1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fatura kesmeden rd ve acl durum eylem plani hazirlayabilirmiyiz.....?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Sedat Bilaloğlu tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. bu seferde işveren makbuz yok vergi vermiyorsun bi ödemen yok diyor ve fiyat konusunda anlaşamıyorsunuz . Bence iş yapacaksanız makbuz kesin yok tanıdık ise sadece danışman olarak yada raporu işveren yapmış gibi gösterebilirsiniz .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2013 ---
    ben birşey yazmamıştım ki :)

yanlışlık oldu galiba
  2. virgoo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bildiğim kadarıyla 30 günden fazla ssk yapılabiliyor. çünkü bu ssk nın işine geliyor. ama emin değilim. net bilgisi olan varmıdır ?
  3. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatura kesilmemesi işverenin aleyhine bir davranış.Arkadaşlar işyerini denetlemeye gelindiğinde işveren risk analizini nezaman yaptırdın diye bir soruyla karşılaşıcaktır. Buna karşılık faturayı göstermesi gerekir.
  4. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdiden sahtekarlık düşünceler kapılmışız hatta gitmeden risk değerlendirmede yaparız yakında yada adamı görmeden eğitim yazık düşünceler kötü ..
  5. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    risk analizini yapan ekip her sayfasını paraflayıp son sayfasına topluca imzasını atar bu yoksa müfettiş ne yapsın bomboş risk analizini kimin yaptıgı belli değil..İmzalamassın olur biter diyenlere söylüyorum az biraz mevzuat okuyun
  6. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oğuzhan Bey e katılıyorum mevzuatları takip edip okunmasını tavsiye ederim.Böylelikle kimse kimseyi yanlış da bilgilendirmez,direk mevzuatta yazanları uygular.
  7. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya arkadaşlar hepimiz eğitimli aklı başında insanlarız.siz bir hizmet vereceksiniz ve bunun karşılığında bir gelir elde edeceksiniz ve fatura,fiş,makbuz hiçbir evrak arzında bulunmayacaksınız.sonra da hiç biyerde yazmıyordu o yüzden uygulamadım mı diyeceksiniz?sizin risk analizi yaptığınız firmalarda ne iyi yaptın kardeşim yazmıyorsa uygulama mi diyecekler :) :) :) :) :) :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Temmuz 2013 ---
    arkadaşlar bu risk analizi yada başka bir danışmanlık veya mühendislik hizmetiyle alakalı değil.kar amaçlı yapılan tüm işlerde resmi dayanak bulunmak zorundadır.bu devlet yıllarca tv lerde radyolarda önce alışveriş sonra fiş reklamları yaptı sizler böyle konuşup,insanları yanlış yönlendirmeyin bari.yapılan tüm hizmet resmileştirilmek zorunda.bu 1 günlük iş sözleşmesi,osgb lerden muhasebi yardım veya açılış ve fatura bunun yolu size kalmış.
  8. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oğuzhan bey e katılıyorum.tüm risk analizleri ve acil durum eğlem planlarının sayfalrının arkaları tek tek imzalanır sayfalar numaralandırılır ve kayıt altına alınır.
  9. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir osgb ile anlaşın derim ben
    oraya komisyon verin
    hem yasal olsun hemde kafanız rahat.
    benim bulduğum tek çözüm bu

10. aynen daha öncede söyledim 170 hattıda bunu söylüyor sonuçta bir iş yapıyorsunuz ve bunun karşılığında para alıyorsunuz kesinlikle makbuz gerekli .

İşveren kendi yaptı diye göstermek şu an normal olarak karşılanır bir sorun olacağını sanmıyorum " işveren yapar yada yaptırır" kısmında siz rapora ellemediniz gibi durursa buna da karışamaz kimse :)

böyle bir düşünceniz varsa yazılanlardan hangisi olduğunu delikanlıca belirtin . Burada herkes yasalarda ki yorum farkını tartışıyor nasıl yapılır nasıl doğrudur üzerine görüşler bildiriliyor aksini düşünüyorsanız o kişinin mesajından alıntı yaparak cevap verin lütfen herkesi bir anda yargılamak doğru değil...

yapmayın arkadaşlar . Burada bazı şeyleri araştırıp görmek yerine gidip birilerini dahada zengin etmek mantıklı mı ? bir dava uğruna mücadele vermeyecekseniz hiç o davaya girmeyin .Amaç birilerinin cebine para sokmaksa belgeyi kullanmayın " kafanız daha rahat " olur
  11. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

oguzzhann61 nickli arkadaşa:

Aynen yazdığınız gibi, az biraz mevzuat okumanı tavsiye ederim. Zira yönetmelik şöyle diyor.

MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

Ayrıca:

Geçiş hükmü
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

Yani bu geçici madde 1'e göre; işveren, tehlike sınıfına göre iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu başlayıncaya kadar risk değerlendirmesini kendisi de yapabilir. Yani risk değerlendirme ekibinde bulundurulması gerekenler, daha geçen günlerde torba yasa ile belirlenen sürelerden sonra gerekecek.

Risk analizi işveren yapabileceğine göre kendisi, çalışan temsilcisi, destek elemanları, bu konuda bilgili olan diğer çalışanlar da her sayfasını paraflayıp son sayfasına da imzasını atar.

Ayrıca çarpıcı olması için kullandığın kelimeler var : "yoksa müfettiş ne yapsın bomboş risk analizini kimin yaptıgı belli değil." demişsin. Buna da cevap vermek isterim. Geçen hafta "çok tehlikeli işler" sınıfına dahil bir müşterim denetim geçirdi. Çalışma bakanlığı müfettişlerine çok güzel hazırlanmış, işyerindeki her türlü riski içeren mükemmel bir risk analizi sunuldu. Tam senin dediğin gibi imza kısımları vs. bomboş. Ama müfettişler işvereni tebrik etti. İşte risk değerlendirmesi böyle yapılır dediler. Çünkü A'dan Z'ye herşey gerçekçi biçimde vardı. Bu da senin çarpıcı kelimelerine bir cevap olsun. Aynen dediğin gibi mevzuatı az biraz oku. Saygılarımla.
  12. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Tebrik ederim. Anlatılmak isteneni çok iyi söylemişsiniz. üstüne verdiğiniz örnekde çok güzel olmuş.
    Müfettişlerin amacı nedir ?
    İş kazalarını engellemeye yönelik iş yerinde ne gibi çalışmalar yapılmış ne gibi önlemler alınmış. Kanunlara yönetmeliklere uyulmuşmu bunlar .
    Sen Risk değerlerlendirmeni güzel bir şekilde yaparsın uzman bulundurma zorunlulugun yoksa işverene ve ekibe imzalatırsın.

Müfettiş var efendim bunu kim yaptı. bunun faturası nerede demez.
    Sen işini iyi yaparsan hiç bir sorun yok.
    Sen işini iyi yapmaz kopyala-yapıştır risk değerlendirmesi yaparsan altına uzman sıfatıyla imzanı atsanda atmasanda o değerlendirme zaten kabul olmaz
  13. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok fazla bir seçenek bırakmıyorlar
    Ya sözleşmeli uzman olarak yaparsın ya da bir osgb bünyesinde
    Eğer sen vergi mükellefi olmak isteyip risk analizi yapayım dersen anlarım
    ama eğitimi nasıl vereceksin. Yine tıkandık.
    Amaç üzüm yemekse durum bundan ibaret
    Yok bağcıyı dövmekse, ne kimseye sahtekar demeli ne de belgeyi tuvalet kağıdı yapalım demeli
    Verirsin mahkemeye, ararsın haklarını (varsa)
    Reel konuşmakta fayda var diyorum ve dalaşmanın anlamı yok diyorum
    Arkadaşlar amaç çok para kazanmaksa maliye riskine girersiniz
    Amaç para kazanmaksa yukarıda saydığım 2 seçenekten birini kullanırsınız
    bir başka yol varsa, ben öğrenmeye hazırım, bükemediğim bileği de öperim
  14. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben kişiye birşey söylemem hepimiz üniversite mezunuyuz hepimiz kanun biliyorsak bir iş yaptiğinda fatura kesilmesini bilmeliyiz zaten bilmiyorsak uzmanlıkta yapmamalıyız. etrafta bu işi bedava yapan yada bedava fiyata yapann insanlar var yine osgbleri kötülüyoruz ama imza atanlar bizlerizbunu unutmamak lazım .. hngi işte iş bittikten sonra fatura kesilmez ben teknik nezaretcilikte yapiyorum her ay faturalarımı kesiyorum ...
  15. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki biz sırf risk değerlendirmesi,acil durum ve eğitim vermek için işyeriyle sözleşme yapsak ve bunları yaptıktan sonra işten çıksak nasıl olur acaba ?(eğitimleri bireysel olarak veremiyoruz diye)

16. iyide yasada açık var millet bunu kullanıyor ne diyebiliriz ki ? tanıdıkları istiyor ne diyebilir ki insan ? yasa işveren yapar yada yaptırır diyor yani bundan faydalananlar var . ben o yüzden isim verin diyorum sonuçta burada bende birşeyler yazıyorum o kadar genel konuşulunca üstüme alıyorum gereksiz yere .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Temmuz 2013 ---

zaten o da yasa açığı aslında doğru olan bu zaten . Erkan beyin dediği verin siz eğitiminizi rd kapsamında o da güzel bir yaklaşım bende öyle yapıyorum ...
  17. selin gün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    PARALEL OSGB
    Şimdi arkadaşlar ben risk değ. yapmaya yeni başladım ve yazılanları okumama rağmen anlamadım belki benim hatam ama tekrar sormak istiyorum. Şimdi ben 20 kişi çalışan az tehlikli kapsamına giren bir mağazada risk değ. yaptım, acil durum planlarını da hazırladım, eğitim de vermeyi planlamıştım, temel isg eğitimi, elle kaldırma eğitimi, ekranlı araçlarla çalışma eğitimi. Şimdi bu eğitimleri verebilmek için işverenle sözleşme yapıp 8 saatlik sigortamı ödemeleri mi gerekiyor?
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    eğitim için evet. yalnız sözleşme değil isg-katip ;)
  19. selin gün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    PARALEL OSGB
    Orkun bey yani isg-katipten sözleşme yapacağım doğru anladım dimi? sözleşme yapınca işverene bir maddi yükümlülük geliyor mu? malum hertürlü maddi yükümlülükten kaçmak istiyorlar
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    işverene tek yükü sigorta olacaktır. sigorta sizin o iş yerinde çalıştığınızı belgeler. isg-katip ise o iş yerinden sorumlu uzman olduğunuzu belgeler