1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Erkan koyuncu'nun iş güvenliği sağlanmamış

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ DÜNYASI - Ali TEZEL / HT EKONOMİ
  HABER.jpg
  Muhabir kardeşimin başına gelen olay, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesine göre iş kazasıdır.

  İş kazası, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesinin birinci fıkrasında sayılan hal ve durumları sonucunda meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan olay olarak tanımlanmıştır.

  Bir olayın iş kazası sayılabilmesi için, kazayı geçiren kişinin sigortalı olması, sigortalının işyerinde veya işyerinden sayılan yerlerde bulunması, olayın işveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle meydana gelmesi, kaza ile sonuç arasında uygun bir illiyet bağının bulunması, kaza sonucu bedence veya ruhça özre uğraması ve bu unsurların bir arada gerçekleşmesi gerekmektedir. Ancak iş kazası işin yürütümü sırasında meydana gelen olayı ifade etmekte ise de, yapılan işle ilgisi olmayan bazı hal ve durumlarda meydana gelen olayları da kapsamaktadır.

  Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre sigortalı sayılanlar bakımından “işveren tarafından yürütülmekte olan iş” ifadesiyle, sigortalının işyerinde veya işyeri dışında meydana gelen kazanın işverenin görevlendirmesi veya işin niteliği gereği yapıldığı sırada olduğu için yasaya uygundur.

  SGK, GERİDE BIRAKTIKLARINA İKİ AYLIK/GELİR VERECEK

  Muhabir kardeşimizin geride bıraktığı eş ve çocukları ile şartları varsa ana-babasına SGK önceiş kazasından dolayı ölüm geliri bağlayacaktır. Sonra da yeterli prim ödeme gün sayısı (900 gün) var olduğu için bir de ölüm aylığı verecektir. Bağladığı iş kazası ölüm gelirini ise; olayda kastı, kusuru veya iş sağlığı güvenliği kurallarına aykırı hareketi olanlardan rücu davası ile isteyecektir.

  SGK DENETİM ELEMANI İNCELEYECEK

  Olayı mutlaka SGK denetim elemanları inceleyecekler, iş kazası ile ilgili tüm soruşturma süreçlerinde; ifade alınması, işyerinde durum tespiti yapılması gerekiyorsa, kayıt ve belge incelenmesi de dahil olmak üzere araştırma ve incelemeler SGK müfettişleri tarafından yapılacak.

  Basından öğrendiğim kadarıyla muhabir 5 tonluk kapının kapanışı sırasında kapı ile kapı direği arasında sıkıştığı için kafa travması ile kazalanmıştır. O halde kapıda canlı sensörü yoktu. SGK müfettişi inceleme sırasında şunlara bakacaktır:

  İŞ SAĞLIĞI KURALLARI EKSİK UYGULANMIŞ

  Özellikle bu tip ağır kapılarda iş sağlığı ve güvenliği adına tedbir olarak uygulamaya yönelik sistem sorgulanacaktır.

  a) Kullanma talimatı
  b) Sensör uygulaması
  c) Güvenlik görevlisinin kapı kullanma talimatına uyup uymadığı eğitim alıp almadığı
  ç) Kapı ile ilgili diafon, video görüntüleri
  d) Tehlike anında devre kesici gibi.
  e) Kapının özelliği bilindiğinden özellikle kapı üzerinde ziyaretçilere ikaz levhası
  f) Tehlikeli durumlarda uzak durulması vs. var mı diye araştıracaktır.

  Tabii ki iş sağlığı ve güvenliği yönünden iş güvenliği uzmanının görüşleri de önem taşıyacak, eğitimler dikkate alınacaktır. Bununla ilgili olarak risk değerlendirilmesi gibi planlar dikkate alınacaktır.

  Konuyla ilgili olarak iş müfettişi de soruşturmaya müdahil olacak, işyeri hekiminin yaptığı acil müdahale de kayıtlara geçecektir.

  Kaza adli bir dava olacağından olayla ilgili olay yeri inceleme, adli bilirkişi raporları ile sonuçlanacaktır. Olayın özelliğine bakarsak bunlardan bir veya birkaçı eksik. O halde, bağlanacak ölüm gelirinin peşin sermaye değeri kapının sahibi olan Galatasaray Kulübü tarafından SGK’ya ödenecektir.

  Vefat eden muhabir 5953 sayılı Kanun’a tabi olması halinde 18’inci maddeye göre ölümtazminatı ödenir.

  Gazetecinin ölümü sebebiyle iş akdinin sona ermesi halinde, eşi ve çocuklarına ve bunlar bulunmadığı takdirde geçimi kendisine terettüp eden ailesi efradına müteveffanın aylık ücretinin üç mislinden az olmamak üzere, kıdem hakkı tutarında ölüm tazminatı verilir.

  KAYNAK
 2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  10 tonluk kayar kapıya güvenlik fotoseli taktırmayan Galatasaray yönetimini sıkı bir Galatasaray taraftarı olarak kınıyorum.
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  büyük bir kurumda, göz önündeki bir spor kulübünde olması şaşırtıcı bir ihmal
  Çok etkilendim. Çok sık açılıp kapanmamasına ve sensör olmasına rağmen, şirketin kapılarını tekrar inceleyip önlemlerimi iki katına çıkardım. bu arada kapı devrilmeleri de yaşanabiliyor. daha önce bir okulda olmuştu, o konu da çok tehlikeli