1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Evinizde tozdan kurtulmanın püf noktaları

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Evinizde tozdan kurtulmanın püf noktaları

  1-Tozları minimum seviyede tutmak için gardırobunuzu düzenleyin: Gardıroplar en tozlu olan yerlerdir. Giysilerden, havlulardan ve yatak takımlarından gelen küçük liflerle doludur. Kapısını her açtığınızda görünmez bir toz fırtınasını havaya kaldırırsınız. Giysilerinizin böyle lifler dökmesini önleyemezsiniz, fakat giysilerinizin daha temiz kalmasını sağlarsınız.

  2-Raflardaki eşyaları kutu ya da çantalara koyun. Şeffaf plastik olanlar en iyisidir. Tozu dışarıda tutarlar ve içinde ne olduğunu rahatça görürsünüz. Tozlandıklarında ise bunları kaldırıp rafları ve kutuların üstünü silmek daha kolaydır. Peki, sadece kışın giydiğiniz montları, paltoları ne yapacaksınız? Bunlar da yıl boyunca lif yayar.

  3-Bunları diğer giysilerden uzakta tutmak ve liflerini korumak için geniş hurçlara ya da büyük elbise çantalarına yerleştirebilirsiniz. Son olarak gardırobunuzun zeminini de temiz tutmalısınız.


  4-Nevresimlerinizi her hafta mutlaka değiştirmelisiniz: Rahat yatağınız büyük bir toz dağıtıcı olabilir. Yatağınız cildinizden dökülen deri kabuklarını toplar, kendi liflerini döker ve sizin yataktaki her dönüşünüzde bu tozlar yayılır.Bu dökülmeleri en aza indirmek için çarşafları ve yastık kılıflarınızı her hafta yıkayın. Battaniye, yorgan gibi örtülerinizi her hafta yıkayamayacağınız için sık sık silkeleyin.

  5-Yastıklarınızda da toz kokusu olabilir. Yastıklarınızı da havalandırın.

  6-Doğru temizlik ürünlerini kullanın: Tozları hapsetmenin kilit noktası onları etrafa yaymamaktır. Tüylü toz alıcılar ve kuru bez tozları almaktan çok etrafa daha çok dağıtır.

  7-Nemli bez ya da tek kullanımlık kumaşlar elektrostatik yükle tozları çekip tutar, daha iyi iş görür. Tozları yağlarla ya da cilalarla tutan bezler de iyidir, ancak bunlar mobilyaların üzerinde hav bırakabilir. Bezle temizlenmesi zor olan sert zeminlerde ve girintili çıkıntılı ağaç oymalarında elektrik süpürgesini kullanabilirsiniz.

  8-Doğru elektrik süpürgesini kullanın: Vakum tek başına halıdaki tozların çoğunu çekmek için yeterli değildir. Daha bir sonuç elde etmek için, güçlü bir çekişe sahip toz torbasız elektrik süpürgesine ihtiyacınız vardır.


  9-Kilimler ve yastıklar: Halılar en büyük toz deposudur. Halınızın tüyleri, lifleri bir süngere benzerler. Her adım attığınızda havaya tozlar uçuşur. En az haftada bir kez halılarınızı süpürün. Halınızı bir duvar ya da çamaşır ipine asıp ve bir sopayla çırpın. Yastıklarınıza da aynı şeyi uygulayın.

  10-Puf yastıklarınıza her oturduğunuzda bir sürü toz kalkar. Yastıklarınızı da dışarıda çırpın ve iyice havalandıktan sonra evin içine alın.

  11-Evinizdeki tozları en aza indirmek istiyorsanız deri ya da vinil kumaşlı mobilyaları tercih edin.

  Kaynak