1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fabrikanin kendi personelini fabrikanin bir bölümünde ki inşaat işlerinde kullanmasi

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve özlem ölmez tarafından 7 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. özlem ölmez İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Tamamı Büyük harf kullanımı yasaktır..
    MERHABA ARKADAŞLAR
    FABRİKANIN KENDİ SİGORTASINDA OLAN PERSONELLER FABRİKANIN BİR BÖLÜMÜNDE YAPILAN İNŞAAT İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILIYOR.
    BU İNŞAAT İŞLERİ İÇİN DIŞARIDAN İNŞAAT FİRMASINDAN DESTEK ALIN DEDİM VE RUHSATI YOKMUŞ İNŞAATIN BU SEBEPTEN KENDİ FABRİKALARINDA SİGORTALI PERSONEL OLARAK GÖSTERMİŞLER.

BU PERSONELLERİN İSG EĞİTİMLERİNİ KİM VERECEK.AYRICA BU PERSONELLERİN İNŞAAT ÇALIŞMA ALANLARINDAKİ KONTROLLERİ KİM YAPACAK . A VEYA B SINIFI UZMAN MI ALINACAK YADA FABRİKANIN SİGORTALI PERSONELİ OLDUĞU İÇİN BUNLARI C SINIFI UZMAN MI YAPACAK.
    ACİL YARDIM
    SAYGILAR
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    C sınıfı uzman, çok tehlikeli sınıfa girdiği için inşaat işlerine bakamaz. Şantiye şefinin ve müteahhitin iş güvenliğiyle ilgilenmesi gerekir. Ayrıca mesleki eğitimleri yoksa, işveren; o çalışanları yüksekte çalıştıramaz. Ruhsatın olmaması ayrı bir sıkıntı.

Kısacası, iş kazası veya denetim olursa işveren yandı.
  3. özlem ölmez İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba
    zaten bunlar en başta gelen sıkıntılar bunları zaten söyledim.
    ama benim asıl sormak istediğim bu personeller fabrikanın normal işlerinde çalışan olarak görülüyor,sigortası ise fabrika çalışanı olarak yatırılmış.
    bir iş kazasında eğitim alıp almadığı sorulduğu için bu personel fabrikanın inşaatında çalışıyor buna ben eğitim veremem dediğimde ne derece doğru olur .
    bu çalışmaların olduğunu ve önlem alınması gerektiğini tespit öneriye yazdım zaten ama bunu yazdım bitti ile ne derece doğru yapmış olurum.
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    C sınıfı uzman inşaat işlerine bakamaz diye bir durum yok. C sınıfı uzman isg katip üzerinden çok tehlikeli sınıfa TEK başına atanamaz durmu var. C sınıfı uzmanı işveren çalıştırmak isterse gayette güzel çalıştırabilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ağustos 2015 ---
    Bu konuda sizin yapabileceğiniz tek şey kurul kararlarına bu durumu yazmak ve tespit-öneri defterine durumun uygunsuz olduğunu belirtmek. Çalışanın yaptığı iş ile sigortalarında meslek kodlarını bile kontrol edip deftere yazabilirsiniz.
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bununla ilgili mesleki egitimlerde bir mevzuat değişikliği olmuştu ama yürürlük tarihi 2016 dan itibaren şeklinde bir bilgi var hafizamda. Tebliğ idi sanırım tam hatirlamiyorum bu sivaci, kalipci, demirci gibi inşaat alanindaki mesleklerin sertifikalandirilma surecleriyle alakali devlet süre tanidi. Bu süre zarfinda herkesin belgelerini tamamlaması gerekiyor aksi takdirde elemanlarin calistirilmalari yasaklaniyordu. Aklima gelirse mevzuati ekleyecegim buraya...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Ağustos 2015, Orijinal tarih: 9 Ağustos 2015 ---
    Buldum: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150525-4.htm
  6. özlem ölmez İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim.
  7. sadet saf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Özlem Hanım,
    Öncelikle Fabrikada sorumlu İSG kimse, Fabrika SGK sında bulunan her çalışandan sorumludur.
    Konu biraz karmaşık bir hal almış ama, benim tavsiyem sorumlu İSG bu durumu tespit öneri defterine ve ayrıca İşverene bu durumu yazılı olarak bildirsin.
    Bu işte çalışanların sağlık raporları sertifikaları var mı yok mu bunlarda ayrı bir konu
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O firmadan gelen kişileri sigortadan çıkarıp düzgün bir firma ile anlaşın :) Anlaşacağınız firmaya alt taşeron sicil numarası açın sigortalarını siz yatırıp hak edişlerinden kesin. Anlaştığınız firmadan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşmelerini isteyin, mesleki eğitimlerini talep edin, iş güvenliği eğitimleri, kkd zimmet tutanakları vs ıvır kıvırı tamamlayıp işe giriş eğitimi verin. Talimatları imzalatın. :) Taşeronlarla yazılı iş sözleşmesi de yapıyorum bu tercihe bağlı. C sınıfı uzmanda bu iş boyunca saha turunu gerçekleştirmeli Benim bildiğim kaza olunca sınıf ayrımı yapılmıyor.
  9. sadet saf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oğuzhan Bey,
    siz olması gereken şekliyle anlatmışsınız da maalesef küçük çaplı işletmelerde bu anlattıklarınız yapılmıyor.
  10. Nurullah Karakuş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41782
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT OSGB
    Sedef hanım, küçük çaplı işletmelerde bu yapılmıyor dediklerinizi göz korkutarak yaptırmak bazen işe yarıyor. Mesela bir işletmeye girdiğinizde bakanlıktan denetmenler burada, 1 hafta boyunca denetimdeler dediğimiz zaman istemeyerekte olsa yapıyorlar.
  11. sadet saf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Alt taşeronluk açıp çalışanları bu şekilde çalıştırıp üstne taşeron firmanın İSG uzman sözleşmesi yapıp işe dvm etmesinden bahsediyosanız sanırım benim en son çalıştığım firma da ağır bir iş kazası geçirmişti ona ragmen böyle usulsuz çalışması vardı. Tehdidi bırakın zaten bir davası mevcuttu.