1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Ermenek'te son denetimi yapan müfettiş konuştu

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Eren Baran tarafından 31 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. [​IMG]
  Karaman’ın Ermenek ilçesinde, 18 işçinin su altında kaldığı kömür ocağında son teftişi yapan İş Müfettişi Erdoğan Şeker, Radikal’den İsmail Saymaz'a konuştu. Teftiş sonucu hazırladığı raporda, yer altı sularına ve ocağın yan ocaklarla mesafesine ilişkin riski ölçmek için gerekli ‘kontrol sondajı’nın yapılmadığını üç ay önceden haber veren Şeker, “Sondajlar yapılsaydı kazanın önüne geçilebilirdi” dedi. Şeker, Has Şekerler’de geçmişten beri bu sondajın yapılmadığını ve teftişten sonra da ihtarlarına uyulmadığını ifade etti. Şeker, “İhtarınıza uyulsaydı bu kaza önlenebilir miydi?” sorusu üzerine, “Elbette, önlenebilirdi" diye yanıt verdi. Şeker ayrıca, işçilere çelik burunlu ve dayanıklı ayakkabı verilmediği yönünde tespitte bulunduklarını kaydetti. Şener, mevzuat gereği, kapatma değil, para cezası verdiklerini ifade etti. İşte, İş Müfettişi Erdoğan Şeker’le söyleşimiz...

  Geçen haziran ayında yaptığınız teftişte, ocakta ‘kontrol sondajı’ yapılmadığını tespit etmişsiniz, doğru mudur?

  Doğrudur. Evet, bu tespiti yaptık.

  Madende vaziyet nasıldı?

  İki maden mühendisi arkadaşımla gitmiştik. Ben de heyet başkanıydım. Öyle bir tespit yaptık. Her çalışmaya başlamadan önce kontrol sondajının yapılması lazım. Aşağıda, ‘topuk’ diyorlar; diğer ocaklarla o mesafelerin zaman zaman kontrol edilmesi lazım. Güvenlik alanlarında olduğu için kontrol edilmesi lazım.

  Hangi sıklıkta yapılması gerekiyor?

  Öyle bir periyodu yok ama şantiye şefi ve daimi nezaretçinin kontrolünde aşağıda yer altı haritaları var, o haritalara göre üretim yapıyorlar. Topuk denilen, diğer ocaklarla oradaki et kalınlıkları (duvar mesafesi) mesafeleri ölçülmeli. Bunun bir süresi yok. Sürekli değişen bir konu…

  Siz gittiğinizde ne zamandır yapılmıyormuş?

  Geçmişte yapılmamış.

  Hiç yapılmamış...

  Tabi tabi

  Bu sondajlar yapılsaydı eğer, kazanın önüne geçilebilir miydi?

  Tabi tabi.

  İhtarınıza uyulsaydı bu kaza önlenebilir miydi?

  Tabi önlenebilirdi. Yüzde yüz diyemem ama önlenebilirdi.

  Bu sondajların rapordan sonra da yapılmadığı sonucuna varıyoruz, öyle mi?

  Tabi, yapılmamış.

  Yeraltı suyuna yakın olduğunu öngörebildiniz mi?

  Öyle bir şey yoktu. O bölgede geçmişte de öyle bir kaza olmamış. Ondan dolayı çok önceliği yoktu olayın. Biz de kestiremezdik.

  Başka ne gibi eksiklikler saptadınız?

  Ayakkabı yoktu mesela. Madende kullanılması gereken çelik burunlu, dayanıklı ayakkabı yoktu. Kendi kullandıkları ayakkabıları vardı.

  Çalışma koşulları nasıldı?

  O kadar kötü değildi. Kötü derken, yeraltı zaten... Ama ücretler düşüktü.

  Neden 9 bin lira ceza kestiniz, neden kapatma kararı vermediniz?

  Mevzuatımız onu gerektirdiği için... Bu, idari bir tedbirdir. O tarihte kapatma kararı verilmezdi.

  Kapatmayı gerektirecek bir husus görmediniz, öyle mi?

  Yok, gerek yoktu o tarihte.

  İsmail Saymaz - Radikal

  Kaynak: Ermenek'te son denetimi yapan müfettiş konuştu