1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Evinizden alerjenleri uzak tutmanin yollari

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  1.Evinizi mikroplardan arındırın: Evimizin içindeki hava dışarıdaki havaya göre 2-5 kat arasından daha kirlidir. Araştırmalara göre, bu oran gittikçe artıyor. Kış aylarında 2-3 ayı daha çok evde geçirince ve toz maytları ya da tüy gibi alerjenlerle karşılaşınca bağışıklık sistemimiz etkileniyor.

  [​IMG]

  2.Banyonuzdaki küfü engelleyin: Küf dostu nemi azaltmak için her banyo ve duş boyunca havalandırmanız açık olsun. Ya da banyo kapısını aralık bırakın. Küfler nemli köşelerde çoğalır. Haftada bir kez lavabo, küvet ve klozetin etrafını silip temizleyin, her banyodan sonra da ıslanan yerleri hemen kurulayın.

  [​IMG]

  3.Oda kokularından uzak tutun: Bazı uçucu organik bileşenler içeren oda kokuları, solunum yolu problemlerini şiddetlendirebiliyor. Ayrıca bunlar bazı kişilerde baş ağrısına yol açıyor.

  [​IMG]

  4.Vinil malzemeler kullanmayın: Bu tür duş perdeleri fitalat gibi diğer potansiyel akciğeri tahriş eden bileşenlerin yanı sıra uçucu organik bileşenler yayıyorlar. İstenince yıkanabilen naylon perdeler sağlığınız ve çevre için daha iyi bir seçenektir.

  [​IMG]

  5.Yatağınıza dikkat edin: Yataklarınızı, yastıklarınızı ve yorganlarınızı mikrofiber gibi toz geçirmeyen örtülerle kaplayın. Bu örtüler bu canlıların yatağınızın içine işlemesini önler. Çarşaflarınızı haftada bir kez sıcak suyla yıkayın ve yüksek ısıda kurutun.

  [​IMG]

  6.Yatak odanıza evcil hayvan almayın: 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kedilerini yatak odalarından uzak tutan kedi sahiplerinin kediye karşı alerjilerinin daha az olduğu görüldü.

  Devamı İçin Tıklayınız....