1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Epilepsi hastası çalışanlar hakkında

Konusu 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' forumundadır ve Elçin Subaşi tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Merhaba Arkadaşlar,

İşletmemizde epilepsi hastası olan bir çalışanımız mevcuttur. Kendisi iş güvenliği kanunu yürürlüğe girmeden önce ve işyerimizin tehlike sınıfı az tehlikeli olduğu sırada doktor tarafından onaylanarak işe alınmış.

Ancak yeni açıklanan işyeri tehlike sınıfları tebliğine göre işyerimiz ''tehlikeli'' sınıfa alınmıştır. 3 vardiya şeklinde çalışma yapılmaktadır. işletmemiz bir textüre işletmesidir.

Çalışanımıza ait yeni tarihli alınmış uykusuzluğa sebebiyet veren ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz raporu vardır. Kendisi sağlık sorunu hakkında bilgi sahibidir ve çalışmak istiyor. bizde tecrübeli olduğu için kendisini bu sebepten işten çıkarmak istemiyoruz. Nihayetinde biz işten çıkarırsak dışarıda da işsiz kalabilir.

Çalışanın vardiyasını sabit olarak gündüz vardiyasına almayı ve kendisinden çalışmak istediğine dair yazılı belge istemeyi düşünüyoruz. İşletmemizde ne yazık ki az tehlikeli iş kolu yok bu sebeple bölüm değişikliği yapamıyoruz. Görev tanımı değişikliği yapmayı düşünüyoruz ancak ben bu konuda tam olarak emin değilim.

Umarım bu gibi bir durum hakkında bana verebilecek tavsiyeleriniz vardır çünkü mevzuat gereği bu çalışanı tehlikeli sınıfta bir işletmede çalıştıramayız. Böyle bir sebepten kimsenin işsiz kalmasını da istemeyiz.

Ayrıca epilepsi hastalığı engellilik-özürlülük kapsamına girer mi ? Bu konuyla ilgili engellilik raporu alındığına dair bir kaç yazı okudum.

Tavsiyelerinizi ve önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Kazasız günler dilerim sağlıklı ve güvenlikli kalın :)
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu çalışan ustamı?yani makina başındamı çalışıyor eğer makina başında ise siz onu sadece gündüz vardiyasında fixleseniz bile kriz geçirerek olabilecek iş kazası riskini sıfırlamanız mümkün değil size tavsiyem eğer büyük bir işletme ise ki sanıyorum 3 vardiya çalışıldığına göre öyle daha daha az riskli işlerde kullanmanız mesela temizlik işleri gibi..
  3. Ataklarının sıklığı ve ilaç kullanımı önemli.Fakat gece çalışması bence kesinlikle yasaklanmalı.Burda sizin yapmanız gereken doktor çalışabilir derse çalışsın.Ama nöbet sıklığı süresi çok önemli.Bazı hastalar ilaçları düzgün kullanınca sıkıntısı olmuyor..
  4. ali erol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence de doktorların tavsiyesine uyacak şekilde hareket edin. ama yerinizde olsam riske girmem Fatma Hanımın dediği gibi geri hizmette riski düşük olan işlerde çalıştırırım.
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Elçin Hanım
    Söz konusu personelin yapmış olduğu işin vasfı , tehlike değeri önemlidir.
    Tehlikeli ve Çok tehlikeli işlerde yapılan işleri bir bütün olarak değil de çalışanların ayrı ayrı yapmış oldukları işlere göre değerlendirmek daha realist ve insancıl olacaktır. Ki yönetmeliğimizde Mesleki eğitimleri tehlikeli ve çok tehlikeli işletmelerde çalışanlar için zorunlu tutmuştur ancak çalışanların yapmış oldukları işlerin tehlike sınıflarını dikkate alınmasın gerektiği üzerine de vurgu yapılmıştır.
    Tehlikeli bir işletmede ofis çalışanlarının yapmış oldukları işi tehlikeli diye sınıflandıramayacağımız gibi söz konusu çalışan içinde böyle bir sınıflandırma yapamayacağız.
    Epilepsi hastası çalışanın yapmış olduğu işin ne olduğu ve bu işin tehlike sınıfının ne olduğunu bilmeliyiz.
    Çalışan ofis çalışanı , temizlik çalışanı ise çalışmasında sıkıntı olmaz.
    Ancak çalışan bir araç operatörü , bir makine operatörü yada üretim çalışanı ise işte o zaman hem yasal hemde insalcıl açıdan olayı değerlendirmek daha mantıklı olacağı kanısındayım.
  6. Mehmet Ali Sağlam İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44846
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeni uygulamada Epilepsi hastalarına erken emeklilik hakkı verildi. Ancak bazı şartları var. Bildiğim kadarı ile hastalığın ilk teşhis tarihi (çalışmaya başlamadan önce mi sonra mı?). Toplam prim gün sayısı. Toplam sigortalılık süresi. bu şartlar uyarsa alacağı raporla emekli olabilir. Ancak çalışmasını istiyorsanız Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporunu yenilemeniz gerek diye düşünüyorum. Aynı zamanda yalnız başına çalışmamasını sağlamanız da bir tedbir olarak düşünülebilir.
  7. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Yorumlar için teşekkür ederim. Çalışanımız textüre makinesi operatörü. Bu sebeple görev değişikliği yapmak ve sürekli gözetim altında tutmak en uygunu olacak sanırım.
  8. ibrahim kavak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Böyle bir durumda iş bana göre hekime düşer,
    -öncelikle pozisyonun adı tam ifade edilerek tekrar iş ile ilgili gerçekci bir rapor almasını sağlamak
    -gerçekten vazgeçilmez bir çalışan ise çalışma süreleri arasında tolere edilebilir molalar vermesine izin vermek ve böylelikle epilepsi atakları tetikleyecek eforu azaltmış olmak
    -kullandığı ilaçların kan düzeyi ölçümünü belli aralıklarla yaptırmak ve çalışanın kendi sağlığı ile ilgili olarak ne kadar özenip özenmediğini görmek, herşeye rağmen ilaç kan düzeyi stabil hale gelmiyorsa gereğini yapmak,
    -belli aralıklarla nöroloji konsultasyonu almak ,bunu şahsın dosyasına koymak
    -çalışma ortamında epilepsi atağı sırasında çalışanın atak sırasındaki istemsiz hareketlerini minimalize etmek etmek için kişisel koruyucu ekipmanı nizami kullanmasını ısrarlı bir şekilde sağlamak ve bu çalışanın yakın uzaklığında ilk yardım eğitimi almış bir çalışan konuşlandırmak
    -hastalığı ve bu hastalığının sonuçları ile çalışılan işin hastalığa etkisi genişçe açıkladığımız bir aydınlatılmış onam hazırlayıp ,çalışana imzalatmak(okudum,anladım, hastalığımın iş ortamında doğurabileceği sonuçların farkındayım ibaresi gibi bir yazıyı el yazısı şeklinde alıp)
    -hazırlanacak yazıya ilgili mevzuatlardan atıf yapmalı,
    -ne biz üzülelim, ne işveren, ne de çalışan

Selamlar
  9. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalıştığım fabrika da epilepsi hastaları yıllardır bulunmaktadır. İşten çıkarmak gibi birşeyi kesinlikle doğru bulmuyorum. Neticede hastalık bu ve yarın birgün sizin başınıza gelmeyeceği ne malum. Hem sağlığınızı kaybediyorsunuz hem de işinizi... Önemli olan ağır işlerde çalışmaması ve kimyasal kullanmasının engellenmesi. Çalışması gereken yeri işyeri hekimi belirlemeli ve hekimcr takibi muhakkak yapılmalıdır.
  10. uğur gönül İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99919
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Elçin hanım, bizim iş yerimizde de benzer sorunlar var ve doktor olarak sıkıntılıyım. İş sağlığı konusunda deneyimli hukukçu Prof. larla bire bir konuştum.
    Bana "ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz" raporu vermemi tavsiye ettiler. Aksi takdirde olası bir kaza durumunda cezai yükümlülükten kaçmak mümkün değilmiş.
  11. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Riske girmemek gerekir. Çok tehlikeli ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu alınması daha doğru olur. Risk olumlu olduğu zamanlarda değil, olumsuz olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Zor da olsa kararı kara günleri düşünerek vermek gerekir.
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    operatörlüğü yaptı yıllarca birşey olmadı..iş yeri tehlikeli sınıfa erişince mi zeval gelecek..yasa itibariyle yanlış doğru..çalışanı düşünmek mantıksız
  13. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli işlerde makine, forklift, kimyasal, yüksekte çalışma vb yok mu? Çalıştırmayalım deyip kestirip atmak ne hekime ne de uzmana yakışmıyor! Insanların onca Yıldır emeğini mesleki tecrübesini hasta diye çöpe atmayın!!
  14. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu arada yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum: fabrikada bir işçimiz düşüp bayıldı, üniversite hastanesine kaşdırıldı ve epilepsi teşhisi konuldu. 1 yıl ilaç tedavisi gördü, forklift operatörlüğünden alınıp daha rahat bir işte çalışması sağlandı. Kontrole gittiğinde epilepsi hastası olmadığı 2 ayrı Hastanedeki doktordan teyit edildi. Şimdi sizin mantığınızla bu Adamı işten çıkarsaydık ne olacaktı? İşten çıkarıldığına mı yansın, başka iş bulamadığına mı yoksa bir yıl boyunca çektiği maddi manevi eziyete mi ?
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    adam zaten çalıştı 5 yıl çalıştı orada o makineyi kullandı, yasa dedi ki bu makinenin bulunduğu oda tehlikeli sınıfta yer alan odaya dahil oldu; fakat yasa epilepsi hastası adamı tehlikeli odaya almayı uygun görmüyor o dışarda kalsın diyor..bu adam o makineyi zaten kullandı 5.5 yıl..yasaya göre mi sakatlık doğuyor..