1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Engelli çalışanlar hangi sektörlerde/işlerde çalıştırılamaz

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    Saç işleme sektöründe tam zamanlı çalışmaktayım. Personel müdürlüğüne alınmaması gerektiğini defalarca söylememe rağmen hala preshane bölümüne engelli çalışan alınmaktadır. Preshane bölümünde risk oldukça yüksek ve bundan 2 hafta önce elinden iş kazası geçirmiş engelli bir eleman işe alındı ve ustabaşı istememesi halinde personel müdürü çalışanı preshane bölümüne verdi. Bugünde ayağında engeli olan bir çalışan preshane bölümünde iş başı yaptı. Personel müdürüne uyarıda bulunmama rağmen hala bildiğini okuyor ve ben işe aldım sanane der gibi tavır bürünüyor. İşyeri hekimine gidip durumu anlattım ve ondan preshane bölümünde çalışamaz raporu istedim. O da bana başta hak verdi ve bu tür kişilerin preslere alınmaması gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Ancak kişinin işe giriş muayenesini yaptıktan sonra, çalışanın çalıştığı bölüm ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamayacağını, çalışmak istediğini, buradan çıkarsa işsiz kalacağını beyan etmesi sonucu doktorda benim istediğim raporu yazmadı. Çalışabilirliğini uygun gördü. Sürekli oturup ağır kaldırmaması şartı ile, ki böyle bir çalışma usulü preslerde imkansız.
    Yarın öbür gün bir kaza olsa ifade vermeye işverenle ben gideceğim her zamanki gibi. Ne doktorun başı yanacak ne personel müdürünün. Bununla ilgili bir madde var mı kanunda yardımcı olursanız sevinirim, çünkü yakında çıldıracağım. Herkes başına buyruk hareket ediyor ve kimse kimseye yardımcı olmuyor bu konuda, çoğu İSG uzmanı da aynı şeyi yaşıyor eminim kendi düşüncesinin arkasında kendisi duruyor, kimse destek olmuyor.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nilay Hanım,bu durum özel politika gerektiren gruplara giriyor.İşyeri hekimi onay vermişse siz hem deftere hemde özel bir raporla kişinin özel eğitimler alması gerekliliğini,çalıştığı yerle ve yapacağı işle ilgili tehlike ve riskleri ve de alınması gerekli önlemleri belirten raporu işverene teslim etmeniz gerekmektedir.

3. vey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sende alo 170 i ara ve şikayet kaydı oluştur şu işyerinde şu uygunsuzluk var kayıt numarasını da al, unutma orada iki çeşit kayıt var 1. isim görünümüyle, 2. isim görünümsüz sana kalmış
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşverenlerin engelli birey çalıştırma yükümlülüklerini ve şartlarını ifade eden Yasa maddesinin bir kısmını alıntıladım. Koyu harflerle vurguladığım kısımlar önemlidir.

İŞ KANUNU
    Kanun Numarası : 4857
    Kabul Tarihi : 22/5/2003
    Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 10/6/2003 Sayı : 25134

Engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu (1)(2)(3)
    Madde 30 –(Değişik : 15/5/2008-5763/2 md.)
    İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi veya 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu veya 16/6/1927 tarihli ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamına giren ve askerlik hizmetini yaparken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinde sayılan terör olaylarının sebep ve tesiri sonucu malul sayılmayacak şekilde yaralananları meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.
    ...
    Yer altı ve su altı işlerinde engelli işçi çalıştırılamaz ve yukarıdaki hükümler uyarınca işyerlerindeki işçi sayısının tespitinde yer altı ve su altı işlerinde çalışanlar hesaba katılmaz.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    İlgili Kanun'da yazdığı üzere, söz konusu çalışanın yaptığı işe uygun olduğunu belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    Kanun Numarası : 6331
    Kabul Tarihi : 20/6/2012
    Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339

Sağlık gözetimi
    MADDE 15
    (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz. (1)
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Engellilerin eğitimleri, ilgili Yönetmelik uyarınca kendilerine özel olmalıdır.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 15.05.2013/28648

Özel politika gerektiren grupların ve özel görevi bulunan çalışanların eğitimi
    MADDE 7 – (1) İşyerinde onbeş yaşını bitirmiş ancak onsekiz yaşını doldurmamış genççalışanlar, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren grupların özellikleri dikkate alınarak gerekli eğitimler verilir.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Acil durumlar için özel tedbirler alınmalıdır.

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 18.06.2013/28681

Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri
    MADDE 10
    (4) İşyerlerinde yaşlı, engelli, gebe veya kreş var ise çocuklara tahliye esnasında refakat edilmesi için tedbirler alınır.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Risk değerlendirmesi sırasında tehlikeler tanımlanırken engellilerin durumu göz önünde bulundurulur.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi:29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

Tehlikelerin tanımlanması
    MADDE 8 – (1) Tehlikeler tanımlanırken çalışma ortamı, çalışanlar ve işyerine ilişkin ilgisine göre asgari olarak aşağıda belirtilen bilgiler toplanır.
    ı) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

İlk etapta aklıma gelen konularla ilgili mevzuatı topladım. Eğitim konusunda ilgili Yönetmelik'ten alıntı yaptığım için Erkan Dündar'ın alıntıladığı eğitim konulu Yasa maddesini tekrar yazmadım.

Özet: Öncelikle işverenin engellileri meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü olduğu unutulmamalıdır. İşyeri hekiminin vereceği sağlık raporunda yapılacak iş belirtilip, engelli çalışanın yapılacak işe uygun olduğu raporla tasdiklenmelidir. Engelli çalışana özel eğitim verilmeli, risk değerlendirmesinde tehlikelerin tespitinde engelli çalışanların durumu özellikle göz önünde bulundurulmadır. Acil durum planı hazırlanırken engellinin durumuna göre özel tedbirler alınmalı, gerekirse refakatçi bulundurulmalıdır.

Tüm bu gereklikler sağlanmalıdır. Çalışanın yaptığı işin meslek, beden ve ruhi durumuna uygun olmadığını düşünüyorsanız, uygun şartlar sağlanmıyorsa bunların hepsini Onaylı Defter aracılığıyla işverene yazılı olarak tebliğ ediniz. Tespit edeceğiniz makul sürede şartlarda iyileşme ve düzelme olmuyorsa işyerinde çalışmaya devam etmek veya istifa etmek seçeneklerini değerlendirmeniz gerekebilir.

Zira Bakanlık sadece işverene bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durumun işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine bildirimini meşru görmektedir. Diğer durumlar için elbette "vey" kullanıcı adlı üyenin de yazmış olduğu yolu izleyip bir şeyler olacağını umarak şikayette bulunabilirsiniz.