1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Evi adres gösteren fakat dışarda iş yapan bir iş yerinin risk değerlendirmesi nasıl yapılır?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Emine İnan tarafından 2 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Emine İnan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar,
  Bir arkadaşın işyeri için risk değerlendirmesi hazırlayacağım fakat nasıl yapacağımı bilemedim.
  Vergi levhasında işyeri adresi olarak işveren evini adres göstermiş. Kamyonetle belediyenin tahsis ettiği bir yerde sabit durarak pazarcılar vs. için poşet, ambalaj malzemesi gibi ürünler satıyorlar. Bir nevi pazarcı gibi. İki adet kamyonetle iki farklı noktada ve toplamda 4 çalışanla dışarda faaliyet gösteriyorlar. Risk değerlendirmesi yaparken mekan olarak nereyi baz alacağım? Yemekhane, WC, dinlenme yeri vs gibi yerleşik bir iş yerinin unsurları bu işyeri için yok. Acil durum eylem planı hazırlarken de aynı sıkıntıyı yaşayacağım.

  İşyerinin vergi levhasında NACE kodu olarak "479911:Mağaza, tezgah, pazar yeri dışında yapılan perakende ticaret (ev ev dolaşarak veya komisyoncular tarafından perakende olarak yapılanlar) (seyyar satıcılar dahil, motorlu araçlarla yapılanlar hariç)" yazıyordu. Bu arkadaşlar her ne kadar hareket halinde olmasa da satışları kamyonet üzerinde yapıyorlar ve satış noktasına da bu araçlarla gidip geliyorlar. Ayrıca risk değerlendirmesinde çalışılan ortamın fotoğraflarında motorlu araç olduğu açıkça görülecek. Bu yüzden NACE kodunun doğru olmadığını düşündüm ve bunu değiştirmeleri gerektiğini söyledim.

  İşyerinin şimdiki NACE kodu: "479913: Mağaza, tezgah, pazar yeri dışında motorlu araçlarla çeşitli malların perakende ticareti" şekline getirildi.

  Verdiğim tüm bu bilgiler ışığında (ya da karanlığında :)) bu işyerine risk değerlendirmesi, acil durum talimatları/eylem planı hazırlarken nelere dikkat etmeliyim, nasıl bir yol izlemeliyim?

  Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  bir işletmenin risk değerlendirmesini yapmak sabit hali hazırda makine ekipman mutfak dinlenme yeri vesayireye bakarak değil de
  yaptığı iş ile alakalı ne gibi riskler var buna bakarak yapmak lazım
  zaten azda olsa bazı kriterleri sıralamışsınız. satış yapması kamyonet üzerinde çaışması, araç kullanması, yük istifleme doldur boşalt vb... bunlar üzerinden yolunuzu çizin
 3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Çalıştığı her yer için risk analizi yapıp, bir toplam risk analizi hazırlayacaksınız. Çok iş çok para :)