1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fabrikamızda çıkan silikozis meslek hastalığı yüzünden çaresiziz!

Konusu 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 16 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Aşağıdaki yazı bir kaç gün önce bir avukatlık sitesindeki “yardım edin” kategorisinde yayınlandı. Yardım isteyen kişi bir fabrika işçisi. Bakın neler diyor? Okuyun ki, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili atılan onca nutuk gökkubeyi sarsarken, gerçek durumla ilgili küçük bir çığlık da o gükkebede yer bulsun!
  akciger-grafisi.jpg
  Merhaba,
  Yaklaşık 1500-2000 kişinin çalıştığı bir fabrikadayım. Fabrikanın ortamı tozlu bir ortam. O kadar tozlu ki bu tozu net şekilde bir yerden içeri güneş girerse görebiliyoruz, onun dışında zaten beyaz ışık kullandıkları için tozun ciddiyeti pek korkutmuyor. Fabrikada 6 ayda bir yıllardır düzenli olarak akciğer filmi çektiriyoruz. İlk defa bu yıl işçilerde silikozis (tedavisi olmayan meslek hastalığı) çıktı. Çoğu işçiye bildirildi ve işçiler Ankara’da hastalıklarını raporla teyit ettirerek şu an ücretli izine çıkarıldılar. İzin dönüşü tozsuz bir ortam yok gibi ama yer değişikliği yapacaklarını işçilere söylediler. İşçiler şu an izinde. Bu zamana kadar söylemedikleri bu hastalıktan şüphelenen ve uyarılmayan işçiler de hastanelere başvurarak akciğer kontrolü yaptırdıklarında o işçilerde de silikozis hastalığı çıktı. Onları da “yerinizi değiştirecez” diyerek izine çıkarıyorlar. Sendikamız bu olayın üzerinde durmuyor sorarsak ta “zaten önemli bir hastlık değil” diyor. Zaten işçi sendikası olmuş işveren sendikası. Diğer geriye kalan işçiler de “bizde de bu hastalık çıkarsa psikolojimiz bozulur” diyerek korkudan doktora çıkamıyorlar. İçerideki tozlu ortam için ise bir çalışma yok. Önemli birşey yok havası yaratılıyor. Denetlemelerde yoğun toz yaratan işleri geceden yapıp gündüze tozsuz bir ortam yaratılıp herkese maske, kulak tıkacı vs. malzemeler veriliyor. Bizlere de toza karşı her türlü tedbiri aldık gibi kağıt imzalatıyorlar.
  Şimdi size haklarını bilmeyen işçiler olarak soruyoruz. Bu anlattıklarım yasal mı? Yapabileceğimiz birşey var mı? Bu işçilerin aldığı raporlar Sağlık Bakanlığına gitmiyor mu? Bu kadar işçi korkuyoruz ve çaresiz kaldık. Hiçbir kimse de hakkını arayamıyor, bir yere şikayet için müracat edemiyor. Tazminatsız çıkarırlar diyerek kımıldayamıyoruz. Yasaları bilmiyoruz. Yardım ederseniz çok seviniriz…
  Sitedeki avukatın verdiği yanıt ise şöyle:
  çok ciddi bir hastalıktan bahsediyorsunuz. bu hastalığa yakalanan kişiler derhal tedavi altına alınıp hastalığın durdurulması gerekir. bu hastalığa yakalanan kişiler kimlerse noter kanalıyla derhal işverene ihtar çekip iş kanunu gereğince haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanmalı ve ihbar kıdem tazminatı ile birlikte iş kazası nedeniyle maddi manevi tazminat davası açmalıdırlar. maluliyet derecesine göre bu hastalık bir nevi siroz hastalığına benzeyen ölümcül bir hastalıktır bu nedenle iyi bir avukat tutarsanız erken emeklilik hakkı dahi kazanabilirsiniz. detay için lütfen bir avukat ile yüz yüze görüşünüz.
  kaynak: Avukatım.biz
  http://www.isgrehberi.com/index.php...ilikozis-meslek-hastaligi-yuzunden-caresiziz/
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bu kadar kanun ve denetime rağmen acaba bu şekilde çalışan fabrika gerçekten de var mı diye merak ediyordum.
  Eğer bu yaşananlar doğru ise biz nasıl bir meslek yapacağız? Veya şahsım adına ben yapamayacağım. Böyle bir iş yerindeki patron ben karar defterine yazdıklarımdan sonra bana iş vermez ki. ( Önemli olan da iş vermesi değil gerçi. Önemli olan benim için benim tedbirleri ve bildirimi bakanlığa yapmış olmam )
 3. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  70 li yıllarda kurulan özellikle döküm fabrikalarında böyle ortamları görmek mümkün. işvereni ikna edebilirseniz zemine beton döktürüp uygun havalandırma sistemi kullanılarak ( pozitif basınçlı ) yani tozu çöktürme solunum seviyesine çıkarmama gibi önüne geçilebilir bu üzücü durumun. Ama gel görki maliyetler işvereni çileden çıkardığı için ikna etmek zor.
 4. cul_de_sac İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Acaba bu iş sadece popüler meslek dalınamı girdi ? Nerde bu işçilere yasal hakkını öğretenler , yol gösterenler ?
 5. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Silica ile tank temizleme işlerinde çalışan bir çok personelin aynı şartlarda çalıştığını duymuştum. İnsanlar ya bilgisizlikten ya da konu ile ilgili bilgilendirilmediklerinden dolayı şimdi bu hastalığın pençesindeler.
 6. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16875
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İstanbul Destek OSGB
  Bu ülkede olan hiçbir şey beni şaşırtmaz