1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fabrikada kkd sınırlaması

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve İlkay Kıran Öztürk tarafından 22 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

 1. İlkay Kıran Öztürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47540
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba,

  tesislerininizde KKD kullanımı açısından sınırlandırmalar yapıyorsunuz.

  Örneğin masa başında kalkmadan tezgahta işleme işlemleri yapıyorlar. Çok ince çalışmalar yapıyorlar

  Yük doğrudan bu çalışanların üzerinden geçmiyor. Ancak tavan vincinin ray mekanızması üzerlerinde hareket ediyor.

  Bu durumda baret kullanımı sizce zorunlu mu olmalı? Ray hareket ettiği için yük düşmese bile vinçten bir şey düşme ihtimaline karşı evet diyoruz.
  Anca masa başı çalışanların sürekli kafalarında baret ile çalışması da oldukça zor olur diye düşünenler mevcut.

  Fabrıka içerisinde benzer sınıflandırmalar yapıyormusunuz.
 2. Mehmet ARIKAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  139771
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ELTO Elektrik Topraklama Mühendislik Müşavirlik
  Sanırım bu konu risk analizini doğrudan ilgilendiriyor. Ortada açık bir tehlike ve risk sözkonusu. Bunun çözümü baretle öngörülmüş ancak kişinin baretle verimli çalışamadığı görülmüşse yeniden ele alınıp değerlendirme yapılması ilave çözümler üretilmesi gerekir diye düşünüyorum.
 3. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Sanırım tarif etmek yerine bir fotoğraf paylaşabilirseniz daha isabetli olur. Belki farklı gözler farklı yorumlar getirir.
  Tarifinizden aklıma gelen; sundurma veranda tipi bir korunma veya file gerdirme çözüm olur mu diye geçti. Yükseklik, kütle, ağırlık, maliyet, ölüm riski vb değişkenlerin neticelerine karşı sanırım uzmanlar daha net cevap bulacaklardır. Belki barete nazaran daha efektif olabilirler.
  ekteki foto sizin için çözüm olmasa da çağrışım yapar ve başkalarına da faydalı olur inşallah.
  20170123_120340 s.jpg
 4. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Hastane
  İlkay hanım ,mümkünse tezgahın yerini değiştirin,tavan vinç ray mekanizması işçilerin başına düşerse baret yeterli olmayacaktır. Mümkün değilse vinç sisteminin periyodik kontrollerini ve servis bakımlarını yaptırmanızı tavsiye ederim.
  Küçük parçaların düşme ihtimaline karşı ağ koruması yapılabilir inşaatlardaki gibi.
 5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Hastane
  Güzel bir YOTA çalışması olmuş.
 6. İlkay Kıran Öztürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47540
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba, tavan vinci tüm üretim tesislerimizden en aktif kullanılan sistemlerden. file uygulaması çalışma sistemine engel oluyor. Yada çalışanları o alandan çekemiyoruz çünkü yapacakları çalışma için tavan vincine ihtiyaç duyuyorlar bu şekilde ağır yükler taşınıp tezgaha yükleniyor.

  Vermiş olduğum örnek tabiki risk analizi ile alakalı belirttiğim alanda düşme tehlikesi az olduğu ve çalışma verimine olumsuz etkisi nedeni taşıma yapılmadığı anlarda baret kullanımını zorunludan çıkarmış bulunmaktayız. Ancak yerinden ayrıldığı noktada zorunlu. bizdeki uygulama şu aşamada böyle.

  Asıl sorum, sizler bu şekilde genel belirlemeler yapıyor musunuz.

  Yani harita üzerinde bu alan kkd kullanımını gösterir planlarınız varmı?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Temmuz 2019 ---
  tam olarakkonu bu aslında gereken analizler yapılıyor ama iyileştirme gerekiyor. kep tarzı koruyucuların yeterli olacağı konusunda endişelerim var.
 7. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  İlkay hanım iyi çalışmalar,
  2015'te hazırladığım çalışmalarda KKD kullanım noktaları, plan üzerinde gösterim örneği alttaki resimde mevcuttur. Mavi piktogramlar (mandatory). 3lü alanlar seviyenin yükseldiği yerler.
  bu konu mart 2019 çalışma bakanlığı toplantısında gündeme geldi. Bakanlık isg uzmanları kullanım noktalarından daha çok "temin noktasının" işaretlenmesini dile getirmişlerdi. Taleplerini uygulamada ayniyat veya koltuk ambarlarından temin yapıldığı için çok efektif olmayacağı yönünde yorumlamıştım. alttaki örnek gibi (100x200) büyük çalışmalarda entegre etmek kolay ancak 40x60 / 50x100 çalışmalarda 2. ayrı bir plan üzerinde göstermek gerekiyor, hem tahliye hem kkd kavramsal olarak aslen ayrı çalışmalar. şu anki bilgi birikimim doğrultusunda özeleştirim: alttaki planın eksiği, mandatory'ler yanında warning'lerde olmalıydı. yani ne tehlike var da kkd gerekiyor sorusuna cevap. Bu büyük planın 28 kadar alt planı mevcut. alt planlarda yürüme yolları, forklift yollar, yükleme boşaltma daraba vb detaylar var. üst kademe genel plan olunca ebat büyükde olsa herşeyi bir arada tek bir planda göstermek doğru olmuyor.
  inşallah faydalı olmuştur

  FLYER 002 map empty 02.jpg
 8. Mkekin1970 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  95269
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ofis ortamlarında baret kullanmak gerekmez. Lakin işin yapıldığı ofis ortamı harici tehlikenin oluşma olasılığı yüksek alanlarda baret kullanmak gerekir. Kaza geliyorum demez, nereden geleceği belirsizdir. Çalışmaya musait ve işin tehlikesine göre baret giyin. Risk değerlendirme yaptığınızda KKD kullnaımı zorunlu olan alanları belirlersiniz.Bu belirlemede baret kullanılması gereken alanları belirleyin.
 9. İlkay Kıran Öztürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47540
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Hüseyin Bey,

  Çok teşekkür ederim. Tam olarak yapmak istediğim şey budur. Bunu detaylandıracağım. Örneğin bir holde barete ilişkin hiç ihtiyaç yokken holdeki bir tezgah için kullanımı şart. Bunları göstermek istiyorum.
  Dediğiniz gibi sebeplerini ve detaylarınıda yazmak için girişe bu şekilde büyük ancak holler için daha bölgesel çalışmalar yapıyorum.

  Gönderdiğinizi hemen inceleyeceğim.

  Bahsi geçen masa başı çalışmalar ofis alanı değil üretimin içerisinde. bu nedenle ofis gibi değerlendiremiyoruz. Bir süreç adımı.