1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ergonomik ve rahat iş ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken kriter ve özellikler

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 16 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Metal işleme sektöründe tam zamanlı olarak çalışmaktayım. Belirli bölümlerimiz var ancak her bölüm bir fabrika içerisinde. Yani depodaki eleman elindeki malzemeyle pres bölümüne geçebiliyor. Ancak montaj bölümünde yaz geldiği için iş ayakkabılarında sıkıntılar, şikayetler başladı. Kimse giymek istemiyor, herkes ayağında yara mantar oluştuğunu söylüyor.
    Bölüm müdürü işçileri çalıştıramıyor diye montaj bölümü için ayakkabıların bir süre giyilmemesi, herkes istediği ayakkabıyı giyebilir diye yönetim ile birlikte karar aldı. Ben bu durumu karşı olduğumu her çalışanın giymesi gerektiğini aynı fikirde olmadığımı söyledim, ancak yönetimden böyle bir onay çıktı. Çok saçma ve mantıksız ama montaj bölümü giymeyecek ama diğer bölümler giymek zorunda.
    Ne yapmam gerek?
  2. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Risk değerledirmelerinizde tehdit oluşturacak kaynakları tespit ederek ayakkabı tavsiye etmişseniz ve RD yi onaylamışlarsa sorumluluk o kişilerde olacaktır. Bu tür İsg konusunda çalışanları ilgilendiren kararlar kurulunuz var ise kurulda konuşulmalı, karar çalışanlara aktarımalıdır. Şu an uzman olarak risk görüyorsanız deftere eksiklik, aksaklık tedbir ve tavsiyelerinizi mutlaka not edin.. Tavsiyem bu süreçten önce işveren/vekili ile konuyu detaylı olarak görüşün
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesini daha revize etmedim. Revize işlemlerinde bunu belirteceğim. Tedbir ve öneri defterinde iş ayakkabısız çalıştırılmaması gerektiğini,yazlık ve kışlık yılda 2 defa ayakkabı alınması gerektiğini, karar defterinde de yazlık ayakkabısı denemesi için numune istenecek diye yazdım. Böyle bir düşünce vardı ancak şimdi finanas sıkıntısından dolayı vazgeçildi.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ayakkabı konusunda mutlaka bir alternatif vardır bulunur.
    ama
    ayakkabı kullanılmaması konusunda alınan karar uygun bir durum değildir.
  5. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Tespit ve öneri defterine yazmanızdan başka bir çözüm gözükmüyor şuan. Bir sonraki ayakkabı alımında işverene veya yetkiliye bu yaşanan durumu hatırlatarak daha uygun ayakkabı aldırabilirsiniz.

Bakanlığa bildirilecek konularda hayati önem taşıyan konular olması gerekli diye biliyorum. Bu durumda bakanlığa bildirmek doğru olmaz.
    Tekrardan deftere yazmanız en mantıklısı.
  6. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Sorumluluk açısından arkadaşların bahsettiği uygulamaları yapabilirsiniz.

İşin kök nedenine gelince,

Montaj bölümünde malzeme düşme riski varsa ve bu çalışanlar iş ayakkabısı giyilmesi zorunlu diğer alanlara girmesi gerekiyorsa bütünsellik açısından iş ayakkabısı ve diğer önlemlerin alınması kaçınılmazdır.

1. Piyasada satılan fiyatı 60 TL ile 120 TL arasında olan orta sınıfta iş ayakkabıları vardır ve üst fiyat segmentindeki iş ayakkabıları konfor sağlar.(U-power classic modeli gibi )
    2. Bizde sıvı çeliğin eritildiği çelikhane bölümümüzde ortam sıcaklığı yüksek olmasına rağmen tüm personel bu iş ayakkabısını giymekle yükümlüdür. Sıcaktan mantar filan oluyor durumu abartıdır. Ancak dediğim gibi ayakkabının kalitesi burada çok önemlidir.
    3.Psikolojik olarak kaba olan ve rahatlık hissi az olan iş ayakkabıları maaalesef içşiler tarafından istenilmez, parmak arası terlikle gelebilirsiniz deseniz inanın buna göre terlikle gelebilecek çalışanlar olur.
    4. İş ayakkabıların antistatik tabanları sağlık açısından her hafta yıkanmalıdır, bunu çoğu işçi yapmaz.
    5. Hala daha iş ayakkabısı giyilmesi önerilmiyorsa o zaman sizde çelik burunlu ziyaretçi çarığı denilen normal iş ayakkabısının üzerine giyilen modellerden temin edebilirsiniz. Ancak fiyatları tahminen 60 TL ve üzeridir.

Burada işinizi evraklarlar sağlama aldıktan sonra yukarıdaki konularda kurul toplantısında bastırmanız.

İşiniz kolay değil biliyorum,
    Kolay gelsin.
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    KKD'lerin seçiminde işyeri hekimininde onayı gerekli. Bu gibi ayağında mantar olanların veya sağlık problemleri olanları işyeri hekimine yönlendir. Eğer hekim sağlık açısından giymesinler die rapor verirse giymeye bilirler. Yada işyeri hekiminin önereceği daha havadar bir ayakkabıda giyebilirler. Mevzuat bunu düşündüğü için işyeri hekimiyle birlikte seçilmesine karar vermiştir.
    Şunlar işini görebilir;
    coverguard styleno: 9HEVL, 2. Önerim; Gıasco nordic s3 markalarıdır.
    Ancak tanesi 185TL'dir :=) alırlar mı bilmem
  8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyeri hekimimiz ben ayakkabı giyme diyemem dedi. Yarın başka bir gün iş kazası olursa ben sorumluluk alamam dedi.
  9. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Ozaman sadece uzman olarak sizin değil, çalışanların uygunsuz ayakkabı giydikleri için ayaklarında problem oluştuğuna dair notlarını işverene onunda bildirmesi gerekir ve deftere onunda yazması gerekir. Çalışanların ayaklarında oluşan sağlık sorunlarını hatta nedenini ve çözümünü bildirmesi gerekir diyeceğim de ilaç yazmaktan zaman bulamıyordur:)
  10. Yasar Adem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    133966
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazılanlardan anladığım kadari ile çalışanların ayakları kullanılan ayakkabısından kaliteli sorun yaratmış. Kaliteli bir iş ayakkabısının bu şekilde bir sorun yaşatmıyacağına inanıyorum. Tavsiyen piyasadan alınan sıradan ayakkabılar yerine daha kaliteli ayakkabı aldırılması yönünde olacaktır. Ayrıca konusu tespit öneri defterine yazmanı öneririm. Ayrıca işyeri hekiminin sorumluluktan kaçması da ayrı bir handikap ki işyeri hekimin bu olayda seninle birlikte öneride bulunmak zorundadır. Bu şekilde geri çekilmiş olması işyeri hekiminin kalitesini (!) göstermektedir.
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bizde de benzer bir dağılım var,

şöyle yaptık, montaj elemanı montaj depo vb alanlara giremiyor. yasak. zaten tshirt renleri de farklı olduğu için belli oluyorlar.
    onlar çelik burunlu ayakkabı giymiyor.

not: ayakkabının kalitesi önemli de çok önemli değil. sonuçta ayak apısı vs herkesin çelik buruna uygun olmayabilir.

not2: eğer bu kararı aldılarsa ve sizin onayınız yoksa kurulda buna karşı olduğunuzu belirtir madde ekletin ve/veya deftere yazı.

not3:önceki firmamda mantar şikayeti değil de koku şikayeti vardı. doktorumuz koku mantardan olur dedi. mantar ilacı firması reprezantını çağırdı, teeeek tek tüm çalışanlar mantar kontrolünden geçirildi, ilaçlar verildi. kimi çok memnun oldu, "bedava kontrol" diye, kimi de utandı ya ayağımda mantar çıkarsa diye. ondan sonra da aynı şikayeti bi daha almadım :D
  12. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kullandığımız iş ayakkabısı YDS EL 250
  13. Yasar Adem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    133966
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kullandığınız ayakkabı bence iyi sorun işçilerde ve işverende bence :)
  14. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence de sıkıntı ayakkabı da değil, bahane olsun diye söylenilmiştir sanırım. diğer husus tespit öneri defterine bir an önce yazın derim. işyeriniz de kurul oluşturuluyorsa eğer orada da bahsedebilirsiniz falan ama kurul toplanana kadar, tedbiren deftere yazmanız tarafındayım. kolay gelsin...
  15. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alternatif ayakkabılar arayınız.
    İş kazalarında emin olun ayak ile ilgili yaralanma söz konusu olduğunda neden KKD kullanılmadı şeklinde size soru gelir.
    Piyasada farklı özelliklerde ayakkabılar bulunmakta . Yerinizde olsam bu ayakkabılara bakar ve bizzat test ederek de ayakkabıları aldırmaya çalışırım.
  16. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok çeşit ayakkabı denedik, en son karar YDS EL 250 modelinde alındı. Şuan özellikle montaj bölümünde çok sıkıntılar var. Yeni ayakkabı alınması fikrine işveren yaklaşmıyor, işletme içerisinde çalışanların iş ayakkabısız çalıştırılmamaları ve sağlık açısından yazlık-kışlık olarak senede 2 kez ayakkabı verilmesi gerektiğini deftere yazdım. İşyeri hekimimiz de işverene bu konuda önerilerde bulundu. Ancak çalışanlardan şikayetler ve ayakkabı giymeme konusunda ısrar, işverenden de almama konusunda ısrarlar devam ediyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Haziran 2015 ---
    Bizim bölümler aynı bina içerisinde, montaj bölümündeki elemanın pres, depo gibi alanlara gitmesi yasak, tshirt renkleri de değişik ancak yine de engel olacak kesin bir durum yok. O yüzden montaj bölümü çalışanları için çelik burun şart değil diyemiyorum.
  17. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benzer sıkıntılarla karşılaştığım için sizi çok iyi anlıyorum.
    Çalışanlara uygun ayakkabı verilmeden çalışanların KKD kullanmalarını beklemek hata olur. Çalışana ayakkabı veriliyor ama aşırı sıcak veya terlemeden dolayı ayakları mantar vb rahatsızlıklara yakalanıyor. Çalışanda doğal olarak giymemeyi tercih ediyor.
    Olası bir kazada neden uygun ayakkabı verilmediği uzmana sorulur. İşveren tamamen maliyetten kaçmak için isteyen istediği ayakkabıyı giyer demiş sizde. Bu oldukça hatalı bir karar ve size tavsiyem deftere yazın.
  18. İsrafil Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15653
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sarmakina Sanayi ve Ticaret A.Ş
    Merhabalar öncelikle kolay gelsin arkadaşlar,

Benimde çalıştığım fabrikada bu tür sorunlar çıkıyordu. Piyasadan olabilidiğince numune buldum görüşlerini aldım. Şimdide en son karar olarak her bölüme yaptığı işe uygun olan gerekli havalandırmayı sağlayabilecek ayakkabıların alımını yaptık. Bizimde montaj atölyemiz var fakat kesinlikle parça düşme tehlikesi her an var. Bu güne kadar olmadı ama sürekli vinçlerle parçalar makineler kaldırılıp indiriliyor. Montaj atölyesinde çelik burun olmadan çalıştırmak problem olabilir. Ben montaj bölümüne YDS EL 190 BR verdim mesela. Havalandırma terleme koku işini yüzde yüz olmasada yüksek oranda çözmüş bulunuyoruz.
  19. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    3M gibi firmaların teknik ekipleri var. tüm firmanızı gezip tüm bölgelere ait kkd analizi çıkartıyorlar. Hangi bölümde kimin hangi maskeyi kullanması gerektiğinden, hangi kişinin hangi ayakkabıyı giymesinin daha rahat olmasına kadar. gerek olmayan kkdleri de sunmuyorlar. Yani sırf para kazanalım diye bir hareketleri yok. Öyle bir teknik destek ile işvereni daha rahat ikna edebilirsiniz belki de. Gelen ekip hem onlar için rahat hem de güvenli kkdyi bulmanızda yardımcı olabilirler.