1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Evlerde ateş ile yangın güvenliği ve alınacak önlemler

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Evlerde ateş ile yangın güvenliği ve alınacak önlemler
  depositphotos_42786951-Home-Insurance.jpg

  Evlerde meydana gelen yangınlar, çocuklarla ilgili yanık vakalarının en önemli sebeplerindendir.
  [​IMG]

  Arzu Birinci/ Çocuk ve Yaşlı Güvenlik Uzmanı – Y. İç Mimar/ ParkZon

  Bebekler ve küçük çocuklar, büyük çocuklara göre daha fazla risk altındadırlar. Çünkü daha çabuk panik olup heyecana kapılabilir ve kaçacağına, dolap veya yatağın altına saklanarak kurtulabileceğini düşünürler.

  Evlerde meydana gelen yangınların en önemli sebepleri;
  1. Hatalı elektrik kablolaması, elektrik kontağı
  2. Isıtıcılar
  3. Ocak
  4. Şömine
  5. Sönmemiş sigara, kibrit, çakmak
  6. Ateşle oynayan çocuklar

  Evlerde yangın 5 dakikadan az sürede evin tümünü kaplayabilir. Evlerdeki eşyalar daha doğal malzemelerden daha çabuk yanan sentetik malzemelere dönüştükçe yangın daha kısa sürede yayılır ve öldürücü zehirli gaz çıkarır. Bunun için yangın anında ne yapacağınızı önceden planlayın. Özellikle bebeğiniz varsa yangın sırasındaki güvenlik önlemlerinin alınması daha da önem kazanır.
  akilli-ev.jpg
  Yangın – Haşlanmaları Önlemek için Alınacak Önlemler:
  1. Yılda en az bir kez tüm aile beraber yangın çıkış planı için pratik yapmalıdır. (Evden yangından çıkarken yere çömelip kapıya veya pencereye dizleri ve elleri üzerinde sürünmeyi öğretilmesi gerektiğini biliyor musunuz?)
  2. Yetişkinler çocuğa çıkış yolunu göstermeli, küçük bebek ve yetişkin çocuğu yangın anında nasıl taşıyacağını önceden pratik yapmalıdır. Yangın anında ellerin serbest kalıp kapıları açabilmesi için bebeğin odasında bebeği taşıyabileceğiniz bir taşıyıcı bulundurun.
  3. Yangın sonrasında dışarıda nerede konusunda öncesinde pratik yapılmalıdır. Yangın sonrası ev dışında buluşulabilecek iyi aydınlatılmış, güvenli bir buluşma noktası belirlenmelidir. Sokak lambası önü gibi.
  4. Çakmak, kibrit, yanmış sigaraları ve kül tablalarını bebeğinizin ulaşamayacağı şekilde kaldırılmalıdır. Yatak ve çevresinde sigara içilmediğinden emin olun.
  5. Elektrik kesilmelerine karşı mum yerine fener bulundurulmalıdır.
  6. Soyulmuş, yıpranmış kabloları yenisiyle değiştirilmelidir.
  7. Şömineniz varsa, alev ve ateşin dışarı çıkmasını önlemek için koruyucu panel kullanılmalı, şöminenin bacasının temizliği de düzenli olarak yaptırılmalıdır.
  8. Eskiyen, kırılan elektrik prizleri değiştirilmeli, prizler ve uzatma kablolarına kaldırabileceği kadar voltaj kullanılmadır.
  9. Evde mümkün olduğunca benzin, gaz yağı vb. tutuşabilecek sıvıları bulundurmayın. Eğer bulunduruluyorsa sıkıca kilitli kapaklı şişelerde saklayıp, üzerine “yanıcı” diye uyarı işareti yazılmalı ve ısıtıcılardan uzak bir yerde tutulmalıdır.
  10. Duman alarmlarını uygun bir şekilde evinize yerleştirin. (Tavsiye edilen yerler girişteki tavan, yatak odasının dışındaki koridora, her katın tavanına, tavan arasına ve bodrum katına yerleştirebilirsiniz. Eğer yatak odalarının kapısını kapatıyorsanız her yatak odasının içine bir adet alarm konulmalıdır. Alarmların çalıştığını periyodik aralıklarla-her ay test düğmesine basarak kontrol edin. Pilleri yılda bir kez değiştirin ve uzun ömürlü lityum pil kullanın.
  11. Yangında gaz algılaması için karbonmonoksit alarmı alın. Karbonmonoksit (CO) ,renksiz, kokusuz bir gaz olup özellikle şofben, ocak, gazlı fırın veya ocaktan çıkan gazın düşük seviyesi bile çocuklar için öldürücüdür. Karbonmonoksit alarmı gaz tehlikeli seviyeye geldiğinde uyarıcıdır. Gazlı ocak, fırın, gaz kaynağının bulunduğu mekanlara da birer tane koyun. Pille devreye giren modeller tercih edilmelidir. Pillerin yılda bir kez değiştirilmesi ayda bir kez de alarmların test edilmesi gerekmektedir.
  12. Karbonmonoksit zehirlenmesinde nefes almakta zorluk, zihin karışıklığı, baş dönmesi, yorgunluk ve mide bulantısı gibi belirtiler gösterdiğinde acilen doktora başvurunuz.
  13. Eğer karbonmonoksit alarmınız çalarsa durdurma düğmesine basın, patlamaya neden olabileceğinden, elektrik düğmelerini kullanmayın, pencereleri açıp mekanı havalandırın ve acildoğalgaz ihbar telefonu 187’yi arayın. Doğalgaz görevlileri gelene kadar açık pencereden uzaklaşmayın.
  14. Detektörlerin nasıl test edileceğini, ne şekilde alarma vereceğini ve nasıl kullanılacağı evdeki tüm kişilere öğretilmelidir.
  15. Yangın detektörlerin, havalandırma, ısıtma, soğutma elemanlarının yakınında olmayan tavana monte edilmelidir.
  16. Yangın söndürücüleri A-B-C tipi –evlerdeki bir çok yangın tipini söndürecek şekilde(ahşap, kağıt, plastik, gaz, benzin vb. yanıcı sıvılar ile elektrik kaynaklı yangınlara karşı) olanlardan seçilmeli, her katta bir adet olacak şekilde ayrıca mutfak, garaj ve ısıtıcıların olduğu mekanlarda da olacak şekilde bulundurulmalıdır.
  17. Yangın söndürücüyü ne zaman ve nasıl kullanacağınızı öğrenin.
  18. Yangın söndürücünüzü üzerindeki son kullanım tarihinden önce tekrar doldurtun ve 10 yıla bir tümüyle değiştirin.
  19. Bebeğinizin giysilerinin kolay alev almayan cinsten olanlar tercih edilmelidir.
  20. Portatif ısıtıcıların güvenli yerde bulunduğundan emin olun. Isıtıcıların perde, mobilya ve tutuşabilecek her türlü eşyadan en az 100 cm. uzakta olduğundan emin olun. Isıtıcıları çalışır halde gözetimsiz bırakılmamalıdır. Isıtıcıların devrilip düştüğünde otomatik olarak kapanan modellerini tercih edin.
  21. Şalter kutusunun yerini ve sigortanın nasıl kapatılması gerektiğini evdeki herkes biliyor mu?
  22. Çocuğun musluk suyundan haşlanmaması için su sıcaklık ayarının 49 dereceden düşük olması gerektiğini biliyor musunuz?
  23. Sıcak kahve fincanlarını çocuğun ulaşamayacağı şekilde tutuyor musunuz?
  24. Bebeğin biberonlarının mikrodalga fırında ısıtılmaması gerektiğini biliyor musunuz?
  25. Perde, mobilya, halı gibi eşyaları; çabuk tutuşan, sentetik olmayan malzemelerden mi seçiyorsunuz?
  26. Yemek pişirilirken, çocuğunuzun ocağın çevresinde- yakınında olmadığından emin olun. Ocaktan tencere ve tavanın sapından çekip düşürmesini, ocağa ulaşmasını önlemek için ocak bariyeri kullanın.
  27. Ocağın çevresinde yakınında havlu, tencere tutamağı, perde vb. tutuşabilecek eşyaların olmadığından emin olun.
  28. Çocuğun sıcak fırının camına ulaşıp yanmasını önlemek için fırın önü koruyucu bariyeri kullanın, fırının kapağını açmaması için fırın kilidi kullanın.
  29. Musluktan akan sıcak sudan çocuğun yanmaması için mümkünse sıcak su seviyesini düşük seviyede(49 derecede) sabitleyin, batarya koruyucusu kullanın.
  30. Tüm radyatör peteklerinin, borularını da kapsayacak şekilde koruyucu ile kapatılmış olduğundan emin olun.
  31. Çocuğunuzla birlikte itfaiyeyi ziyaret edin ve nasıl çalıştığını öğretin.
  32. Çocuğunuza temel ilkyardım bilgisini öğretin.
  33. Evden en kısa zamanda dışarı çıkılmalı eğer çıkılamıyorsa, itfaiye gelene kadar penceresi olan bir odada kapısı kapatılıp, altındaki açıklıkta ıslak bez, battaniye vb. ile kapatılıp beklenmelidir. Kapı asla kilitlenmemelidir. Pencere ancak havasız kalındığında açılıp, hemen kapatılmalıdır. Havalandırmak odayı daha dumanlı hale getirebilir.
  34. Yangın sonrasında merdivenleri kullanın. Asla asansörü kullanmayın. Asansör yangın katında durabilir veya katlar arasında kalabilir.
  35. Şalter kutusunun yerini ve kapatılması öğrenilmelidir.
  benim_isyerim_yanmaz_demeyin_h252811.jpg
  Yangın Sırasında Yapılacaklar;
  1. 110 numaralı yangın ihbar numarasını arayın.
  2. Ne büyüklükte bir yangın olursa olsun kişiler evi en kısa zamanda terk etmelidirler.
  3. Kesinlikle yanan eve geri dönülmemelidir.
  4. Yangın tüpünü, yangın en fazla bir çöp kovası büyüklüğünde ise kullanın ve kullanmadan önce evdeki herkesin dışarıya çıktığından emin olun.
  5. Yangın söndürücünün kullanımı; Sırtınızı çıkışa doğru verecek şekilde gerektiğinde kaçabilecek şekilde tutun. Tüpün pimini çekin alev kaynağına 150 cm uzaktan ve yangının çıkış kaynağına doğru tutup soldan sağa doğru püskürtün.
  6. Elektrik yangınları asla suyla söndürülmeye çalışılmamalıdır.
  7. Çocuğunuzu yangın durumunda itfaiyeyi arayıp, isim ve adres bildirmesini öğretin.
  8. Çocuğunuzu elbiselerinin yanıp tutuşması durumunda koşmadan durup-yere yatıp- dönmesini ve bu arada da yüzün alevden korumasını öğretin.
  9. Çocuğunuza yangın sırasında sizin onu rahat bulabilmeniz için dolaba veya yatağın altı gibi yerlere saklanmamasını öğretin.
  10. Tava-tenceredeki kızgın yağın tutuşması durumunda üzerine kapak kapatıp, oksijeni kesin ve ocağın altını kapatın. Ayın şekilde fırının içinin yanması durumunda kapağı kapatın ve fırının düğmesinden kapatın
  11. Elektrik şalteri kapatılmalıdır.
  e.jpg
  KAYNAK
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Nisan 2015 ---
  Evlerde yangın güvenliği hakkında
  Ölümle sonuçlanan yangınların çoğunluğu evlerde meydana gelmektedir. Kış mevsimi riskin çok yüksek olduğu bir zamandır. Arızalı bir elektrikli alet ya da sobaya çok yakın bırakılan çamaşırlar yangına sebep olabilir.

  Kış mevsiminde çıkan yangınların en yaygın görülen 3 sebebi aşağıdakilerdir:

  • Yemek pişirme
  • Şömine & sobalar
  • Elektrik arızaları
  # 2008 kış mevsiminde meydana gelen ev yangınlarının %31.3’ü mutfakta meydana gelmiştir. Isıtma sistemleri yangınların %14.2’sine sebep olurken, elektrik arızaları ise %9.6’una sebep olmuştur.

  ^ CFA raporları son 12 ayda , evlerdeki yangınların yaklaşık %30’unun mutfakta, %11’inin yatak odasında, %11’inin oturma odasında ve %4’ününde çamaşırhanede çıktığını göstermiştir. Yemek yapmada kullanılan ev aletleri ve ısıtıcılar bu yangınların %20’ sine ve elektrikli aletler ise %20’sine neden olmuştur.

  Ailenizi yangın tehlikesinden korumak için bir kaç basit önlem alabilirsiniz. Riskin yüksek olduğu alanları düzenli olarak kontrol etmek, duman alarmınızın [smoke alarm] çalışıyor olduğuna emin olmak, ve yangın kaçış planı hazırlamak, ev yangınlarını önleme ve yangın halinde kaçma şansınızı artıracaktır.

  Ev yangınından korunma tedbirleri

  Acil numaraları telefonun yanında bulundurun

  • Acil numaraların evdeki tüm telefonların yanında bulunmasını sağlayın.
  • Yangın, ambulans ve polis için 000 (üç sıfır) numaralı hattı arayın.
  • Anne-babalar küçük çocuklarına da gerektiği zaman acil numaraları nasıl arayabileceklerini öğretebilirler.
  Yangın kaçış planınızın periyodik olarak tatbikatını yapın

  • Üst katlardakiler de dahil, her odadan en hızlı ve en güvenli çıkış yollarını belirleyiniz.
  • Dışarıda buluşacağınız yere (posta kutusunun önü veya kaldırım kenarı gibi) karar verin ve tatbikatını yapın.
  • Acil servis araçlarının evinizi hızlı bir şekilde bulabilmesi için ev numaranızın kolay görülebilir bir yerde olmasına dikkat edin.
  Dur, yat, örtün ve yuvarlan

  • Eğer kıyafetleriniz tutuştuysa, durun, yere yatın ve yüzünüzü ellerinizle kapatıp, alevleri söndürmek için yuvarlanın.
  • Başka birine yardım etmek için, yün bir battaniyeyi üzerine atın.
  Yere yakın durun ve evi hızlı bir şekilde terkedin!

  • Eviniz duman doluyorsa, yere yakın durun ve evi hızlı bir şekilde terk edin.
  • Yangın sırasında, nefes almak için en güvenli alan, havanın daha serin ve temiz olduğu evin zeminidir. Bu yüzden, dumanın içinde, mümkün olduğunca yere yakın durarak, emeklemeyi unutmayın.
  Kapıları açmadan önce ısısını ontrol edin

  • Elinizin tersini ısıyı kontrol etmek için kullanın ve daha sonra yere çömelip güvenli bir yere doğru emekleyin.
  • Eğer mümkünse, kapıları arkanızdan kapatınız. Eğer kapı sıcaksa, başka bir çıkış kullanın.
  • Herkesi mümkün olduğunca çabuk evden çıkarın.
  İtfaiyeyi arayın

  • Komşunuzdan, telefon kulübesinden ya da cep telefonundan itfaiyeyi arayın ve onların gelmesini bekleyin.
  • İtfaiyeye yangının yerini ve hala orada birilerinin bulunup bulunmadığını söyleyin.
  • Hangi nedenle olursa olsun, kesinlikle tekrar içeri girmeyin.

  # Bu bilgiler MFB analistleri tarafından sağlanmıştır
  ^ Bu bilgiler CFA analistleri tarafından sağlanmıştır

  Ev yangını halinde kaçış planı
  Her evin yangın halinde bir kaçış planı olmalı ve düzenli aralıklarla bu planın tatbikatı yapılmalıdır. Bu plan, evinizdeki tüm çıkışları ve dışarıda aile üyelerinin buluşacakları güvenli yeri önceden belirtmelidir.

  Çocuklarınıza bakan herkes ya da evde kalan diğer kişiler de yangın halinde kaçış planını bilmelidirler. Bu kişilere tüm çıkışları, telefonların yerlerini ve acil numaraları nerede bulabileceklerini gösterin.

  Ailenizin yangından kaçış planını hazırlayın

  1. Adım:
  Ailenizin yangından kaçış planını hazırlamak için aşağıdaki şemayı yükleyin. Tüm çıkışları işaretleyerek evinizin planını aşağıdaki şemaya çizin.

  2. Adım:
  Çocuklarınızı da dahil edin. Onlara üst kattaki odalar da dahil her bir odadan en hızlı ve en güvenli şekilde evi terketmenın iki farklı yolunu göstermelerini isteyin.

  3. Adım:
  Posta kutusunun önü gibi dışarıda bir buluşma noktası belirleyin.

  4. Adım:
  Tüm aile bireyleriyle yangından kaçış planının periyodik olarak tatbikatını yapın.

  5. Adım:
  Yangın çıkması durumunda tüm güvenli çıkışları herkese hatırlatmak için bu planı kolay görülebilir bir yerde (buzdolabı gibi) bulundurun.

  [​IMG]

  Şemayı yükleyin (PDF)

  Ev yangınları korunma tedbirleri kontrol listesi
  Ev yangını ihtimaline karşı hazırlıklı mısınız?

  Evinizi ve sevdiklerinizi ev yangınlarından korumak için alabileceğiniz pek çok tedbir bulunmaktadır.

  Ev yangınları tedbirlerine örnekler

  • Hiç bir zaman ocaktaki yemeği, sobayı, açık ateş ve mumları açık veya yanar halde bırakıp gitmeyin.
  • Çoklu elektrik prizlerini aşırı yüklemeyin.
  • Elektrikli aletlerin düzgün çalışıyor olmasına dikkat edin.
  • Sigara küllerinin ve izmaritlerinin sönmüş olmasına dikkat edin. Asla yatakta sigara içmeyin.
  • Sobaya bir metreden daha yakın çamaşır kurutmayın.
  • Çamaşır kurutma makinalarının içindeki filtreyi her kullanımdan sonra temizleyin ve makinanın soğuma devrinin bitmesini bekleyin.
  • Tüm kibritleri ve çakmakları çocukların ulaşamayacağı yerlere kaldırın.
  • Kanunen tüm evlerde her katta en az bir tane çalışan duman alarmı bulunmalıdır.[smoke alarm] Duman alarmınızın çalışıp çalışmadığını öğrenmek için düzenli aralıklarla temizleyip test edin. [smoke alarm]
  • Yangın söndürme aleti ve yangın söndürücü battaniye bulundurun ve nasıl kullanıldıklarını öğrenin.
  • Evde yangın halinde kaçış planı hazırlayın ve düzenli olarak tatbikatını yapın.
  • Evde bulunduğunuz zamanlarda kesinlikle kale kiliti [deadlock] kullanmayın. Evdeyken anahtarları kilidin üzerinde bırakın.
  Evdeki yangın riski olan yerler şemasını yükleyin (PDF)

  Bize ulaşama yolları
  MFB (Büyükşehir İtfaiyesi)

  T: 03 9665 4464
  E: homefiresafety@mfb.vic.gov.au,
  www.mfb.vic.gov.au

  CFA (Şehirdışı Bölgeler İtfaiyesi)
  Community development (Toplum Bilgilendirme Şubesi)
  T: 03 9262 8416
  E: homefiresafety@cfa.vic.gov.au
  www.cfa.vic.gov.au

  Energy Safe Victoria
  T: 03 9203 9700
  E: info@esv.vic.gov.au
  www.esv.vic.gov.au

  Archicentre
  T: 1300 13 45 13
  www.archicentre.com.au

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ekli Dosyalar:

 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Yanginlarin kaynagi olarak elektrik kaynakli yanginlardir. Bu konuda asagidaki onlemleri almak faydali olacaktir.
  1- Evden cikarken buzdolabi haric butun elektrikli cihazlari kapatalim.
  2- Coklu grup priz kullaniyorsak en fazla 3'lu grup priz kullanalim. Belli araliklarla isinma varmi diye kontrol edelim. Isinma varsa coklu grup priz kullanimina son verelim.
  3- Prizlerde fazla isinma ve kararma varsa yenisi ile degistirelim.
  4-Gece yatarken cihazlari sarjda birakmayalim.
  5- Elektrik tesisatinin ozellikle ek ve baglanti yerlerini on yilda bir kontrol ettirelim.