1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Etkin iletişim semineri!

Konusu 'Panel,Sempozyum ve Kongre' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar Ankarada iş güvenliği uzmanları için "iş güvenliği uzmanlığı ve etkin iletişim" semineri düzenleyeceğim katılmak isteyenler ve yorumlarınızı bekliyorum... eğer bu konuda yeterli talep olursa gerekli çalışmaları başlatacağım.. teşekkürler...
 2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi

  zamanı belli mi ücret konusunda bir talep varmı=?
 3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  önemli olan talep.. ücret konusu çok küçük bir rakam olacak!
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  önemli bir çalışma olacaktır..etkin iletişim=herşey burda başlıyor,iyi yada kötü....yılanı deliğinden çıkarma meselesi
 5. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  SAM_0577.JPG SAM_0596.JPG SAM_0577.JPG SAM_0476.JPG SAM_0478.JPG SAM_0600.JPG SAM_0578.JPG Önceki Seminer Fotrafları;
 6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kükreme sesini duyan bir insanın algısı, hayal gücünde aslan görüntüsünü canlandırmasına yeterli olur. Eğer başka bir bakış açısıyla olaya yaklaşacak olursak miyavlama sesini çıkartan bir aslanın görüntüsü ne kadar heybetli ve korkutucu olursa olsun insan algısında “kedi” görüntüsü oluşur.

  Yaşadığımız çevrenin devamlılığını sağlayan birçok canlı içinde en üstün zekâya sahip olan insan, Biyolojik, psikolojik, felsefi ve sosyolojik anlamda birçok sırrı barındırmaktadır.

  İLETİŞİM NEDİR?

  Birden fazla canlının birbirleriyle kurdukları her türlü bağa iletişim denir. Olaya daha tanımsal yaklaşacak olursak, en az bir göndericinin en az bir alıcıya mesaj göndermesine ve alıcının bu mesaja karşılık göndericiye dönüt vermesine iletişim diyoruz.

  Bunu sıradan bir kişisel gelişim kitabında şu başlıklar altında bulabilirsiniz; Beden dili, sözcükler, sözcüklere yüklenen vurgular. Bunları ileriki bölümlerde açarak ifade edeceğim yalnız şunu belirtmek isterim, göndericinin mesajı alıcıya gönderebileceği yollar bunlarla sınırlı değildir. Çok daha fazlası vardır.

  Çoğu insan ki ben buna “standart insan” diyorum. Doğarlar, beslenirler, çoğalırlar, güvenliklerini sağlarlar ve zaman içerisinde hiçbir şeyin farkına varamadan yaşlanırlar ve ölürler. Belki arkalarından bir nesil onları hatırlar, mezarlarında ziyaretlerine gelen akraba ve eş dostları olur. Ama daha fazlası asla olmaz. Standart insanlar çevremizde en büyük çoğunluğu oluştururlar, sayıları dünya nüfusuna oranla yüzde doksan yediye tekabül etmektedir. Standart insanların bir şekilde yönetilmesi gereksinimi vardır. Elbette onları yönetmeye talip olanlarda vardır. Bunlara ben “aykırı insan” diyorum. Onlar her şeyi olduğu gibi kabul etmezler, sürekli düşünürler, cesaret olguları yüksektir, düşüncelerini eyleme dökmekten çekinmezler. Aralarında pek azı başarısız olur. Standart insanlardan çok farklı bir yaşam tarzları vardır. Liderlik yönleri zirvededir. Bu yüzden standart insanlar onları takip ederler, hayranlık duyarlar. Bu insanlar öldüklerinde kolay unutulmazlar. Arkalarından standart insanlar heykellerini yaparlar, kitaplar yazarlar, binalara isimlerini verirler.

  İnsanları genel olarak yönlendiren dört duygu bulunmaktadır. Bunlar; Korku, umut, cesaret ve özgürlük. İnsanlar iletişim esnasında aldıkları mesajlara dönütleri karakterinde baskın olan bu dört duyguya göre verirler.

  Dünya var olduğu andan itibaren her şey değişikliğe uğramıştır. İçinde insan olan her şey değişmiştir. Yerleşimler, beslenme şekli, dinler bile değişmiştir. Değişmeyen tek şey nedir sizce?

  KORKU

  Aslında hiçbir insan korkak doğmaz. Korku sonradan öğrenilen bir duygudur. İnsan bedeni ve ruhu korkuyu çevresel faktörler ile öğrenir. Zaman içerisinde cesaret olgusu zayıflar, korkuları büyür. Çoğu zaman düşünmekten bile korkar. Verdiği kararları uygulamaktan çekinir. Karakteri iyice zayıflar. Kendisinden güçlü ve cesur insanların peşinden gider. Umut etme duygusu tek sığınacağı liman haline gelir. Umut etmek bağımlılığı beraberinde getirir. Özgürlüğünü tamamen kaybeder. Başkalarına bağımlı bir hayat yaşar. Olayları o değil, olaylar onu yönlendirir. Kafasında yerleşmiş belli tabular vardır. Düşünmekten korkar, düşünmeyi sevmez. Her şeyi ona sunulduğu gibi kabul eder. Toplumun geneline uyar. Sürü psikolojisiyle hareket eder. Herkes bir köprüden atlasa bile o teredüd etmeden arkalarından gider. Zayıf bir ruha sahiptir. Artık o mükemmel bir avdır.

  Bir şeyden korkarsanız kaçmaya başlarsınız. Peki, nereye kadar kaça bilirisiniz? Kaçarak yaşanılamaz, kaçarak özgür olunmaz. Korkarsanız başınıza gelecektir. Hâlbuki korku korkaktır, üzerine giderseniz o kaçar.

  UMUT

  Umut zayıf bir karakterde bulunan baskın bir duygu biçimidir. İnsanlar umut etmeye başlar. Özgürlükleri kaybolur, tabi olmayı beraberinde getirir. Umut etme duygusu da korku gibi sonradan öğrenilen bir duygudur. Çevre faktörü insana umut etmeyi öğrettiğinde, kişi hep hazıra alışır. Birilerinin onun için bir takım imkânlar sağlayacağına inanır. Öngörüldüğü gibi yaşar. Sürüye uyar. Birçok umudu gerçekleşmeden ölür fakat son anında bile umut etmekten vazgeçmez. Aklınıza gelebilecek binlerce uyarıcı bu tip insanların umut etmesi için yeterlidir. Yönetilmesi kolay karakterlerdir.

  CESARET

  Her insan cesur doğar. Bedenine ve ruhuna korkuyu öğretmeyen ya da çevre faktörü korkudan uzak gelişen insanlar, hayatta her zaman başarılı olurlar. Dik durmayı bilirler, düşünürler ve eyleme geçmekten çekinmezler. Hayatta yapılacak her şeyin kendi ellerinde olduğunu bilirler. İstediklerini pek çok zaman elde ederler. Cesaret pek çok yeteneğin annesidir. Cesur olmayan insan özgürde olamaz. Cesur olmayan insan varsa diğer bütün yeteneklerinin hiç birini kullanamaz. Cesur insanlar diğer insanlar tarafından hayranlık duyulacak kadar güçlü bir karaktere sahiptirler. Bu yüzden liderlik yönleri çok yüksektir. Diğerleri onlara tabi olmayı isterler. Doğada tek başına ayakta durmayı bilirler. Kendilerinden başka kimseye tabi olmazlar. Mükemmel bir avcıdırlar, kolay av olmazlar. Algıları ve hisleri yüksektir. Birkaç adımı arka arkaya planlama yeteneğine sahiptirler. Korkarak, kaçarak, masanın altına saklanarak bir şey elde edemezsiniz. İyi bir sır mı istiyorsunuz? Cesur olun yeter.

  Tarihte cesur insanların eylemlerinin dışında kayda alınmış hiçbir bilgi bulamazsınız.

  ÖZGÜRLÜK

  Cesur olmayan insan özgür olamaz. Özgür insan başkalarından bağımsız kendi bildiği doğruları uygulayan kişidir. Cesur ve özgür insanlara göre hayat karar ve eylemdir. Yaptıklarından asla pişman olmazlar çünkü kendi kararlarını eyleme dökmüşlerdir. Doğru ya da yanlış bedeli varsa öderler. Ama asla pişman olmazlar. Asırlardır insan doğasında özgür olma isteği vardır birçok savaş bu nedenle verilmiştir. Özgür bir kişi karakteri güçlüdür. Kolay yönlendirilemez. Av olmazlar.