1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Farkındamısınız şöyle de bir sorun var!

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 26 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sektörde o kadar çok olumsuzluk olmasına rağmen bütün bu yükün altından kalkmaya çalışan ve devlet tarafından günah keçisi damgasını yiyen igu uzmanları büyük bir özveri ile bu işi götürmeye çalışmakta.sorunlar saymakla bitmiyor fakat en son yapılan değişiklik ile yönetmeliğimizde kısalan çalışma süreleri bu işi iyice açmazlara sürüklüyor.normal zamanda yetiştirilemeyen işler bu kadar kısa zamanda bizden mucize yaratmamız bekleniyor.yada resmi olarak bu kadar sürelik bir ücret alacaksınız ama çalışmanız bu sürenin 20 katı olmalı deniyor.yani kısaca 3 kuruşa 5 köfte isteniyor.
    mevzuatı hazırlayan çalışma grupları arasında öyle tahmin ediyorum ki. bir irtibat sorunu var.nedenmi bizden çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10 kişinin altında çalışanı olan bir işletme için 16 saatlik bir eğitim vermemizi istiyor fakat aynı işletme için yıllık 20 saat hizmet alma zorunluluğu getiriyor.şimdi bu kısa zamanda 16 saati ile eğitim verilecekse kalan 4 saati ile ne yapılabilir?ve siz bu 4 saat lik çalışma ile neyi başarabilirsiniz?
  2. syd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet dediğiniz doğru, hatta eğitim süresinden daha düşük sürelerin çıktığı bile oluyor. Ama dikkat etmemiz gereken bir durum daha var; eğitim konu başlıklarının hepsi İş Güvenliği Uzmanı nı ilgilendiren başlıklar değil, doktorun vermesi gerekli olan eğitim konuları da var. Yani 16 saatlik eğitimin bir kısmını doktorun vermesi gerekmektedir.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yani şunumu demek istiyorsunuz.bu eğitimin 4 saatini doktor verse size bir 4 saat daha çıkıyor alın bu 8 saati tepe tepe kullanın:)
  4. syd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tabiki yeterli değil, yapılan değişikliği de mantıklı bulmuyorum zaten ama elden bişey gelmiyor işte. Birde sıkça sirkülasyon olduğunu düşünün 20 saatlik hizmet süresi; değil ortam gözetimi ve raporlama yapmak, eğitim süresine bile yetmez.
  5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışma sürelerinin kısaltılması bazı sorunları ortadan kaldırmış olsa da. alt sınır belirlenmesi gerekirdi. örneğin 10 kişiden fazla olan yerler için 20 saatten az olamaz gibi.