1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Etiketleme ve kilitleme prosedürü ve örnek formlar

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Etiketleme ve Kilitleme Prosedürü nasıl olmalıdır?
  Makinelerin normal koşullar altındaki temizlik işlemleri ile periyodik kontrol amaçlı ya da arıza halinde bakım onarım çalışmaları sırasında ve ayrıca makine ve ekipmanların enerji kaynaklarının iyi izole edilmemesinden, çalışanın kontrolü dışında bir başkası tarafından açılmasından, beklenmedik bir şekilde enerji yüklenmesinden, biriken enerjinin boşalmasından doğacak iş kazalarının önlenmesi için “Kilitleme ve Etiketleme Sistemi” kullanılır.
  Bu sistemin özü, Makine ve Ekipmanlara yapılacak bakım-onarım öncesinde; makinenin durdurulduğunu, tüm potansiyel enerji kaynaklarından izoleedildiğini ve makineye müdahale edilmeden evvel, makinenin beklenmedik şekilde tekrar enerji yüklenmesi, çalışanının denetimi dışında çalışmaya başlaması veya güç kaynaklarının açılmasına karşı kilitlendiğini garantileyecek uygulamalardır. Bu uygulama sayesinde, makine tamamen işlem dışı bırakılmış olur.
  Aşağı da etiketleme ve kilitleme prosedürü hakkında bilgi veren ve örnek oluşturabilecek bir kaç döküman bulabilirsiniz.

  Etiketleme / Kilitleme prosedürü formu
  Lockout / Tagout Factsheet
  Lockout / Tagout Procedure

  kaynak

  Ekli Dosyalar:

 2. münevver çetiner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45223
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Çok teşekkürler, hem çeviri yapıp düzenlemiş, hem de kaynak belirtmişiniz