1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Etkili konuşma - hitabet - diksiyon

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ETKİLİ KONUŞMA - HİTABET - DİKSİYON

  Bir çok insan topluluğa karşı konuşmaktan hiç hoşlanmaz. Fakat toplum önünde konuşmalar yapmak için gerekli olan en temel kavramlar kendine güven ve topluma sunacağınız konuya olan hakimiyetinizdir. Konuya hakim olmanız ne söyleyeceğinizi bilmeniz sunuma önceden çok iyi yapacağınız hazırlık kürsüye çıktığınızda kendinize olan güveninizi kat kat arttırır ve herşey kendiliğinden gelişir.
  Topluma karşı konuşmalar yapmak size olan güvenlerin kitlesini hızla arttırır. Bu hem iş yaşamınızda hem normal hayatınızda size büyük artılar kazandırır. Kariyerinizde ilerlemenize önemli etkisi vardır.
  İlk olarak ne tür konularda konuşmalar yapabileceğinize karar vermeniz gerekir. İki ipucu verecek olursak,
  1- Konuşmalaranız için güzel bir başlık bulun. Herkesin belli konuda uzmanlığı vardır. İnsanların aslında uzman olduğu konuları es geçmesi önemli bir sorundur. Halbuki kişinin asıl uzmanlık alanında ondan bilgi ve tasviyeler alabileceği bir çok insan olabilir. Bu durumun sizin mevcut konumunuzla ilgisi pek yoktur. Genç, yaşlı, zengin ya da fakir olabilirsiniz, çalışan ya da işsiz de olabilirsiniz. Uzman olduğunuz alanda yapacağınız konuşmalar birçok insanın ilgisini çeker.
  Bir idareciyseniz, motivasyon ve liderlik üzerine konuşmalar yapabilirsiniz. Ya da şu an işsizseniz mesleğinizle ilgili konuşmalar hazırlayıp çeşitli etkinliklerde topluma konuşabilirsiniz, ilgiler size yönelir ve çok rahat yeni kapılar kendiliğinden açılabilir.
  2- Dinleyici kitlesini keşfedin. Konuşmacı arayan pek fazla dernek, çalışma grupları, üniversiteler şirketler vardır. Bu kurum ve kuruluşları takip ederek kendilerine sizin hazırladığınız konuşma içeriğinizi anlatabilirsiniz. Böylece sizi dinleyecek kitleleri yaratmış olursunuz.
  Topluma Hitap ederken Konuşma Korkusu ;
  Topluluk karşısına çıkmak insana çok büyük bir korku verir. Aslına bakarsanız bu korkunun tam tarifi yapılabilmiş değil.
  Mesela ünlü kişisel gelişim uzmanı ve dünyanın en iyi konuşmacısı Brian Tracy topluluğa hitap ile ilgili eğitimlerinde der ki ; “En büyük 2 korku vardır birincisi topluluk önünde konuşma, ikincisi ise ölüm korkusudur.”
  Bir insan kaynakları uzmanı Don Straits de bu konuda şunları söyler ; ” Bu korkunun tam tarifi yok ama bilinç altında yatan gerçek sebep, konuşmanın kötü olacağından değil, kendisini kendi benliğini küçük duruma düşüreceğinden korkarlar. ”
  Defalarca insanlar önünde konuşmalar yapmış olanlar bile sahneye çıktıklarında o korku ufaktan kendini hissettirir geçer.
  Toplum Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek İçin Bir Kaç Öneri ;
  1- Sizi dinleyenlerin karşısına çıkmadan önce derin bir nefes alın. Sporcuların yaptığı gibi nefesi ağzınızdan alın ve burnunuzdan verin. Bu hareket en doğru nefes alıp verme şeklidir. Oksijenin vücutta dönüşümlü hareket etmesini sağlar ve sizi rahatlatır.
  2- Kürsüye çıktığınızda en önemli rahatlama ve kendinize olan güveni arttırma kurallarından biride giriş cümlenizdir. Kürsüye çıktığınızda ilk olarak ne söyleyeceğinize çok iyi çalışın. Güzel bir girişle hem kendinize olan iç güveninizi sağlamlaştırısınız hem de bu giriş konuşmanın devamlılığını sağlar.
  3- Konuşmanızda kullanacağınız argumanları araçları iyi tanıyın. Daha önce bir çok kez incelemiş olsanız da konuşmaya çıkmadan önce mutlaka bir kez daha gözden geçirin, kullanımlarını kontrol edin. Hangi araç tam ne iş yapar özellikleri nedir bilin.
  4- Dinleyici kitlenizle ilgili araştırma yapmış olun. Dinleyicilerinizi tanıyın. Onların ilgi alanlarını keşfedin. Üzerinde düşünün. Sizi dinlediklerine dair kendinize soru sorun ve cevaplarını siz verin. Eğitim düzeyleri, kariyerleri, kültür düzeyleri hakkında bilgi sahibi olun.
  5- Konuşma esnasında dinleyicinizle birebir iletişim kurun. Onları konuşmaya dahil edin. Konuşma arasında sorular sorun yanıtları onlardan alın. Bu konuşmayı monotonluktan kurtarır.
  6- Bol bol prova yapın. Her bir denemede yeni bir eksiği farkedersiniz. Yapabildiğiniz kadar fazla prova yapın.
  Kaynak: xfikir


  [​IMG]
 2. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Çok faydalı bilgiler
 3. İş Güvenliği Uzmanı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Faydalı olması dileğiyle

  Ekli Dosyalar:

 4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Süper bilgiler.
  Bir İSG Uzmanının olmazsa olmazlarından bence.
  Bizler için çok önemli bir yer tutan çalışanların eğitimi sırasında eğitimin kalitesini arttırmanın bana göre en önemli adımı bu yol. Anlatacağınız konu içeriği ne kadar zengin ve faydalı olursa olsun, siz onu dinleyicilerinize veremedikten sonra hiçbir değeri olmaz.
  Ne diyor ünlü düşünür, yazar, ressam, bilim adamı Cem YILMAZ;
  "Bir kişinin anlattığı şey, karşısındakinin onu anlayabildiği kadardır!" ( Yahşi Batı Filmi ) :D