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 11 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Günümüz sendikaların sadece ücret sendikacılığı (-ki çoğu bunu da yapmıyor) yaptığı bir dönemde -özellikle Soma'dan sonra- Enerji Sen'nin artan iş kazaları/cinayetleri sonrası İşçi Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yürüttüğü sendikal mücadeleyi kutluyor ve başarılar diliyoruz.


  [​IMG]

  Enerji-Sen, "iş güvenliği yok" gerekçesiyle çalışmaktan kaçınma haklarını kullanmak isteyen kesma-açma servisi işçilerinin talebini hukuka aykırı bulan BEDAŞ yönetimini "işçi ölümlerine davetiye çıkarmakla" suçladı.

  Enerji-Sen`den yapılan açıklamada, enerji işkolunun İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’ine göre çok tehlikeli sınıfta yer aldığı, en fazla iş kazası oranına sahip işkollarından biri olduğu belirtildi. Sendika, bu işyerlerinden birinin de BEDAŞ/BEDA olduğu hatırlatıldı. BEDAŞ yönetimine defalarca katılımcı ve etkili bir İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSG) politikası oluşturulması konusunda uyarılarda bulunduğunu belirten Enerji-Sen, bu konuda olumlu cevaplar alamadığını iddia etti.

  BEDAŞ/BEDA işyerlerinde başta 6331 sayılı kanun olmak üzere işçi sağlığı ve güvenliği konusundaki asgari gerekliliklerin dahi yerine getirilmediğini ileri süren Enerji-Sen`in açıklamasında, "Özelleştirmenin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen yasal zorunluluk olan İSG eğitimleri ya hiç verilmemiş ya da olması gerekenin çok altında bir sürede verilmiştir. Risk Değerlendirmeleri tamamlanmamış, ayda bir toplanması gereken İSG kurulu ilk toplantısını kısa bir süre önce yapmıştır. İşçilerin kullanması gereken kişisel koruyucu donanımlar ya verilmemekte ya da işin ihtiyaçlarına uygun özellik ve kalitede olmamaktadırlar" denildi.

  Uyarıların sonuçsuz kalması üzerine 300’den fazla BEDAŞ/BEDA işçisinin 21 Temmuz 2014 tarihinde işyerinde can güvenlikleri olmadıkları gerekçesiyle "çalışmaktan kaçınma haklarını" kullandıklarını belirten Enerji-Sen`in açıklamasında şöyle denildi:

  "İşçiler önce sözlü olarak öğleden sonra da yazılı olarak neden işbaşı yapmadıklarına dair dilekçeleri BEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne verdiler. BEDAŞ Genel Müdürlüğü kısa bir süre önce bu dilekçelere 22 Temmuz 2014 tarihinde toplanan İSG Kurulu toplantı tutanağı ile cevap verdi. Aslında verilen cevap değil suçlamaydı. Dilekçede belirtilen hiçbir talebin cevabı tutanakta yoktu. Yüzlerce BEDAŞ/BEDA işçisinin yazılı talebiyle toplanan İSG Kurul`unun yayınladığı Tutanakta işçilerin taleplerine cevap vermek yerine, işçilerin suçlu gösterilmesi için zemin oluşturmak istediği açıktır. Ancak can güvenliğimiz hiçe sayılarak çalıştırılan bizler buna izin vermeyeceğiz."

  İSG Kurulu’nun 22 Temmuz 2014 - 04 nolu tutanağında, Kurul`un işçiler tarafından verilen dilekçeler üzerine toplandığı belirtiliyor ve çalışmaktan kaçınma talebi hukuksuzluk gerekçeçesiyle reddediliyor. Çalışanların talebi ve eylemi "hukuka aykırı" olarak nitelendiriliyor.

  Sendika`nın açıklamasında, BEDAŞ işçilerinin verdikleri dilekçelerde can güvenliklerinin sağlanmasını talep ettikleri vurgulanırken "Can güvenliği talebini hukuka aykırı gören zihniyetin nerelere vardığını çok kısa bir süre önce SOMA`da gördük. Anlaşılan o ki bu tutanağa imza atanlar BEDAŞ işçilerine SOMA katliamını reva görmektedirler. Yağma yok. Güvenli çalışma hakkı başta uluslararası anlaşmalar ve ulusal mevzuatla güvence altına alınmıştır. BEDAŞ işverenleri ve yardakçıları böyle istiyor diye bu hakkımızdan vaz geçecek değiliz" denildi.

  Tutanakta yer alban "işçilerin işyerini terk ettikleri" ifadelerine de tepki gösteren Sendika yönetimi şu açıklamalarda bulundu:
  "İşçileri suçlamak tutanağın ne kadar ciddiyetsiz ve art niyetli olduğunu göstermektedir. Kendilerinin de çok iyi bildikleri gibi işçiler öğlene kadar işyerlerinde kalmışlar, işverene sözlü olarak taleplerini iletmişler daha sonra da sözlü taleplerinin dikkate alınmadığını gördükten sonra da BEDAŞ Genel Müdürlüğü`ne yazılı dilekçelerini vermek üzere gitmişlerdir."

  Tutanağa imza atanların BEDAŞ işçilerinin yaşayacakları her iş kazasından sorumlu olacakları uyarısına yer verilen Enerji Sen`in açıklamasında "Sendikamız işçilerin taleplerini tehdit, çarpıtma ve karalama ile yok sayan bu imzacılardan her meşru zeminde hesap soracaktır" denildi.

  ENERJİ-SEN`İN TALEPLERİ

  - Tutanak geri çekilmeli, işçilere zorla tebliğ edilmesinden vaz geçilmelidir.
  - Tutanakta imzası olan sözde işçi temsilcilerinin meşruluğu kalmamıştır. İşçilerin seçtiği temsilciler kurulda işveren vekili sayısından az olmamak üzere görevlendirilmelidir.
  - İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekiminin görevi işveren yardakçılığı değildir. Bu durum tarafımızca kabul edilemez. Konuyla ilgili olarak bu kişilerin bağlı oldukları meslek odaları ve Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne (İSGGM) hukuki girişimler tarafımızca en kısa zamanda yapılacaktır.
  Söz konusu hukuki girişimler sonuçlanana kadar bu kişiler görevden alınmalıdır.
  - 6331 sayılı kanun ve bağlı mevzuatta yer alan İSG uygulamaları derhal tamamlanmalıdır. İşçilere işe uygun KKD`ler tedarik edilmelidir. İş Güvenliği eğitimleri yasaya uygun şekilde yapılmalıdır.
  - Açma-Kesme servislerinde saha görevlendirmeleri en az 2 kişilik ekipler şeklinde yapılmalı, bu konuda referans kaynak olan TEDAŞ İş Güvenliği Yönergesine uyulmalıdır. Hayati risk oluşturan açma-kesme servislerinde tek kişi çalıştırma uygulamasından vaz geçilmelidir.


  BEDAŞ/BEDA İSG KURUL ÜYELERİ

  Ergin Önder - Kurul Başkanı- İşveren Vekili
  Murat Koşar - Kurul Sekreteri - İSG Uzmanı
  İsmail Öz - Kurul Üyesi - İşveren Vekili
  Fatih Aydemir - Kurul Üyesi - İşveren Vekili
  Dr. Sami Taylak - Kurul Üyesi - İşyeri Hekimi
  Orhan Korkmaz - Kurul Üyesi - Çalışan temsilcisi
  Serkan Ulutaş - Kurul Üyesi - Çalışan temsilcisi

  Basın açıklaması ve aşağıdaki ekler için tıklayınız.
  1- BEDAŞ İşçileri tarafından verilen dilekçe örneği
  2- 22/07/2014 - 04 tarih ve nolu BEDA Enerji İSG Kurul Tutanağı
  3- Sendikamızın BEDAŞ Genel Müdürlüğüne İSG Kurulları hakkında yazdığı yazı
  4- Tedaş İş Güvenliği Yönergesi İlgili Madde


  Kaynak: EnerjiGünlüğü.net, enerjisen.org

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   101,8 KB
   Görüntüleme:
   4.399