1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fatura kesmeden rd ve acl durum eylem plani hazirlayabilirmiyiz.....?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Sedat Bilaloğlu tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bana doğru gelmiyor bu durum.çünkü neden OSGB den keslimiyor ozman fatura niye OSGB ler kuruldu bu işi danışmanlar yapardı ozaman..bana doğru gelmiyor..serbest meslek makbuzu kesin arkadaşlar..
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    oruçlu iken soru sormayalım cevap vermeyelim lütfen ramazan boyunca işlerimizi askıya alalım oruçlu iken fonksiyonlar düzensiz çalışıyor.......değil tabi biz torba yasa gibi birşeyleri öteleyemeyiz,

önce iş güvenliği

öncelikle kendine serbest meslek erbabı olarak mükellefiyet açacaksın/muhasebeciye açtıracaksın. sonrasında işlerini serbest meslek makbuzu ile belgeleyerek istediğin çalışmayı yapar faturanı kesersin. boynun dik riskin az risk analizlerin bol olur inşallah.
  3. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

bireysel olarak verebileceğimiz eğitim için sözleşme örneğini paylaşır mısınız? eğitim için sadece sözleşme yeterli değil mi ?
  4. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    serbest meslek makbuzunu nasıl kesebiliriz ?bunun için vergi dairesine mi gitmek gerekiyor?tam olarak yapmamız gerekenler ne acaba Erkan Bey?
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar vergi-sgk konularını bizzat bir muhasebeciden destek alabilirsiniz. nasıl yapılır maliyeti nedir neler getiriri neler götürür vergi mükellefiyeti zor bir iştir,
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sözleşme örneği formlar kategorisinde bulabilirsin.bireysel firma kurmak içinde mali müşavir yada muhasebeciye giderseniz 1-2 saatde firmanızı kurar ve defterinizi açar.toplam maliyetiniz 500tl yi bulur yada bulmaz.kolay gelsin.
  7. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar size birşey sormak istiyorum.
    Diyelim müfettişsiziniz.
    Sanayi bölgelerindeki atölyeleri iş yerlerini geziyorsunuz.
    Haliyle gittiğiniz yerlerde risk değerlendirmesi var mı diye sordunuz.
    İşverende çıkardı size risk değerlendirmesini gösterdi.
    Sizde baktınız Risk değerlendirmesi gerçekten yönetmeliklere uygun hazırlanmış ekipler kurulmuş .
    Tek tek her bölümün riskleri ortaya çıkarılmış önlemler detaylıca anlatılmış.
    Kısaca gayet başarılı bir risk değerlendirmesi var karşınızda .

Vay efendim hani bunun faturası dermisiniz ?
    Fatura sormak ayrıca sizin yetkinizde mi ?
  8. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Fatura konusu maliyenin denetim alanına girer. Müfettişlerin bu konuyla yalkından şlgileneceklerini sanmıyorum.
  9. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ama daha sonra birde bunu gelir vergisini ödemek var :)
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    altına imza atarsanız, fatura gerekir, ama yapıp isminiz geçmezse, işveren kendi yapmış gibi gösterirseni sorun olmaz.
    kaza maza olduğunda o fatura önemli olur. kaçak iş yapmış görünürsünüz
  11. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    imza attım ama firma yakın bir tanıdığım ve para almadım. Eğitimim sırasında bana destek olmuştu bende bu şekilde borcumu ödedim.
    Desem kim ne diyebilir?
    Çalışma bakanlığından gelen denetmenler kimseye faturası nerde diye sormaz, herkes kendi işine bakar.

Fatura ve kaza ilişkisi de bence yanlış ve alakasız.
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

desen maliye diyebilir , o zaman ben de arsamı hayrına arkadaşıma verdim diyip gelir vergisini vermeyeyim :)
    yakalanırsanız cezası büyük.
    isterseniz göze alın, sonuçta sizin kararınız sizin riskiniz.

kaza ilişkisi şöyle. kaza olduğunda risk analizi incelenecek. ve sizin hangi şirketle çalıştığınız sorgulanacak. oraya fatura kesebilecek bir şirket olmalı sonuçta. ama öyle bir şirket yok, ya da olsa bile hizmet anlaşmanız ya da faturanız yok.

o zaman savcı farklı bir konuya daha dava talep edecek. iki ihtimal var, ya siz yapmadınız işveren sahte olarak isminizi kullandı ya da siz fatura kesmediniz.
    ilkinde direk sahtecilik davası ki büyük olay. ikincisinde yani fatura kesmemenin cezası baya pahalı verilecek KDVye değmez.
  13. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamamda. Ben para almadım diyeceğim, işverende vermedim diyecek. bu durumda ne faturası sorgulanacak?
  14. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Bu maddeye göre bireysel eğitim vermemem gerekiyor,şirket kursam dahil ben mi yanlış anlıyorum?
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ha bu arada,
    evet csgb müfettişi sormaz, ama firmalar sıkı denetimlerden geçebiliyor maliye ile ilgili,
    saf mı bu adamlar. gündemi bilmiyorlar mı? risk analizi yaptırmak zorunda olduğunu biliyorlar. faturası nerde demezler mi?
    maliyeciler canları isterse çok kurnaz olurlar beyler. yakalanabilirsiniz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2013 ---
    onu kabul etmiyorlar. buy bir iş ilişkisi para almadan yapılması diye bir şey yok. bu bir meslek. o kadar boşluk mu sanıyorsunuz kanunlar
  16. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Hanımefendi hukkucu musunuz hukukcu gibi konusmussunuz. Savcı mutaalara ve iddianamelere göre bakar degerlendırır .

Herhangi bir imza yok ise ne işveren nede vergi müfettişleri yapan kısıyı sorgulama ve arastırma yetkısı yoktur. Yapan kişi, Sosyal sorumluluk çerçevesinde gönüllü olarak hayrına yaptım dedıgınde kım ne yapabılır Aksi durum yetki aşımına gider.
  17. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilk mesajınızda halen para aldığım belgelenmiş gibi yorum yapmışsınız :)
    Hesaplardan risk analizi ile ilgili bir çıkış görünmüyor, yapan kişiye de para vermedik o da talep etmedi denilecek bu kadar basit.

Mali bakımdan bu kadar dikkatli olunsa şuan milyarlar kazanıp her ay zarar gösterip gelir vergisi vermeyenler ortaya çıkarılır. Uğraşmazlar alınacak 500-1000 TL lerle.
  18. B-Hacer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mali açıdan olmaz :)
  19. usg88 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu konuda bilgisi olan var mı benim danışmanlık şirketim var eğitim verebilir miyim