1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Faruk çelik, "çok yakın zamanda iş kazalarının konuşulmadığı bir türkiye olacak"

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Çok yakın zamanda iş kazalarının konuşulmadığı bir Türkiye olacak" dedi.

  ILO Yönetim Kurulu üyesi ve Türkiye'nin G20 dönem başkanlığını temsilen İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Bakan Çelik, ILO Yönetim Kurulu Üst Düzey Toplantısı'na katıldıktan sonra, Türkiye tarafından onaylanan, Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi ve İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi'ni teslim etmek için Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Müdürü Guy Ryder ile bir araya geldi.

  İnsana yaraşır iş ve güvenli çalışma ortamı sağlanması konusunda Türkiye'nin yoğun bir çalışma içinde olduğunu belirten Çelik, "Bugün 176 sayılı ve 167 sayılı inşaat ve madenlerle ilgili ILO sözleşmelerinin TBMM'de onaylandıktan sonra bu kararlara ilişkin Cumhurbaşkanımızın imzaladığı katılım belgesini teslim etmek için bir araya geldik. İş sağlığı güvenliği anlamında 155 sayılı 161, 167 176, 187 sayılı sözleşmeleri Türkiye onayladı ve toplamda 59 sözleşme onaylanmış bulunuyor" diye konuştu.

  İş sağlığı açısından Türkiye'nin son dönemlerde önemli adımlar attığını bildiren Çelik, müstakil iş sağlığı güvenliği yasasının oluşturulması ve yürürlüğe girmesi konusunda taraflarla aylarca süren değerlendirmeler sonrasında yasanın 2012 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

  Çelik, yasanın gerek ILO gerekse AB normları içerisinde takdire şayan bir yasa olduğu ifade ederek, "Biz Türkiye'de iş kazalarıyla, meslek hastalıklarıyla endüstriyel ilişkilerimizi sürdürmek istemiyoruz. Bunun en önemli ayağı mevzuat bölümüydü, gerek uluslararası düzeyde gerekse iç mevzuatımız açısından sorun kalmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

  İş sağlığı güvenliği açısından farkındalık oluşturmak, güvenlik kültürü ve zihniyet dönüşümü için süreye ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Çelik, yasa çıkarmakla her şeyin bitmediğini, farkındalık oluşturmak için sendikalarla sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasıyla eğitim faaliyetlerinin ve çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

  Çelik, çalışma hayatı ile ilgili kısa sürede çok şey yaptıklarını kaydederek, "Biz inanıyoruz ki çok yakın zamanda iş kazalarının konuşulmadığı bir Türkiye ve endüstriyel ilişkilerimiz olacak. İşte bu anlayış çerçevesinde iki önemli sözleşmeyi onaylamanın mutluluğunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

  Öte yandan, Çelik, Cezayir Çalışma, İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mohamed el-Ghazi ile de bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasında iş güvenliği anlaşması imzalanması ve iki bakanlık arasında iş birliği yapılmasına yönelik konular ele alındı.

  sabah

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   63,3 KB
   Görüntüleme:
   8.706
 2. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sadece 6331 sayılı Yasa çıkmadan öncesi ve sonrasındaki iş kazaları ve meslek hastalıkları istatistikleri dikkate alındığında kağıt üzerinde atıldığı iddia edilen olumlu adımların hiçbir anlam ifade etmediği anlaşılıyor. Her alanda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği de birilerinin rant alanı olmaktan öte gitmedi, gitmeyecek. Zira bunun olmasını engelleyecek irade sahiplerinin düşüncelerinin değişeceğine dair en ufak bir belirti göremiyoruz.

  Yasa çıkarıldı, ILO sözleşmeleri imzalandı... Sözde, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri işyerlerinde görev alıyor. Göstermelik eğitimler, kopyala yapıştır risk değerlendirmeleri, acil durum planları... İşyerlerine hiç uğramayan/gidemeyen iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri... Uyduruk periyodik kontrol raporları...Düzmece özel ve mesleki eğitimler... Denetlenmeyen işyerleri... Yasanın yürütülmesini sağlaması gereken Bakanın ve ilgili Bakanlığın yasaya uymayanlara af getirilmesini sağlaması...

  İş sağlığı ve güvenliği anlamında çalışanları korumak adına ne kadar da yol almışız! Sonuca bakıyoruz bir sürü iş kazası, bir sürü ölüm...
 3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Onuda mı yasaklayacaksınız :)
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Faruk Başkan kağıt defter imzalayıp arşive koymakla bir şey düzelmez. Düzelseydi bugüne kadar iş kazalarında ölen kişilerin sayılarında artış değil azalma görülürdü.
  "İş kazalarının konuşulmadığı Türkiye olacak" diyorsun. Zaten iş kazalarını konuşmuyonuz ki Türkiyede Faruk Başkan yakışıklı jönüm benim desen ki iş kazası azalacak inanmaya hazırlayım kendimi.
 5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Mevzuat açısından sorun kalmamış, 59 sözleşme onaylanmış, güvenlik kültürü ve zihniyet dönüşümü için süreye ihtiyaç duyulmuş, farkındalık oluşturmak için sendikalarla sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasıyla eğitim faaliyetlerinin ve çalışmaların sürdürülüyormuş, Cezayir Çalışma, İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mohamed el-Ghazi ile bir araya gelip isg konuları konuşulmuş..........................................................................................................................................
  Merak ediyorum acaba ne kadar azalacak iş kazaları ve meslek hastalıkları....
 6. alibzdgn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Vay arkadaş! adamlar sözleşme imzalanınca her şeyin yolunda olduğunu ve halledildiğini sanıyorlar.
  Türkiye' de bütün denetimler hizmet alan işyerleri üzerinden yapılıyor, hizmet almayanlara hiç kimse dokunmuyor.
  Devlet, önce yuvadaki kuşa göz dikti...
 7. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Faruk Çelik açıkladı: Her gün çalışanlarımıza güne besmele ile başlamalarını, ailelerinden ise tüm gün ayetel kürsü okumasını talep ederek iş kazalarını azaltmayı planlıyoruz!
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Piyasa durmuş fabrikalar sürekli işçi çıkarıyor İşverenler iş güvenliğine para harcamaya korkuyor Bizim ziya da çıkmış bol keseden atıyor Anca makarnacıları kandırırsın
 9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Seçimden sonra mı yoksa... ? :D
 10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Faruk Çeliğin içtiğinde bende istiyorum...
 11. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Bence bakanımız çok doğru konuşmuş bende onunda aynı fikirdeyim, yakın zamanda Türkiye'de iş kazaları konuşulmayacak. Çünkü bu ülkede savaş çıkacak etnik çatışmalar yaşanacak, özerk cumhuriyetler kurulacak böyle bir durumda en son iş kazaları konuşulur herhalde.
 12. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Her kelimesine katılıyorum... Bir kediyi asla kaçamayacağı köşeye sıkıştırma.. Bunu yaparsan o artık kedi değildir. Kaplan olur.
 13. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  okadar konuşulmayacak ki.."sgk nın belirleyeceği ölüm oranları epsilon çekecek, ölüm aylıkları kasaya gidecek, ölenin ne şekilde yahut ne olduğunu ailesi dahi bilemeyecek ki; medyasından savcılığına herkes bu kumpasta ortak olacak..yani ölüm olayları hiç olmamışcasına konuşulmayacak.."..bu yazılara mantık erdirilebiliyorsa " bu ülke halen daha SADECE iş kazalarını konuşacaktır, ölümleri değil! "......mantığımız ermeyeceğine göre.. yukarıdaki o başlık, ölüme inanmak gibi yukarıya bakmaktır..bukadar yukarıdan konuşanlar acaba ölüme inanıyorlar mı?..o şuhursuz mantık ölümü dahi haketmeyen zihniyetten inançtan çıkar..ki ölüm insani mantığa haktır, aldatmaya değil !
 14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sonuna kadar okuyan var mı?
  cezayir mi dedi o?

  yok gidip çinle yapın ! of of of
 15. cozdag İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  90427
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  CLARIANT A.Ş.
  o da 3 dönem masalına takılıyor artık gidici son 2 ayı kaldı iş güvenliği iş kazası gibi gereksiz konular umrunda olmaz artık...