1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Enterasan bir risk: konteynırlarda çay için semaver kullanılması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Ferit Yılmaz tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar çalıştığım yerde taşeron firmalar konteynırlarında çay için semaver kullanıyorlar. Havaların soğuk olmasından malum çay içme oranı arttı. Buna bağlı olarak vücudun (el, bacak vb.) belirli bölgelerinde yanık vak'aları çoğaldı. Kazaların kök neden analizindeki sonuç; plastik bardak kullanımı. Şimdi sizlere sorum şu, bu konuda nasıl bir çözüm üretebiliriz? Semaverin bulunduğu bölgeye levha yapıştırmak istesek ne yazabiliriz?
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Plastik bardaktan vazgeçilip cam bardağa geçilebilir. Ama bu seferde bardakların yıkanması sorunu çıkar ki buda hijyen riski yaratır.

Plastik bardakların içi özel bir maddeyle kaplı olanları var. Hem daha sağlıklı hem tutunca ezilmiyor hem de ısıyı geçirmiyor. Onu aldırabilirsiniz ama daha pahalı.

Bir başka çözümde çaycı istihdam edebilirsiniz bu iş için.

Diğer bir çözüm otomatik çay kahve makinesi aldırmaktır.

Semaverin yanına da "sıcak su elinizi yakar dikkat" filan yazabilirsiniz
  3. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sıcak su elinizi yakar dikkat yazısı benimde düşündüğün şeydi fakat komik gibi geldi bana ondan danıştım burada.
    diğer dedikleriniz evet hepsi yapılabilir ve makul çözümler fakat hepsi cebe dayandığı için başka çözümler arıyorum.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Bu meslekte cebe dayanmayan çözüm yok. Hem sizin cebiniz değil, patronun cebi ...gerekliyse alacak dimi?
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Plastik yerine kağıt bardaklar tercih edin. Kağıt bardakların el yakma özelliği yoktur kağıt ısıyı tuttuğu için ele ulaşamaz ve eli yanan arkadaş can havliyle bardağı bırakacam derken kendini daha çok yakmayacaktır. Böyle bir kaza inceledim, mutfakta kızgın yağ kazanını 2 kişi taşıyor, birinin eli iyice yanınca kazanı tam tezgaha oturtmadan aceleyle sağını bırakıyor ve kazan devrilip içindeki yağ adamın kolunu yakıyor... :)

Uyarı tabelaları ve talimatlar öte yandan bence de şart...
  6. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kağıt bardak en mantıklısı fakat 3000 adet plastik bardak 30 TL, 3000 adet karton bardak 112 TL. neredeyse 4 katı
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Sayın Ferit amacınız işçiyi mi korumak, patronun cebini mi korumak acil karar vermelisiniz.

İSG uzmanının görevi temel olarak işçiyi korumaktır. Altı üstü bardak alıyoruz yahu.. Bunu diyemiyorsak patrona, fotoselli tezgah al nasıl diyeceğiz dimi.
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    plastik bardağın içine konan sıcak sıvının etkisi ile plastikteki kimyasallar çözülüyor, el yakmayan dahi olsa plastik bardaklar çay-kahve vs... için kullanılmamalı
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

İçi teflon kaplı son derece sağlıklı tek kullanımlık bardaklar var.
  10. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben yapamıyorsam sen yaparsın olmaz mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Kasım 2013 ---
    lütfen çözüm üretelim soruna ortak olmayalım. şu anki çalışma durumunu bildiğim için detaylı araştırma yapıyorum ama burada şunuda aldıramıyorsan muhabbetlerine girmeyin. varsa fikrinizi ve çözümünüzü bekliyorum.
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Vallaha yapıyorum, konu işçi sağlığıysa patronun gözünün yaşına bakmam. Bardak için bile "pahalı almam" diyen patronun yanında da çalışmam.
  12. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    o senin tercihin. dediğim gibi destek olmayacaksanız köstekte olmayın
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Ee destek oldum öneriler sundum dimi;

Plastik bardaktan vazgeçilip cam bardağa geçilebilir. Ama bu seferde bardakların yıkanması sorunu çıkar ki buda hijyen riski yaratır.

Plastik bardakların içi özel bir maddeyle kaplı olanları var. Hem daha sağlıklı hem tutunca ezilmiyor hem de ısıyı geçirmiyor. Onu aldırabilirsiniz ama daha pahalı.

Bir başka çözümde çaycı istihdam edebilirsiniz bu iş için.

Diğer bir çözüm otomatik çay kahve makinesi aldırmaktır.

Semaverin yanına da "sıcak su elinizi yakar dikkat" filan yazabilirsiniz

Eeee ama siz hem bedava seyahat edeyim hemde şöfer mahalli olsun istiyorsunuz.

İşgüvenliğinin bir bedeli var ve patron bunu ödemek zorunda haksız mıyım?
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Tavriniz cok yanlis.
    O kadar oneri sunuldu, oysa siz o pahali, bu olmaz diyorsunuz.
    O zaman bir fikir de benden.
    Isi kaynaginda cozup cay icmeyi yasaklayin.
    Veya herkese bireysel kulplu kupa bardak alin. Herkes kendi bardagini yikasin.
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Sait bey aynı fikirde olmamız ne hoş.

Çayı yasaklarsak bu kez fatura işçiye çıkar. Molalarda çay içme bir hak diye biliyorum. Bardak yıkamada da hijyen sorunu var.
  16. kupaların tanesi 1 lira üstünede isim baskısı yaptırın çalışanlar kendilerini değerli hisseder :)en fazla 1,5 tl ye gelir kişi başı.ama bardak derdinden kurtulursunuz :) benim uyguladığım yöntemdir ..kağıt bardak plastik bardak uzun vadede daha fazla bir maliyet
  17. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tüm öneriler arasında en mantıklısı bu
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ilk ben dedim amaaaaa.
    :)
    Koray bey kizmayin hemen. Arkadasimizin hicbir oneriye yaklasmamasi uzerine en az faydali olani sundum cayi yasaklayarak. Hem bizim insanimiza cayi yasaklamak da sokmez sanirim.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Bizim kültürde biliyosunuz çay çok önemli, çayı yasaklarsak işçiler fabrikayı işgal edebilir gibi geldi bana :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Kasım 2013 ---
    Ben çaycı istihdam edelim diyorum.. hem bir kişi daha iş bulur ve bir aile geçinir.

Yabancı ilaç firmaları mesela dünyada otomotik çay makinesi koyarken türkiyede alışkanlık bu diyip çayçı kadrosu açıyormuş :)