1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eskişehir'de bir osgb'nin uzmana verdiği maaş!!! ayıp!

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Orçun Yıldırım tarafından 29 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    1-2 AY önce forumda 2500den aşağı ücretten aşağı çalışmayın dediğim için Eskişehir'de olan bir uzman tarafından ağza alınmayacak şekilde küfür etmişti bana(yasal yollara başvurdum o kişi hasap verrcek) neyse
    İşverenler uzman çokluğunu görünce ve ysa ertelenince asgari ücrete kadar teklif edecekler önemli olan bizim ne istediğimiz ne yapacağımız birlik olacakmıyız
  2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sana yapılan etik mi ki
    sen etik kurallarına uyuyorsun
    bence teşhir et.
    herkes gardını alsın
  3. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Arkadaşlar bana kızacaksınız belki ama inanın şuan osgb sahibi,ortağı,çalışanı olmak istemezdim.Onlar da çok zor duruma düştüler bu yasanın ertelenmesi sonucu.Yasanın ertelenmesi söz konusu değilken fiyatlar 1750 tl den başlıyordu.Pasta küçülünce ağır bir rekabet başladı,osgb lerin tek kazancı risk analizi yapmak ama bu rekabet fiyatları tabana indirdi.Şuan için onlar çok daha zor durumda;benim tanıdığım bir hekim var devlet hastanesinde çalışıyordu istifa etti osgb kurdu;şimdi bin pişman.Allah hepimize yardım etsin.
  4. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam asıl bu kan emiciler için allah bize yerdım etsin.Yasa ertelendi değişen ne oldu anlamadım bundan önce nasıl veriyorlardı.Bu bir bahane oldu OSGB'ler için para vermemek için onlara fırsat doğdu.İstanbulda ortalama bir osgb bir uzmanın sırtından 13-14 bin kazanıyor ve osgbnin sermayesi de uzmandır bırakta biraz kesenin ağzını açsınlar uzmana hakkını versin bi zahmet.
  5. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Versin dostum ben istemezmiyim.Bence anlaşmalar % de olarak yapılırsa maaştan daha iyi olur ve herkes hak ettiği kadar kazanır.Yani bir uzman tüm masraflardan sonra %30-35 anlaşırsa maaştan kazançlı olur.Tabi keşke %60-70 e anlaşsa.
  6. ecem söğütlü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynı olay benimde başıma geldi. eskişehirde bir firmaya iş görüşmesine gittim. iş görüşmesi,''Bekleme Odasında'' yapıldı, yani benim dışımda 4 kişinin daha bulunduğu ortamda...zaten o anda hiç bir şey konuşmadan çıkıp gitmek istedim.benimle görüşme yapıcak kişi meşgul olduğu için , orada iş güvenliği uzmanı olarak çalışan ,alakasız bir insan bana gayet ukala bir tavırla işle ilgili bilgilendirdi,ve vericekleri maaşında 1000 TLolduğunu söyledi.birde haftanın 6günü, zaman zamanda saat 7'ye kadar çalışılınabilinirmiş. gerçekten şaka gibi bir görüşme oldu,burada kısaca anlatmaya çalıştım,yoksa yaptıkları anlat anlat bitmez,hiç bir olumlu yanı yoktu görüşmenin , çok amatör bir firma olduğunu düşünüyorum.. lütfen hiç kimse 1000 TL gibi komik rakamları kabul etmesin ki onlarda bukadar saçmalamaya devam etmesinler, tepkimizi göstermezsek bu soyledikleri ücret daha da aşağı inicek diye düşünüyorum.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar malum osgb ile görüşeceğinize bence gidin osgb nin hizmet vereceği firmalarla görüşün sonuçta hizmeti firmalar istiyor. onun vereceği 1000 liranın daha fazlasını kazanırsınız hiç olmazsa osgb anlarki biz bu uzmanları bünyemize almazsak daha fazla kaybedeceğiz der. işverenler için osgb şartı yok
  8. Arkadaşlar bu işin bokunu çıkaran biziz...İçimizdeki ölücüler.yasasının ertelenmesi biraz iyi biraz kötü...Her mühendis belgemi alayım cebimde bulunsun diye...işverende zannediyor ki 100 bin uzman var..Medya böyle yansıtıyor...Ben 2500 tl alıyorum ama benim istemediğim firmaya beni zorla çalıştırmıyor..Gidip önce işletmeyi geziyorum eksiklerin maliyetini söylüyorum az çok ..yapamayacaklarsa hiç girmiyorum..Ben böyle bir osgb de çalışıyorum..
  9. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Arkadaşlar iyi güzel hoş diyorsunuz da lütfen birbirimizi gaza getirip aşırı beklentiye sokmayalım. Piyasanın şartlarını gözönüne alalım. 1000 tl komik evet ama belki pazarlıkla biraz daha üstüne koyalım ama tecrübe ediniriz. OSGB deyim 1500 ile başlatılıyor tecrübesiz elemanlar. Kimse İG uzmanı aylık anlaşmıyor ki! Risk analizi için teklif veriyoruz, teklif verdiğimiz yere bizim teklifin yasırına iş yapan çıkıyor. E aylık hizmet isteyen inşaatlar ve şantiyeler, onların sınıfı malum. Nasıl olacak nasıl ödenecek maaşlar? Yasa uygulama ertelendi, Ocak 2014 de olsa OSGB lerden kapanan devreden cok olacak. OSGB kirası ve tam zamanlı iş yerimi hekimi ücretlerini bilen var mı? Tamam 1000 TL asla kabul etmeyın ama çok da beklentı edınmeyın. Kurs başka gercek hayatta uygulama başka, deneyım kazanın, sonra iş bulursanız daha ıyı ımkanlarla. Ama 2500 tl de beklemeyın cunku pıyasada oyle bır iş yo. Denetımler de yok, cezalar da yok, firmalara kanun gececek ceza gelecek dedık, yalancı coban konumundayız bızler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Temmuz 2013 ---
    sen osgb olmadan nasıl egıtım verıp nasıl hızmet vereceksın osgb nın hızmet verecegı fırmaya? o bılgı bırıkım tecrube ve kanunun sana verdıgı egıtım yetkısı var mı?
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    [quote="

sen osgb olmadan nasıl egıtım verıp nasıl hızmet vereceksın osgb nın hızmet verecegı fırmaya? o bılgı bırıkım tecrube ve kanunun sana verdıgı egıtım yetkısı var mı?[/quote]

şu konuyu hala anlamış değilim. Bireysel Çalışmak denilen bir hizmet bu. tamam eğitimde bireyselliğe taş koydular fakat iş güvenliği sadece eğitimden ibaret değil ki. Risk değerlendirmesi, acil durum planları, acil durum ekipleri vb. daha bir çok prosedür var evraksal bazda. Saha denetimleri zaten ayrı bir konu. Eğitim veren başka kurumlarla da anlaşılıp ben hizmeti veriyorum sende eğitim ver dersin. OSGB ler karşısında bence başka bir çözüm yolu bu !
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1000 lirayı kabul edene bir şey diyemez hale geldik. benim bu konuda sıkıntım olmadı, iş güvenliğine girmsem deşu anda aldığım rakamları alabilecektim. Ama biliyorum ki iş bulmakta zorluk yaşadıkları için İSG alanına girenler var. Eh bu insanlar da ekmek yiyor, paraya ihtiyaçları var. Özellikle de sanayisi çok gelişmiş olmayan yerlerde osgbler de bu arkadaşların bu durumundan faydalanıyor.

ama maaş değerlendirmesini il il yapmamız gerekiyor. sonuçta istanbuldaki, İzmirdeki hayat şartları ile Amasyadaki, eski şehirdeki, konyadaki aynı değil. zaten genel olarak oralarda ücretler daha düşük.

İstanbulda olsam 2000 ile başlamak istemezdim. ama Manisada olsa 2000 lira gayet iyi bir rakam.

Daha yeni bir arkadaşım işe girdi. henüz sınavı geçmediği için arkada evrak işlerine bakacak ve 1000 tL alıyor, sınavı geçip uzman olunca maaş 2000TL olacak.
  12. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman

şu konuyu hala anlamış değilim. Bireysel Çalışmak denilen bir hizmet bu. tamam eğitimde bireyselliğe taş koydular fakat iş güvenliği sadece eğitimden ibaret değil ki. Risk değerlendirmesi, acil durum planları, acil durum ekipleri vb. daha bir çok prosedür var evraksal bazda. Saha denetimleri zaten ayrı bir konu. Eğitim veren başka kurumlarla da anlaşılıp ben hizmeti veriyorum sende eğitim ver dersin. OSGB ler karşısında bence başka bir çözüm yolu bu ![/quote]

Tam zamanlı bir firmada çalışan İSG uzmanı çalışanlara eğitim verebiliyor. Bireysel çalışmak isteyen arkadaşlar ,İSG hizmeti verecekleri firma ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıp eğitim veremez mi?
  13. Orçun Yıldırım İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15293
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne alakası var ilden ile değişir diye. Sen 1000tlye iş kabul edeceksen git mühendislik yap.
  14. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2 ye katlanacak yani :D inandırıcı geliyormu bunu söyleyen bir iş veren olamaz şöyle söyleyeyim bu kadar ucurum olamaz , olmazda zaten :)
  15. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bin tl maaş ile bu işi yapacağıma gider normal işçilik yaparım kafam rahat olur en azından :)
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Tam zamanlı bir firmada çalışan İSG uzmanı çalışanlara eğitim verebiliyor. Bireysel çalışmak isteyen arkadaşlar ,İSG hizmeti verecekleri firma ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıp eğitim veremez mi?[/quote]

Tabi ki olabilir. Firmanın sözleşmeli uzmanı olması yeterli. Tam süreli olmayabilir süreli de çalışabilir fakat şirket ile sözleşmesi olmalıdır.
  17. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    uzman şikayetçi, osgb şikayetçi, iş veren şikayetçi, bunun müsebbibi malum. peki bunu çözecek olan kim? sırayla empati yapalım. osgb kurduğu düzeni idame ettirmek zorunda. doktora fazla yüklenme şansı yok malum, üstelik bir doktor bulduğunda her sektöre hitap edebiliyor. uzman ayağına gelince nace kodları işi bozdu tehlikeli grupta kaç uzman bulunmdurması lazım bildirimler için, uzmanların kendi içinde sıkıntı büyük örnek bir inş.müh. mimar uzman sayısı çok az onlarda hekim gibi oldular. diğer mühendisliklere gelince sıkıntı başlıyor. bireysel danışmanlık hizmeti veren uzman arkadaşlara gelince bir çok yönden önleri kapatılmış durumda. 1.1.2014 tarihine erteleme yapılması sorunları daha da büyütmüş gözüküyor. bu durmda işveren haliyle cebinden çıkacak olanı düşünmeye başlıyor. ozman burada geiştirilmesi gerek bir pazarlama taktiği gerekli. zira bakanlığın bu işi çözmek gibi bir çabası olmayacaktır.

Risk analizi, acil eylem planı, eğitim bunlar için paket fiyat veriyor uzman arkadaşlar. örnek 10 kişilk bir yere şu anda bu grup için 1000 tl gibi fiyatlar veriliyor. uzman saat hesabına göre saat ücetine 30 tl gibi rakamlara razı uzmanlar. ozman teklifler şöle yapılsa 10 kişi için ayda 150 dk buda eşittir 3 saat bildirim olsa aylık 100 tl gibi bir rakam yapar buda bireyselde yapılan işin 1000 tl lik işin karşılık bu firme 10 ay uzman barındırabilir demek. e bildirim olunca zaten bu işler yapılacak üstelik her ay denetimi yapılacak bildirim olduğu için eğitimler verilebilecek. her günüe 1 firma alsa uzman arkadaşlar 26 gün * 100=2600 tl bu sayede belirli bir gelir elde edilmiş olur geri kalan zamanında risk analizi bulabilenlerde ekstrası.
    Nacizane bir çözüm.
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    firmanın çalışanı olacaksın her türlü hizmeti verebilirsin
    ayrıca osgb nin bunları yapmaya bilgi birikim ve yetkisi var diyelim
    fakat işyerine osgb gitmiyor ki yine 1000 tl maaşlı tecrübesiz diye nitelendirdiği uzman gidiyor
    her işi o uzman yapıyor osgb sadece markadan ibaret
    yanlış anlama bazı osgb ler var ki hakikaten bilgi birikimi kalitesi tartışılmaz
    bunu osgb nin başındaki emekli müfettiş yada yılların birikimli uzmanlarından anlayabilirsiniz
    fakat şuan piyasadaki osgb lerin kaçında gerçekten bilgi birikimi kaliteli hizmet var
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    =) oldu arkadaşım. daha önce olanlar da oldu. sanırım çok piyasaya hakim değilsin.

aslında teklif 2000 lira olarak geldi, ancak arkadaşımın sınavı kazanamadığı belli olunca, ikinci sınava kadar 1000TL sınavı kazandığında da ilk teklife dönmesi konuşuldu, çünkü onun belgesini kullanmadan yeni iş yerleri alamayacaklar sadece destek verecek. belge gelince alabilecekleri işyeri sayısı artacağı için hem şirketin geliri hem arkadaşın maaşı artacak.