1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fabrikada alt işveren(taşeron) iş güvenliği uzmanı nasıl bir prosüdür hazırlamalıdır?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve kadir serkan tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Benim danışmam gereken bir durum söz konusu

İş güvenliği uzmanı olan bir fabrika da altişveren bir firmanın iş güvenliği uzmanlığına başladım.
    Yapmam gerekenler konusunda kafam bir hayli karışık.

Örneğin; KKD'ları altişveren çalışanlarına firma kendisi dağıtıyor.Ben KKD zimmet tutanağı hazırlamalımıyım.
    Yada İç yönergeyi okuduklarına dair kayıt tutmalımıyım?
    Kendi iç yönergemi mi hazırlamalıyım yoksa mevcut iç yönergeden edinip personele okuduğuna dair kayıtmı tutmalıyım?

Firmanın kendi dökümanlarını kullanıp kayıtlarımı mı oluşturmalıyım. Yoksa kendi sistemi mi kendim mi kurmalıyım?
  2. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eee fikir verecek yokmu aranızda acaba ???
  3. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Alt işveren-üst işveren başlığı ile ararsanız birşeyler bulabilirsiniz.

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Kasım 2013 ---
    Personel sayınıza göre kurul kurmanız gerekebilir, aslında asıl işveren ile sürekli koordine olmanız paslaşmanız gerekmekte.
    Bence siz kendi firmanız ile ilgili yapmanız gereken tüm isg çalışmalarınızı kendi sisteminizde başlamalı ve uygulamalısınız ( dediğiniz gibi tutanaklar, eğitimler, risk analizleri vs)
    Çalışmalarınızla ilgili olarakta asıl işverene bilgi verin , ortak yapılması gereken , bilinmesi gereken şeyler olabilir.

Ekli Dosyalar:

4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Merhaba,
    Öncelikle herşeyi kendin kontrol et ve herşey yazılı olsun başkası yapsa bile sende yap kimseye güvenme. KKD zinmet formu kesinlikle imzalattır verdiğin kişilere.Eğer kafana birşey takılıyorsa mutlaka kurulda gündeme getir ve alınan kararları yada sana söylenenleri mutlaka kurul kararlarına eklenmesini iste yarın öbür gün başına birşey gelirse kurulda alınmış kararları uyguladım dersin.Kurul kararları kesindir!
  5. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Asıl işverenin kendi iç yönergesi ve iş güveliği talimatnamesini okutup imzalatıp kendim saklamayı düşünüyorum
    yoksa ben kendi iç yönergemi ve talimatnamemi mi oluşturayım peki.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Kasım 2013 ---
    Eklediğiniz yönetmeliği bir çok kez okumuştum ama pek kafamdakileri netleştirmemişti açıkçası :)
  6. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sizin yaptığınız işi kapsıyorsa talimatlar kullanabilirsiniz yada üzerinde ilave edecekleriniz varsa düzeltip kullanada bilirsiniz.
    Bence burada olması gereken esas işveren elbetteki her şekilde sizden sorumlu ama siz de kendinize ait alt işveren kısmından sorumlusunuz. Ben sizin yerinizde olsam yukarıda dediğim gibi kendime ait bir çalışma planı oluşturur kendi formatım ve düzenlemelerimle uygularım. Esas işverenide bilgilendiririm.
  7. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için