1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fabrika şofor kaza yardım !

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar merhaba ,

Fabrikamız personellerinden nakliye araçlarımızı kullanan bir arkadaş kaza yaptı. Kendisinde hiçbirşey yok ancak ona arkadan vuran araçtakilerde yaralanma mevcut . Bu durumda Şirket olarak yapmamız gereken neler vardır ? bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmış arkadaşlar varmıdır? Bizi bağlayıcılığı hususunda tereddüt yaşadım seyir halindeki araca arkadan çarpıyor çünkü araç.

Saygılarımla
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Cihan bey
    Araç şoförünün yaralanması görev icabı dışarıda olduğu için iş kazasına girmektedir. Ancak sizin şoförde herhangi bir yaralanma söz konusu olmadığından iş kazası olmaz.
    Söz konusu olay trafik kazası olarak değerlendirilmeli ve kişiler kusurları oranında ceza alırlar. Ağırlıklı olarak ta arkadan çarpan da ağır kusurlu sayılmaktadır.
    Bunun şirketi bağlayıcı kısmı sadece şirketin kusuru varsa olur ;
    * araç şoförünün ehliyetsiz olması , sarhoş olması, araçta eksik ekipman vb. gibi unsular olursa işverene de kusur yansır.
  3. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Fatih Bey , değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bende aynı şekilde düşündüm ancak karşı tarafta yaralanmalı durum olunca yinede bilmediğim başka şeyler illaki olabilir diye burada sormak istedim. Bu durumda trafik kazası olarak değerlendirildğinden şuanda bekleyip işleyişi görmek yeterli. Tekrar teşekkürler
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Rica ederim. Benim ki sadece yorum aslında. Sonuçta elinizde trafik polisinin raporu da varsa ve kusur karşı tarafta belirtilmişse bence sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
    Kaldı ki Ali Şen in torununun vefatıyla sonuçlanan kazada bile araç şoförü tutuksuz yargılanacak. Ki kaza kafa kafaya gerçekleşen bir kazaydı.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Şoförünüz için bir iş kazası durumu mevcut. Etki dışarıdan geliyor. Sizler bu konuda gerekli kaza-olay raporlarınızı tutun.
    Olay zaten kolluk kuvvetlerine de intikal ettiğinden dolayı asıl olan onların tuttukları trafik kazası tespit tutanağıdır.
    Sizin şoför arkadaşınızın alkol muayeneleri vb. zaten görevli memur arkadaşlar tarafından yapılmıştır.
    Sizin hazırlayacağınız kaza-olay analiz tespit tutanağına trafik polislerinden alacağınız rapor ve alkol test sonuçlarının da örneklerini eklemenizde fayda var.
    Genel olarak arkadan çarpmalardaki trafik kazalarının sebebi Takip Mesafesini Korumamaktır ve suç size arkadan çarpan kişidedir. Bu nedenle karşı taraftan bir sorun çıkacağını sanmıyorum.
    Büyük geçmiş olsun.
    ( Şirket İş Güvenliği Uzmanı olarak diğer araçtaki yaralılara bir geçmiş olsun demek gerekir :) )