1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fabrika içerisindeki akaryakıt istasyonları için yapılması gerekenler nelerdir ?

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve alperen bilal tarafından 16 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. alperen bilal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74129
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  fabrika içerisindeki akaryakıt istasyonları için yapılması gerekenler nelerdir ?
 2. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Fabrika içindeki akaryakıt istasyonu nasıl birşey? Lpg tankını mı filan mı kastediyorsunuz?
 3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Fabrika içerisine akaryakıt istasyonu kurulmaz. Kurulmuşsa bile TSE izin vermemiştir, kaçaktır o, sizin önce ona ruhsat almanız lazım.
 4. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya
  evet aynı sorunda benim çalıştığım fabrikada mevcut kendi sirket tır ve araçlarını fabrika içinde akaryakıt istasyonundan alıyor. burda ne gibi bir çalışma yapılmalıdır. uzman olarak ne istenmelidir.
 5. alperen bilal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74129
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Mazot ve benzin istasyonu bulunmaktadır . Lpg yok .
 6. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Fabrika alanı içerisinde Akaryakıt istasyonu sadece kurum içi hizmette kullanılacaksa, satış amaçlı olmayan yani lisans zorunluluğu olmayan ve izinle belirtilen alanda kurulabilir, yine de bunun için ilgili yerlerden yazı alınmalı diye biliyorum.
 7. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46797
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Selamlar arkadaşlar... Fabrika içersin de bile olsa açık alanda, çevresi ve üzeri kapalı olmalı, tankerin hacmine göre çevresinde bulunması gereken yapı, inşa mesafeleri kontrol edilmeli... Mevcutsa kuru otla mücadele edilmeli, akaryakıt ikmal talimatı hazırlanmalı, statik elektriğe karşı kesin önlem alınmalı bunun için araçların tekerlerinden tuttun da kişilerin giydiği iş ayakkabısı ve toprağa bağlı alüminyum veya bakır çubuk önlemlerinin hepsi alınmalı çünkü benzin mevcut... Taşma havuzu bulunmalı... Hacimlere bağlı olarak TS 862 uygun 7 ila 30 metre mesafede uygun yangın söndürücü tüpler bulundurulmalı 50 kg. arabalı... Dolum yapacak kişinin mesleki eğitim alması ve yetkisiz kişilerin dolum yapmaması sağlanmalı... TS 622 normuna uygun paratoner sistemi kurulmalı... Sağlık güvenlik işaretlemeleri bulundurulmalı ( Ateşle yaklaşma, Patlayıcı ortam )... Hortum uzunluğu 5,5m. aşmamalı... yılda bir defa elektrik tesisatı kontrolü ve topraklama kontrolü yaptırılmalı... yangın tatbikatı yaptırılmalı... İstasyon dışında fakat kolay ulaşılabilecek bir yer de 3 adet acil durdurma butonu olmalı..... Tabi bunlar sabit olanlar, önemli olan İSG Uzmanı olarak çevredeki, ortam, proses kaynakları riskleri belirleyip öngörü ile önlemleri geliştirmektir....