1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Etiketle,kilitle,emniyete al,dene::lockout / tagout (loto) - kilitleme etiketleme (eked) nedir?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  shapeimage_1.png
  Lockout / Tagout (LOTO) - Kilitleme Etiketleme (EKED) Nedir?

  EKED, bir makine ya da ekipman üzerinde bir çalışma gerçekleşmeye başlamadan önce, tehlikeli enerjiyi kontrol altına almakta ve sıfır enerji durumuna getirmekte kullanılan birincil ve tercih edilen bir yöntemdir.

  Makine veya ekipman ile enerji kaynağı arasındaki bağlantı doğru şekilde kesildikten ya da izole edildikten sonra, makine ya da ekipman etiketlenmeli, kilitlenmeli, emniyete alınmalı ve denenmelidir.

  Etiketle: Kilidin kimlik bilgisi ve kilidin makine ya da ekipmana takıldığı tarihi gösteren etiketin kilide eklenmesi anlamındadır.

  Kilitle: Makine veya ekipman kontrollerinin (şalter veya bir boru üzerindeki vana kolunun kilitlenmesi örneğinde olduğu gibi) fiziksel olarak kilitlenmesi anlamındadır.

  Emniyete al:Tehlikeli alanda kimsenin olmadığının kontrol edilmesidir.

  Dene: Makine veya ekipmanın gerektiği gibi enerjiden kesildiğinin ve makine ya da ekipman üzerinde gerçekleştirilecek çalışmaya başlamadan önce makine ya da ekipmanın çalışmayacağının test edilerek denenmesi anlamındadır.

  Bölüm I : Lockout - Tagout / EKED nedir?
  Bölüm II : Uluslararası Lockout - Tagout / EKED Standartları
  Bölüm III : Enerji türlerine göre kilitleme ekipmanları
  Bölüm IV : Uygulama örnekleri
  DİKKATLİ OL HAYATTA KAL
  Kilitleme /Etiketleme Nedir?Tehlikeli enerjinin kontrol altına alınmamış olması nedeniyle her yıl binlerce insan yaralanmakta ya da yüzlerce insan maalesef ölmektedir. Kilitleme ve etiketleme prosedürleri, makine ve ekipmanların beklenmedik veya depolanmış enerjiyi ortaya çıkarması ya da aniden çalışması sonucu, meydana gelebilecek tehlikeleri önleyerek, insanların yaralanmasını engellemek amacıyla hazırlanır. Tehlikeli enerji bir çok farklı tipte olabilir. Örneğin : Elektirik Hidrolik Mekanik Termal Pnömatik – Potansiyel gibi
  Tanımlamalar :
  Etkilenen Çalışan : İşi, kilitlenen ve /veya etiketlenen bir ekipman ya da makineyi çalıştırmak olan veya bakım ve onarım çalışması yapılan alanda bulunan kişi.Yetkili Çalışan : Bakım veya onarım çalışması için kilitleme ve/veya etiketleme yapan kişi. Enerji İzole Etme Aparatı : Enerjinin taşınmasını ya da açığa çıkmasını engelleyen aparat.Kilitleme ve Etiketleme : Enerji izole etme aparatının üzerine, kurumunuzun prosedürlerine uygun olarak kilit ve/veya etiket uygulanması işlemi. Böylece, kilit ve etiket çıkarılana kadar makine yada ekipmana yanlışlıkla enerji verilmemesini sağlarsınız.​
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kilitleme Aparatları : Tanımlanan enerji riskine karşı uygun kilitleme aparatları kullanılmalı ve tüm yetkili çalışanlar için yeterli sayıda kilit bulundurulmalıdır.Kilitlenmiş Makine ya da Ekipmanın Test Edilmesi : Bakım veya onarım çalışması yapılacak makine ya da ekipmana enerji sağlayan tüm enerji kaynakları kesildikten, kilitlendikten ve hareketli tüm parçalar emniyete alındıktan sonra makine üzerindeki çalıştırma düğmesini açın. Enerji gelmiyorsa bu düğmeyi tekrar kapalı pozisyona getirin. Enerji geliyorsa yapmış olduğunuz kilitleme etiketleme çalışmasını gözden geçirin.​

  Kilitlerin Çıkarılması : Kilitleme ve etiketleme aparatları her zaman, yetkili ve bu kilitleri uygulayan kişi tarafından çıkartılmalıdır. Kilitleme uygulamansın yapan yetkili kişi, kilitleme aparatlarını çıkarmadan önce aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir.​
  Diğer tüm çalışanlar güvende ve tehlikeli bölgenin dışında olmalıdır.Bakım ve onarım çalışmasında kullanılan tüm alet ve ekipmanlar kaldırılmalıdır. Güvenlik sağlayan parçalar yerine monte edilmiş olmalıdır.​
  Tüm bu adımların uygulanmasından sonra konuyla ilgili herkese bilgi verilerek kilit ve etiketler çıkartılır.​

  [​IMG]
  [​IMG]
  DOĞAL OLARAK BURADA YER VERİLEN BİLGİLERİN TAMAMI GENEL VE ÖZET BİLGİDİR. HER FİRMANIN BİRBİRİNDEN FARKLI MAKİNE VE EKİPMANLARI OLDUĞUNDAN TÜM FİRMALARIN KENDİ ÖZELKİLİTLEME VE ETİKETLEME PROSEDÜRLERİ OLMALIDIR. HER ZAMAN FİRMANIZ PROSEDÜRLERİNİ ÖĞRENİN VE UYGULAYIN.​
  KİLİTLEME VE ETİKETLEME ÜRÜN KATALOĞUNU İNDİR

  Ekli Dosyalar:

 2. SYN KILIÇ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Kilitleme; güç kaynaklarının doğru bir şekilde kontrol altına alınması ve nötralize edilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Genellikle endüstriyel ekipmanların bakımı, servisi ya da yetkisiz işlem kısıtlamaları aşamalarında meydana gelebilecek, insan sağlığını tehlikeye atabilecek her türlü etkenden korumayı hedefler.
  Etiketleme; bir nevi kilitlemesi yapılan ekipmanın kimlik kartı gibidir. Kontrol altına alınmış olan ünite ve yetki sınırlandırması ile ilgili kritik bilgiler yer almalıdır.Etiketler, iklim koşullarından, nemden veya sudan ve korozyondan etkilenmeyen ve üzerindeki mesajın silinmeyeceği dayanıklı bir malzemeden yapılmış olmalıdır.
  Kilitler, ancak kesici bir aletle kesilmesi mümkün olan dayanıklı metalden yapılmış olmalıdır. Kırılarak açılabilen kilitler kullanılmamalıdır.

  Kilit ve etiketler, kullanım amaçlarına göre renk, şekil ve büyüklük açısından farklı özelliklerde olmalı ve üretim sahasının farklı noktaları veya ekipmanları için sınıflandırma oluşturulmalıdır.


  KAYNAK: www.etiketlekilitle.com
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. kaansekban İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47591
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  ben de bugünlerde çalıştığım bir fabrikada LO/TO hazırlıyorum, en yakın zamanda paylaşacağım.
 5. kaansekban İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47591
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  ekteki 2 resim gibi durumlar ile çok karşılaşıyorum, hemn makine üzerindeki açma-kapama tuşunu kilitleyip, hem de elektrik kutusunu da mı kilitlemek (iptal etmek?) gerekiyor? garanti olması açısından, ama başka cihazlar ile ortak bu elektrik kutusu aynı zamanda.

  Ekli Dosyalar:

 6. Ali SARIKAYA İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  155404
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok güzel uygulamalar var hayata geçirildiğinde insanların can güvenliklerini daha çok koruyan ve onları evlerine sağ salim göndermesine vesile olan. Maalesef şantiyelerin çoğunda bunları hayata geçirmek ya çok zor oluyor yada hiç olmuyor. İşverenler böyle şeyleri genelde masraf olarak ve fuzuli olarak görürler. Bilseler ki bu tür uygulamaların hem çalışanlarını hem kendisini hem de işletmesini koruduğunu belki bakış açıları değişebilir.