1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Etil alkol kokusu

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve ibrahim baş tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışmış olduğum işyerinde freze kesim makinesinde soğutma amaçlı etil alkol kullanılmaktadır.Ancak etil alkolün kokusu hem bu bölümde çalışan personelleri rahatsız etmekte hem de diğer bölümde çalışan personelleri rahatsız etmekte çalışanlar boğazlarının yandığını söylemektedir.Bu durumu önlemek adına kimyasl maske siparişi verdim bu bölümü diğer bölümlerden izole edecek şekilde kapatıp ayıracam. Ancak tehlikeyi kynağında yok etmek adına etil alkol yerine soğutma görevini görecek başka bir kimyasal önerebilir misiniz? Ya da etil alkole bir kimyasal ekleyerek bu kokuyu azaltma imkanımız var mıdır? Ve ya başka bir çözüm öneriz var mı?
  2. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    makinanın olduğu yere güçlü bir havalandırma sistemi yapsanız koku dağılmadan çekip alsa olmaz mı
  3. Etil alkol yerine bor yağı soğutma sıvısı olarak kullanılabilir diye biliyorum.
  4. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Havalandırma sistemi zaten yapılacak. Ancak biraz uzun zaman alacak bir işlem. Daha proje aşamasında fiyat teklifi falan istenecek.Havalandırma sistemi yapılana kadar ki süreçte çalışanların maruziyetini en aza indirgemek istiyorum.
  5. http://www.tekkim.com.tr/lib_g_sertifika/78.PDF

Eğer frezede etil alkol kullanılıyorsa orada patlayıcı ortam oluşması kaçınılmaz.
    Etil alkolün havadaki konsantrasyonu % 3,3-19 arasında olduğunda patlayabilmekte. Ayrıca frezeede kullanıldığına göre buharlaşma daha fazla olacak manyeto görevini frezenin kendisi yapacaktır.
    Bence hemen değiştirn kokusundan çok hayati risk teşkil etmektedir.
  6. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bor yağınının makine aksamına zarar verme durumu nedir acaba teknik bir bilgi gerekiyor. Hem bor yağı maliyetinin etik alkolden daha fazla olacağını düşünüyorum işvereninde buna olumlu bakacağını sanmıyorum.
  7. Emin olmamakla birlikte bildiğim kadarını yazayım bor yağı makinedeki sürtünmeyi azaltıyor soğutma sıvısı olarak suyun kullanımında metal yüzeylerin oksitenmemesi için bor yağı kullanılıyor. Bor yağı metal yüzeye yapışarak su ile metalin temasını engelliyor böylece metal oksitlenmiyor.
    Frezede çalışanlar konuyu daha iyi bilir. İşletmenizde frezede çalışan kişiye bu konuyu sormanızda yarar var. Tabi frezede çalışan kişinin mesleki yetkinliği varsa.
  8. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok haklısın Eren Bey bu açıdan bakmamıştım olaya ben sadece kokuya odaklanmıştım.Uyarınız için çok teşekkür ederim. Buarada etil alkolün havada ki konsantrasyonunu nasıl belirleyebiliriz.Bunu ölçebilecek cihazlar mevcut mu
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Kasım 2013 ---
    Evet mantıklı bor yağı su ile metalin temasını keserek oksitlenme olmadan alkol yerine su ile soğutmayı sağlıyor.Teknik bölümde ki arkadaşla da bu konuyu istişare edecem. Çok katkınız oldu teşekkür ederim.
  9. bu olay tamamen patlamadan korunma dokumanı ile alakalı. Dokumanda yapılacak hesaplama sonucu belirlenebiliyor. Havadaki konsantrasyonu kimyasal ölçümü yapan çevre firmaları belirlyebilir fakat bu bence yanlış olur. Bu şekilde ancak belli bir tarih ve zamana ait veri elde edersiniz ki buda yanıltıcıdır. Farklı zamanlarda işin yoğunluğuna göre buhar salınımı değişebilir.
    en iyisi bu kimyasalı prosesten çıkartmak ve tüm bu hesaplamalardan kurtulmak.
  10. Biz lab.larda deney yaparken zehirli ve kokulu maddelerle ceker ocakta calisirdik.. havalandirma sisteminden daha etkilidir..
  11. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bizde o şekilde çalışırdık anccak burda ki durum farklı. Alkol freze makinesinin içine konuluyor ve makinenin metal ile temas eden kısmına püskürtülerek ısınmanın önüne geçiliyor. Püskürtme sonucu alkol heryere yayılmaktadır.
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    size tavsiyem şudur alternatif kullanacağınz kimyasal ın makine üzerinde ne etkileri olduğunu bilmiyoruz üretici firma etil alkol kullanımını uygun görmüşse ona göre makine aksamları nı tasarlamış olabilirler.çünki makinenin kullanım kılavuzuzunda alternatif kullanacağınız diğer kimyasallar konusunda seçenek sunuyor olması muhtemeldi.ama araştırmak ta fayda var tabi. .genel ve özel havalandırmalar birlikte kullanılsa bile işletme içerisinde yeter derecede etkinliği olmuyor .o ortamı hiç bir zaman tamamen bertaraf edemiyorsunuz.ama tabi mutlaka olması gerekiyor. kkd kullandırtmalısınız.bu konu(kkd kullnımı) üzerinde daha ağırlıklı durmalısınız
  13. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KKD kullanımı sadece çalışanın maruziyetini azaltacaktır.Etil alkolün ortama yayılmasından dolayı patlayıcı ortam oluşma ihtimali çok yüksek.Hemen 3-4 mt yakında da kaynak işlemleri olmaktadır.Bugüne kadar nasıl patlama yangın olmadı inanasım gelmedi.
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ibrahim bey siz çalışan açısından sordunuz sanırım yada ben öyle anladım. patlayıcı ortam açısından değerlendirmedim.eğer bu açıdan değerlendirirsek tabiki işyerini görmekl azım fakat sizin anlattıklarınıza göre; havalandırma birinci önceliğiniz olmalı hatta makinenin kimyasal ı atan bölgesini basit bir davlumbaz yerine üzerine çeker ocak koydurabilirsiniz.(tabi bu konuda işvren i ikna etmeniz gerekli:))kaynak yapılan yeri mümkünse ayı bir bölmeye aldırtmalı ve bu kaynak üzerinede lokal bir havalandırma sistemi kurdurtmalısınız.eğer mümkün değil ve bu kaynak seyyar ise işletme içerisinde belli bir alanı kaynak işi için tahsis etmelisiniz. ayrıca kimyasalın kaynağını tecrit edebilirsiniz.eğer bunların hiçbiri mümkün değilse dua etmekten başka birşey kalmıyor:)
  15. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ibrahim baş, gaz ve toz patlamalarının meydana gelmesinde dört faktörden biri ısı/kıvılcımdır. Kaynağın bu ortamda yapılıyor olması, ısı faktörünü de beraberinde getirmekte ve patlama riskini artırmaktadır. Kaynağı daha güvenli başka bir yerde yaptırmaya ikna etseniz nasıl olur? Ayrıca kapalı alanda sigara içilmeyecek. Çakmak, tüp vs. kıvılcıma sebep olan her türlü etken ortamdan uzak tutulacak.

Bu söylediğim havalandırma yapılana kadarki süreçte patlama riskini tamamen ortadan kaldırmaz ama önemli ölçüde azaltır kanısındayım.
  16. ABDULLAH KADAYIFCİ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9962
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Etil Alkolü soğutma sıvı olarak size kim kullandırıyorsa geri dönüşü olmayan bir hata yaptırıyor. Sıcak yüzeylerle veya alevle temasında patlayıcıdır, kolayca tutuşur. Patlama limitleri:%3.3-19 arasındadır. Bor yağı kullanabilirsiniz.
  17. Torna frezede çalışan arkadaşımız ile görüşmem sonucunda freze ve tornada yada matkapta etil alkol kullanımının mümkün olmadığı kanatine vardım. Tornacı arkadaşımız şimdiye kadar etil alkol kullanımı ne gördüğünü nede duyduğunu beyan etmekle birlikte bor yağının biyolojik bozunmasından dolayı koku problemi olabileceğini söyledi. Arkadaşımız gerçekten konusunda oldukça iyidir. Bu nedenle bende hem fikirim. Etil olkol uçucu olduğu için mekanik aksamı soğutsa bile torna veya freze bıçaklarının ömrünü kısaltır.
    Acaba size etil alkol kullandığını söyleyen kişi tornacımı ve ne kullandığını tam olarak kabında gördünüzmü?
    Tahminim şu; Sizdede bor yağı kullanılıyor ve uzun süre kullanıldığı ve değiştirlmediği için bozunmuş ve koku problemi çıkartıyor. Bu kötü kokudan rahatsız olanlar etil alkol olduğunu sanıyorlar.
  18. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    E
    Etil alkol kullanıldığı kesin.Makineye koyarken bizzat kendim gördüm. Bu makine CNC Freze kesim makinesi yani normal bir freze değil.Isyerine gittigimde marka ve modelinide yazabilirim.
  19. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makinenin resmini ekledim 20131114_164609.jpg