1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Etiketleme-kilitleme sistemi olmayışı ölüme neden oluyor

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 26 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/11/25/evliligi-beklerken-makinede-oldu

sabah-Evliliği beklerken makinede öldü

• MESUT ALTUN
    • 25.11.2012

İstanbul Şile Kömürcüoda mevkisindeki İSTAÇ Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'ndaki bir evsel atık işleme tesisinde meydana gelen olayda çöp ayrıştırma makinesi geçtiğimiz çarşamba arızalandı. Bunun üzerine üç işçi, saat 15.30 sıralarında bakım yapmak üzere makinenin içine girdi. İşçiler, yağlama işlemi yaptığı sırada, makine bir anda çalışınca tesiste can pazarı yaşandı. Ozan Baltacı (22), Emre Kanat (22) ve yabancı uyruklu bir işçi makinenin dönmeye başlayan kolları arasında savrulmaya başladı. İşçilerin feryatları üzerine arkadaşları makineyi durdurdu. Kanat ve yabancı uyruklu işçi makineden yaralı olarak çıkarılırken, kollar arasında sıkışarak boynu kırılan Baltacı olay yerinde hayatını kaybetti. Bacağı kırılan yabancı uyruklu işçi ile göğsünden, başından ve kollarından yaralanan Kanat, Şile Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Vücudunda çok sayıda kırık bulunan Kanat, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sevk edildi. Hayatını kaybeden Baltacı ise, Şile Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından evinin bulunduğu Ömerli'de toprağa verildi. Genç işçinin ölümü ailesi, yakınları ve evlilik hazırlığı yaptığı nişanlısını yasa boğdu. Oğlunun askerden üç ay önce geldiğini ve tesiste teknik eleman olarak işe başladığını belirten Ramazan Baltacı, olayda ihmal olduğunu öne sürdü. Baltacı, "İşçiler içinde olduğu halde makine nasıl çalışabilir? Makinenin şalterinin kapalı olduğu söyleniyor. Öyleyse nasıl çalıştı? Apaçık bir ihmal var. Yavrum 2 ay önce nişanlandı. Evlilik hazırlığı yapıyordu. Acımız çok büyük. Sorumlular hesabını versin" dedi.

2. Sinem Karahan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    elektrik panoları sürekli olarak kilitli olmalı, anahtar sadece yetkilide bulunmalı diye öğretildik. Çok mantıklı gelmiyor bana bu. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Acil bir durumda yetkiliye ulaşmak zaman alabilir. uyarı yazıları kullanılsa panolarda ne kadar sağlıklı ve dikkat çekici olur sizce ?
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir kişi de değilde bir kaç kişide olabilir(elektrikçi belgesi olan). banada teras kata çıkışın kilitlenmesi bazen sakıncalı geliyor.diyelim ki yangın çıktı ve üst katta çalışan işçi acil çıkış kapılarına ulaşamazsa teras kata çıkabilmeli diye düşünüyorum
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    elektrik panolarına yetkiliden başka kimsenin ulaşmaması ve karıştırmaması gerekmektedir..etiketleme sisteminin mantığında olayları kaynağında çözmek vardır..siz başka yerde çalışırken dış etkenlere bağlı kazalanmaların önüne geçmek için..Allahım Amerikanın 100 yıl gerisinden gitmek zorndamıyız,bize yeni bir ruh,yeni bir anlayış lazım..arkadaşlar okumuyoruz...okadar internete bilgi var ki okumayılım araştıralım ve burda birbirimizle tartışalım..
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bunları acil durum planlamalarınızda çözmelisiniz...
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Yapılacak iş, projelerin türüne çok kapsamlı konu. Kısaca; Tüm bakımlarda, devreye almalarda, özellikle otomotik ve elektrikli sistemlerde mutlaka birden fazla gerekli emniyet tedbirlerini ( tedbirin tedbiri) hayata geçirmeniz gerekli. Lock in lock out, Eked gibi metodları mutlaka uygulayın gerekli işsar ve ikaz levhalarını mutlaka ilgili yerlerde bulundurun.
  7. Sinem Karahan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ikaz levhaları tamam ama yine de kilitleme sistemi bana mantıklı gelmiyor. bu haberi isg panosuna asmak lazım aslında, yapılan işle ilgili bütün iş kazası haberlerini çalışanlar okumalı.
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

haberi panayo asmakla kalıcı çözüme ulaşamazsınız. Farkındalık yaratır ama olayı kişilere değil sisteme havala edeceksiniz. Aanahtar cebinizde olacak sizden baska sistemi kimse calıstıramayacak nasıl mantıklı gelmiyor? Eked uygulamalarını göz atın isterseniz
  9. Sinem Karahan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim pano örneğindeki amacım kalıcı çözüm değil zaten bunu böyle algılamanız şaşırttı beni. EKED uygulamasından da haberim var teşekkür ederim hatırlatmanız için. Yalnız öyle işyerleri var ki bu sistemleri uygulayamıyorsunuz malesef her işyeri kurumsal değil veya her çalışan anlattıklarınızı idrak kapasitesine sahip değil. ben bahsi geçen işyerinde haftada bir gün bulunuyorum kilitleme sisteminde görevlendireceğim insanlara güvenemiyorum, güvenebileceğim çalışanlarda sürekli işletmede bulunmuyorlar. benim için kilitlemede tek problem bu. evet herşey gerektiği gibi sistemli olmalı ama insanlara uygun mu sistem onu da gözden geçirmek lazım. işimizi gerektiği gibi yapalım kendimizi güvenceye alalım ama bu durum ya çalışanlar için güvenli değilse ? tüm bunların sonucu olarak sadece ikaz levhalarını kullanmam konusunda fikirlerinizi almak istedim.
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

İkaz levhaları, pano, eğitim davranıs değişikliği, farkındalık için elbette önemli olabilir ama etkin ve yeterli değildir. Haftanın 1 günü haricindeki günler için güvenecek şekilde metodlar uygulamanız yanı insan faktörünü ortadan kaldırmalısınız. Eksiksiz ve yetersiz tedbirler siz yokken değil siz varken de olabilir. Siz varken İşletmede makine ve ekipman mafazalarını tam performansla kullanırken sizin olmadığınız zaman off duruma almayacaklarının garantisi var mıdır ? Bu konuda güvenebiliyor musunuz? İş hayatında özellikle isg konusunda güveni arka plana atmak esastır. Sistemden kasıt yazılı ve görsel sunumlardan değil operatör insiyatiflerini yok edecek çözümleri uygulamak. Anahtar sizde derken işi yapacak kişi ve ekiplerde olacak sekilde uygulamalar olacaktır. Organizasyonlar güven bazlı değil ihtisas, nitelik yeterlilik bazlı bir oluşumdur. Herkes her işi yapamaz her işin bir sorumluluğu vardır. İkaz ve levhaların tam olarak görülemeyeceği, etkili olamayacağı ve kompleksli alan, iş, prosesler ve projeler vardır. Yaptığınız risk analizinde ikaz ve uyarıcı işaretleri yeterli bir önleyeci tedbir olarak görmek size bağlı. Sonuçta ilgili işletmede uzman sizsiniz. ( ikaz ve levhaların etkisizleştirilmeleri, görülmemesi, elektirk ve mekanik şartlar nedeniyle sistemin devreye girmesi nedeniyle çok ölümlerin olduğunu ve yaşandığını unutmamak gerek)
  11. SYN KILIÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ne yazık ki can kaybı ve yaralanma olan bu kazayı http://www.etiketlekilitle.com/kili...me-ve-etiketleme/fotografli-kilitleme-etiketi ve http://www.etiketlekilitle.com/kilitleme-etiketleme/kilitleme-ve-etiketleme/sigorta-kilidi-seti ekipmanları önleyebilirdi. iş güvenliğinde etiketleme ve kilitleme, maliyeti düşük ve sağlıklı bir çözüm olmasına rağmen maalesef uygulanmamaktadır ve böyle istenmeyen vahim sonuçlar doğurabilmektedir. Ülkemizde böyle kazaların yaşanmaması dileğiyle..