1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ey! iş güvenliği uzmani senin sorunun ne? -1 (haberexen) engin konyaligil yazdı.

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 26 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Engin KONYALIGİL
  samsunisg@gmail.com
  En çok aldığım şikâyetlerden bir tanesiydi. İş güvenliği uzmanlarının sorunlarına değinmeyişim.

  25 yaşında üniversitenin mühendislik fakültesinden veya ilgili bölümlerinden mezun olmuş, alın teri ve bilgisiyle OSGB bünyesinde veya bireysel olarak çalışmaya başlamış “İş Güvenliği Uzmanları”...

  Okuduğu dört yıllık ziraat mühendisliği sonrası alanıyla ilgili iş aramaya başlamış “Âdemoğlu iş güvenliği uzmanlarından ” bahsedeceğim sizlere. Her gittiği işyerinden aynı cevabı alan ve sonunda kısada olsa çeşitli iş tecrübelerinde bulunan mesleğine âşık bir mühendis.

  Yıllar geçiyor bu dönemde âdemoğlu bir reprezant şirketinde ilaç mümessili olarak çalışıyor. İş yoğun ve yorucu, evli ve iki çocuk babası, ailesini geçindirmesi için para kazanması lazım. Tam o sırada apartmanlarda, sitelerde, hamamlarda iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu geliyor! Çalıştırmayana şöyle ceza, böyle ceza, şeklinde medya almış başını gidiyor. Araştırma bile yapmadan ülkemizdeki en pahallı sertifikalarından! Bir tanesi almak için kayıt yaptırıyor. (İki maaşını eğitim kurumuna veriyor öyle düşünün) Artık âdemoğlu; sonu net olarak çizilmemiş bir serüvenin içerisinde… Kurs bitiyor naylon bir stajla eğitimi tamamladı ve sınava girmeye hak kazandı. Fakat bir problem var! Eğitimde anlatılan konuların birçoğu ona çok uzak, çünkü yıllarca reprezantlık yapmış bir mümessil. Bırakın iş güvenliğinin teknik aksamını, mevzuat bilgisini bile aklında tutamamış! Bu arada fısıltı gazetelerinden duydukları aklına geliyor. Aylık 7000TL para. Vay be! ne para ama, gerekirse noktasına virgülüne kadar ezberlerim ve sınavı geçerim diyor. Ve sonuç: İlk sınav C sınıfı uzman, ikinci sınav A sınıfı uzman…

  Âdemoğlu ve âdemoğulları için o dönemde iş olsunda ne olursa olsun mantığıyla başlayan süreç, aslında neleri de peşinden sürüklemekteydi belli değil. Herkes gibi bir OSGB bünyesinde çalışmaya başladı.

  Öncelikle kendi branşı üzerinde çalışacağını düşünerek heyecanlandı. Ama OSGB müdürü İSG-Kâtip üzerinden âdemoğlunu inşaatlara atadığı zaman; Hop! Ne oluyor yahu… Demeye başladı.

  Evet, Âdemoğlu anlamıştı. Ya benim hiç tecrübem yok, ben ne anlarım inşaattan! Dedi ama fayda vermedi.

  Âdemoğlu inşaattı, kuafördü, kasaptı derken baya baya iş güvenliği uzmanı olmuştu. İstekliydi başaracağından emindi. Tam çalıştığı sektöre alışmışken sorumlu müdürü tarafından başka bir işletmeye atandı. Hâlbuki çalıştığı firmalarla anlaşması çok iyiydi, sektör ile ilgili bilgi sahibi olmuş, birçok tehlike ve riski düzelttirmişti. Ama OSGB ticari bir kuruluştu. Yol, yemek, benzin gibi masrafları da düşünmek zorundaydı. Bu sebeple aynı güzergâhta olan işletmeler tek bir Uzman etrafında toparlanması daha ekonomik olacaktı.

  Bu işlem belki Âdemoğlu için bir ilkti ama son olmayacağı kesindi. Daha sonraları birçok işletmeye başlayıp, biraz çalışıp, sonrasında değiştirilmişti. Bu işlemde bir kıssas da yoktu. OSGB sahibi veya müdürü istediği kişiyi rahatlıkla İSG-kâtip üzerinden değiştirebiliyordu. Sistemin takibi söz konusu bile değildi.

  Hadi bunları da geçtim dedi kendince! Aktifte çalıştığı esnada uzmanlık yapmadığını, sadece çalıştığı şirketlerdeki işvereni idare etme aynı zaman da bağlı bulunduğu OSGB’yi de memnun etme gibi bir sorumluluğu varmış gibi bir hava estirildiğini hissetti. Ama can güvenliği nerdeydi… Arkasından el salla!

  Bir işletme düşünün yıl içerisinde dört adet iş güvenliği uzmanı değiştirmiş burada bir iş kazası olduğunda iş güvenliği uzmanlarının hangisinin sorumluluğu var? Kim ve kimler hata yapmış. Âdemoğlu bu gibi durumları fark eder etmez bana teknik bilgiden daha çok hukuki bilgi lazım diye düşünerek, yarı bir avukat kadar mevzuatlara hâkim olmanın derdine düştü. Nedeni neydi peki? İş güvenliğimi!

  Farkında olmadan iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçme misyonu bitmiş, onun yerine kendimi kâğıt üzerinde nasıl koruyabilirim anlayışı gelmişti.

  İş güvenliği Uzmanı olan âdemoğlunun sorunları hala bitmiyor. OSGB bünyesinde çalışan veya bireysel çalışan bir kişinin bağlı bulunduğu şirket veya birimde bir hukuk birimi yok, bu yüzden kendisini hukuksal anlamda desteleyecek bir yapılanmada yok. Zaten mevcut OSGB lerden böylesine profesyonel bir adım atmalarını beklemek çok zor. Evet, işyeri hekimlerini koruyan mesleki zorunluluk sigortaları var. Ama bu durum iş güvenliği uzmanları için geçerli değil.

  OSGB’ler de veya bireysel kapsam da çalışan bir uzmanın işletmelerde taşeron olarak çalışan işçi kardeşimden ne farkı var.

  İş güvenliği uzmanlarının maaşlarını belirleyen sebep; Kişinin hangi bölüm mezunu olduğu, tecrübesi olup olmadığı, bilgi dokümanının yerinde olup olmadığı değil. İşveren ile birimlerin arasında ki anlaşma fiyatına bağlı bir çark dönmekte! Bu duruma da kimsenin bir itirazı yok. OSGB ler firma kapmanın telaşı içerisindeyken, iş güvenliği uzmanına da bu kadar iş, bu kadar para bakış açısının hâkim olması gayet normal.

  Gün içerisindeki tüm saatini o işletmeden, bu işletmeye gitmekle geçiren iş güvenliği uzmanı olan Âdemoğullarından bir sonraki yazımda da bahsetmeye devam edeceğim.

  “Kalbinizin aslı sahibine emanet olun.”

  Not: Yazımda bahsettiğim hayali karakter “Âdemoğlu” A sınıfı iş güvenliği uzmanı olan bir arkadaşımdır.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 3. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  6 Senedir TR de Yurt dışında inanılmaz büyük projelerde yani endüstriyel tesisler ve inşaatında çalıştım. B sınıfı belgem var ve hakkımla aldım prim ve gün ile değil. OSHA 30 CONSTRUCTİON İLE NEBOSH GENERAL CERTIFICATE sahibiyim. Bir kaç kez iş kazası yaşadım ve yargılandım ceza aldım. TEŞEKKÜRLER SAYIN SAVCILAR VE ÇOK DEĞERİ MESLEKTAŞIMIZ BİLİRKİŞİLER.

  Sizlere şunu söylemek isterim Bu işi bilen bir kaç kişi varsa bunlardan birisi emin olun benim. Dolayısıyla bu işi bilen birisi olarak Engin KONYALIGİL kardeşimin ağzına sağlık diyorum. Söyledikleri çok doğru.
  Tekrar teşekkürler Engin KONYALIGİL

  SAYIN SAVCILAR VE BİLİRKİŞİLER TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM. YAZIP ÇİZDİĞİNİZ ŞEYLER ÇOK YANLIŞ. BİLMİYORSANIZ BU İŞİ YAPMAYIN. bilirkişi kardeşim amacın dosya parası olan 400 tl ise gel ben sana 500 vereyim.

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI SORUMLU DEĞİLDİR. AVUKAT HUKUK MÜŞAVİRİ VEYA DANIŞMAN GİBİ İŞVERENE YOL GÖSTEREN, ONU YARGIYA KARŞI KORUYAN BİR ÇALIŞANDIR. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI HİÇBİR İŞ KAZASINDAN SORUMLU DEĞİLDİR. SORUMLU İŞVEREN VE SGK DIR. BUNU ÇALIŞMA BAKANI BİLE SÖYLERKEN ÇIKAN KARARLARDAN İSG UZMANLARI CEZA ALMAKTADIR. NEYSE ÇOK KIZGINIM NOKTA
 4. mehmet aksan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93260
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  Bir ziraat mühendisi olarak arkadaşın durumuna üzüldüm tabi tüm arkadaşlarımız dururumu da aynı bu şartlarda. Biz övünürken söyle yaptık böyle yaptık böyle devletiz diyoruz. dinimiz kardeşlik ve doğruluk dini iken iş verenler kaçırıyor fabrikalar daha çok para için eziyor türkiyemde. Düşünmek gerekir herkes üstüne düşeni yapsa iş kazası ve meslek hastalıgı olurmu bence olmaz Tüm iş veren ve çalışan olarak verilen uyarıları ve eğtimleri yerine getirsek her şey çok güzel olur. önce insanın değişime ihtiyacı var. Patronculuk ve para hırsının oldugu her yerler aynı