1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Faal isgu arkadaşlar, iş yerlerinizde ekranlı araçlarla çalışmalarda sağlığa dikkat ediyormusunuz?

Konusu 'Ergonomi ve İlkeleri' forumundadır ve Ali Ustun tarafından 21 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,
    İş sağlığı ve güvenliği Uzmanı olarak çalıştığınız yerlerde bilgisayar yada diz üstü bilgisayar kullanan çalışanlar için, klavye, mouse ve ekran için uygun şartların sağlanması için çalışıyormu çok merak ediyorum?
    Zira ne zamandır pek çok yere gittim. İş güvenliği uzmanımız var deniyor, ama şöyle bir etrafa baktığımda hiç bir önlemin alınmadığını görüyorum?
    Hatta özel bir hastahaneye gittim bugün, acil çıkış kapılarını gösterir levhalar bile yoktu? yangın tüpü neredeyse göğüs hizama yerleştirilmişti ve bilgisayar ekranları sabit standlıydı. Klavyeler keza öyle, mouse padler uygun değil. Nasıl isgu çalıştırıyorlar anlamadım?
    yoksa gerçekten birileri para alıp sonra hiç birşeye karışmadan hayatına devam mı ediyor merak ediyorum?
    Açıkça söylemek gerekirse ben bu tip iş yerlerini tespit edip bakanlığa bildirmeyi planlıyorum.
    Ezbere çalışan arkadaşlar varsa geçmiş olsun çok üzgünüm onlar için...
  2. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba biz işverene öneri de bulunuruz alıp almamak onların işi kurul kararına işlerim. Bazı firmalarım var taşeronuna bile bilek destekli mause pad aldı bazıları da şkayeti olan varsa gelsin ona alalım dedi napim cebimden alim uzman var diye görüncem diye:)

Ama yangın tüpü ve acl çıkışlar kötü olmuş tabi uzmana sormak lazım:) ya da varmış gibi gösteriliyor uzman yok Türkiye beklenir:)
  3. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bildiğim bir şirkete müfettiş gitti.. monitörlerin bazılarında var bazılarında hareket etme kabiliyeti yok diye ceza kesti..
    bu riski alabiliyor olmaları denetimsizlikten..
    çalışanlardan biri meslek hastalığı yaşıyorum diye meslek hastahanesine gitse yandılar.. bizim millet önlem almaktansa ceza öderim daha iyi diyo.. ne güzel ne güzel..
  4. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir çağrı merkezini ziyaret eden mühettişler koltuklara, mouse pad olmadığı için ona ve ekranların stand ları sabit olduğu için pc başına ceza kesmiş.. müfettişlerimiz çalışıyor ama ihbar olursa..
    bu durum iş güvenliği uzmanlarının elini iş verene karşı güçlendiriyor bence.. ;)
  5. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    dün 20 kişilik bir çağrı merkezine gittim.. durum içler acısı.. çalışanlar bile nolur bize birşey yapmayın diyorlar.. isgu olduğumu söyleyince müfettiş sanıyorlar.. değilim, ben sizden yanayım diyorum anlamıyorlar..
    ne olacak bu memleketin hali? kimse kendine iylik yapmaya çalıştığımızın farkında değil..
  6. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62085
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ali Bey sizin yazılarınızı takip ediyorum. Sorumu için beni mazur görün ancak yazılarınızda hep isgu (İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı) tabirini kullanıyorsunuz. Bizler igu (İş Güvenliği Uzmanıyız). İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı sadece Bakanlıkta görevli olan hem sağlık hem de güvenlik konularında uzman ve buna yönelik eğitimli kişilere verilen isimlendirme diye biliyorum. Yanlışsam lütfen düzeltin.
  7. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hakan Bey haklısınız. benimki el alışkanlığı. kısadan yazı veriyorum. :)
    ama şuda var, kaç yere gittiysem sadece uzman istemiyorlar. hekimde istiyorlar. bu durumda bizler hekimleride düşünmeliyiz. işi faal olarak yapan arkadaşlar çalışan sağlığınıda düşünmeli derim ben. bu durumada ister istemez et ve tırnak misali ayıramıyorum ikisini birbirinden.. ;)
  8. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Gün içerisinde en az 2-3 defa satış yapmak için çağrı merkezleri tarafından aranıyorum. bildiğim şu an 80-90 bin çağrı merkezi çalışanı var. kimbilir kaç şirket. birinde arkadaşım bim müdürü. gereğini yaptınız mı diye sordum, yoo, burası türkiye birşey olmaz dedi.. :eek:
  9. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çalışan arkadaşlar bu foruma uğramıyor galiba :(
  10. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu hafta iki çağrı merkezine uğradım. bildiğim bazı çağrı merkezlerine müfettiş gelmiş basmış cezayı..
    bu iki yere uğradığı yok.. çifte standart var ne yazık ki..