1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fabrika pikniğinde kaza olursa ?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Eren Baran tarafından 14 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Öncelikle herkese merhaba,

Kafama takılan soru hakkında fikirlerim var fakat netleştirmem için yardımınıza ihtiyacım var.

Yaz geldi artık. Fabrikalarda çalışanlarına sosyal etkinlik amaçlı piknikler düzenlemeye başlayacaklar.

1-Bu piknikleri bazı fabrika yönetimi fabrika arazisindeki yeşil alanda yapabilmekte,
    2-Bazıları ise fabrika dışında bir piknik alanında veya ormanlık arazide yapabilmektedir.

Benim sorum ise şu bu iki durumdada biri veya birileri kazaya uğrarsa. (örneğin servis aracında, piknik sırasında, kurulan park vb.)

Hukukuki durum ne olur? fabrika alanında geçirilecek kaza ile belediye ye bağlı piknik alanında geçirilecek kaza arasında hukuki açıdan farklar nelerdir? Fabrika arazisinde mi piknik yapmak yoksa belediye piknik alanı, ormanlık/mesire alanlarda mı piknik yapmak daha doğru?

Tabi bu iki durumda iş güvenliği uzmanının sorumluluğu nedir?
  2. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fabrika pikniğinde çalışanlara herhangi bir mesai yazılıyor mu ? Ya da işçi gelmek zorunda mı, kurallara uymak zorunda mı?
    Normalde bu tarz eğlencelerin hepsi iş dışı anlarda kişilerin bireysel özgürlükleri ile yaptıkları şeyler. O an herkes orda iş dışındaki kimlikleriyle.

Fabrika içi dediğiniz noktada ise tamamı ile fabrika sorumluluğunda. O yüzden iş saatleri dışında, dışarılarda bir yerlerde bir şeyler yapalım, herkesin kafası rahat olsun :)
  3. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş kazası, işyerinde veya işin yürütümü esnasında olan kazaları içermektedir. bu mantıkla hareket edecek olursak; eğer patron vs. organize eder ve herkes pikniğe gelecek derse, işyerinin sağladığı araçlarla gidilirse bu bence iş kazasına girer. ama zorunluluk yoksa ve herkes kendi imkanlarıyla geliyorsa o zaman girmez diye düşünüyorum.
  4. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Ben de Murat Bey gibi düşünüyorum, organizasyonu yapan işverense olan kaza iş kazasıdır. Daha doğrusu, imalat olsun, gezi olsun yapılan her türlü organizasyonda ciddiyet ve planlamada her türlü ihtimal düşünülerek, olabilecek tehlikeler yok edilmeye çalışılarak program hazırlanmalı. Başlangıçtan, bitişe kadar disiplin elden bırakılmamalı.
  5. Organizasyona katılmak zorunlu değildir. İstemeyen pikniğe gelmemekte özgürdür. Servis imkanını fabrika sağlamakta olup isteyen kendi aracı ile gelebilir.
  6. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    "Bir kazanın iş kazası sayılabilmesi için;

-İşçinin kaza sırasında işverenin otoritesi altında bulunup bulunmadığı
    -Kazanın doğrudan doğruya veya dolaylı olarak işin oluşturduğu bir tehlike veya işverenin üstlendiği koruma borcuna aykırı davranış sonucu olması
    şartının bulunması gerekmektedir."

-piknik, sosyal bir aktivite olduğu için katılımcılar hal ve hareketlerinden özgür olduğundan işveren otoritesinde değilllerdir.
    -piknik, yapılan asıl işin bir parçası olmadığından iş kazası kapsamına girmez.
  7. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
  8. Sorduğum soru iki şekilde. Bir piknik işyerinde ise demiştim. İki işyeri dışında ise bu durumları sormuştum.

5510 sayılı kanunun 13. maddesine göre eğer piknik işyeri sınırları içinde yapılırsa; oluşacak kazalar iş kazası kapsamı içindedir.

Fakat işyeri sınırları dışında yapılırsa; piknik organizasyonunda görevlendirilmiş olanlar hariç biri veya birileri kaza geçirirse iş kazası kapsamına girmiyor.

cevap veren herkese teşekürler.

MADDE 13-İş kazası;
    a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
    b)(Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.)
    İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
    c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
    d)(Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
    e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır.
  9. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar başıma geldi.
    Aynı çalışan 2 yıl arayla yapılan 2 şirket pikniği organizyonunda da top oynarken 1. sinde elini kırıp, 2.sinde ayağını çatlattı. 1. si benim dönemimde değildi ama 2.si benim dönemimdeydi ve iş kazası bildirimi yaptık. Bir sıkıntı da çıkmadı. Sonuçta her iş kazası illaki birilerinib ( işyeri, işveren, çalışan) kabahatli olduğu anlamına gelmez.
    İşçi kendi hatasiyla bir is kazasına uğrayınca sosyal güvenlikten yararlanamıyorlar mu sanıyorsunuz. Sosyal devlet ilkesi neden var, bunun için.. Neden verimli orasi ayrı bir konu. Emziren kadinin süt izninde evde kaza gwcirmesi gibi düşünün..
  10. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş yerinde boş işleri düşünmekten balatayı sıyıran kişi meslek hastalığına tutulmuş sayılır mı ?
  11. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

BU KADAR BASİT Bİ KONUYU NEDEN BU KADAR DALLANDIRIP BUDAKLANDIRILIR
    DEĞERLİ MESLEKDAŞLARIM
    AST olan KANUN, YÖNETMELİK, TÜZÜK ve örnek teşkil edecek kararlardır. Burada kendi yorumlarınızdan önce mevzuatlar ne diyor ilk önce onlara bakalım her kafadan bir ses çıkıyor gerçekten öğrenmek isteyenlerde ıkı arada bı derede kalıyor.
    Bu cevablara gülüyorum Mevzuatlara bakın gerisini boş verin

Oldu o zaman işyerinin düzenlediği futbol turnuvası vardı geçen sene orda top oynarken sol bileğimi çatlatdım
    buda iş kazası mı güldürmeyin piknik olayı iş yeri sınırları içindeyse iş kazası dışındaysa iş kazası değil,
    Piknik dışardaysa ve iş saatinden sayılmıyorsa iş kazası değil iş saatinden sayılıyorsa iş kazası bu kadar basit
  12. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Turgut Bey, öncelikle şunu belirtmeliyim ki yöneticisi olduğunuz yer bir forum ve dolayısıyla herkes düşüncelerini yazıyor. yazarken de saygısızlık yoksa problem teşkil etmemesi gerek. sonuçta burada yazanlar ve okuyanlar kendini bilen insanlar. Ama siz kalkıp da bırakın onu bunu mevzuat ne diyorsa onu yazın vs derseniz kusura bakmayın da bu saygısızlığa girer. kimse başkasına hakaret etmediği sürece konuyla alakalı düşüncelerini yazabilir bunun için de sizden izin almamıza gerek yok.
    her kafadan bir ses çıkması güzel şey efendim korkmaya gerek yok. düşündüklerini söyleyemeyen koyun olmaktansa bırakın herkes hür bir şekilde düşüncesini söylesin. okuyanlara belki bakmadıkları bir açıdan bakmaları için yol gösterir, kişi yorumları ve düşünceleri.
    o öyleyse bu böyle bu kadar basit daha ne yorum yazıyorsunuz HIIIIIIII der gibi yazmanıza bölüm yöneticisi olmanız da dahil olmak üzere hiç kimse size bu yetkiyi ver-e-mez.
    saygılarımla...
  13. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşverenin ayarladığı piknikte "iş saati dışında", "işyerinden 90 km uzakta" elemanlar top oynarken biri ayağını kırdı. Bu durum iş kazası sayıldı.Hadi bunu açıkla kanunlarla :D

Ve bu gerçektir... Bir mağaza çalışanıdır olayı yaşayan kişi...
  14. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Murat bey DÜŞÜNCELERİNİZE SAYGI DUYUYORUM.

sAYGIZIZLIK YAPTIĞIMIda DÜŞÜNMÜYORUM
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2015 ---

tek bir şey soracağım İŞ KAZASI DİYEN KİM .. SİZ Mİ İŞYERİNDEN BİRİ Mİ
    MÜFETTİŞ Mİ, DOKTOR MU, İŞ YERİ HEKİMİ Mİ ?
  15. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bilirkişi veya mahkeme tarafından nasıl gerekçe yazılmış öğrenip paylaşırsanız bu konuda soru soran arkadaş ve tüm takip edenler için ufuk açıcı olur düşüncesindeyim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2015 ---
    Bana kalsa ; psikososyal amaçlı bakarım, katılım mecburiyetine aldırmam,yerine de takılmam işverenin otoritesi altında ve işin yürütümü ile ilgili derim ve iş kazası olarak değerlendiririm.Çünkü sağlık psikolojik sağlıklada bir bütündür ve işverenin koruması altındadır.
    Çok farklıda bakabilirim ama zorlama olur.
    Mevzuatın çalışanları korumaya yönelik olduğu ve lehine yorumlanması gerektiğine inananlardanım.

Ama yinede bu kararın dayanaklarına bakmayıda isterim.
  16. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu olay bundan 8 yıl önce oluyor direk yetkililerden öğrendim mahkeme vs.. süreçler olmuş iş kazası olarak geçilmiş. Birebir görmedim tabiki çalışanlardan da doğrulayanlar var olayı. Ondan emin oldum. Büyük ihtimalle eleman mesaiye gelince adam ayarladılar heralde yerine minimum çalışan bıraktılar böyle de olabilir bir ihtimal çünkü ben de anlamadım nasıl geçiyor mesai dışıysa diye. Net öğrenebilirsem yazarım tekrar.