1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fatura kesmeden rd ve acl durum eylem plani hazirlayabilirmiyiz.....?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Sedat Bilaloğlu tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Orkun bey dediğiniz gibi isg katip o iş yerinde sorumlu olduğunuzu gösterir
    lakin
    selin hanımın dediği risk analizi acil eylem ve eğitim kısmı...bunları yapmak için isg katip sistemini kullanmanıza gerek yok
    isg katip sistemini bahse konu olan 20 çalışanlı az tehlikeli işyeri için 2016 temmuz itibariyle kullanacak
    o süre zarfına kadar böyle bir zorunluluk yok
    risk analizi ve eğitimi danışmanlık adı altında da yapabilir sadece eğitim kısmını bireysel uzman yapamayacağı için
    işverenle kısmi bir sözleşme ve eğitim verdiği gün yada günler için sigorta yaparak verebilir
  2. Keramettin Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33721
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    emrah bey iş alanında ve sektörde yeniyim gerek burdan gerek özel mesaj ile serbest meslek makbuzunun nasıl işlediğini anlatabilirmisiniz? şimdiden teşekkürler.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Erdem bey zaten eğitim için dedim bir üst mesajımda :cool:
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tamam ama eğitim için isg katip den atama yapacaksın demişsiniz ben mi yanlış anladım yoksa :(
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    doğru anlamışsınız eğitim verebilmesi için isg-katipten atama gerçekleştirmesi gerekiyorki o iş yerinin yasal uzmanı olsun. Risk analizi ve Acil Durum Eylem Planları için gerek yok.
  6. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
    Birsorum var , orkun bey bizim bi arkadas osgb de calısıyor sigortasını incelediğinde iş saglıgı danısmanı olarak girişi yapılmıs ve bu torba yasada 2 yıl osgbde calısanlar b sınıfına geçme hükmü vardı yanlıs hatırlamıyorsam onun için girişin uzman olarak yapılması ve isg-katipde görülmesi gerekmezmi biz girişimizin uzman mı danısman mı olarak yapıldıgını nasıl nerede s orgulayacagız ve bence var ama uzman mı danısman mı hangi görev ile yapıldıgının sigorta girişimizin yani önemi var mıdır?
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    2 yıl osgbde çalışıp b ye geçme olayını ilk sizden duydum açıkçası. Sigortada 2 adet giriş var biri İş Güvenliği Uzmanı diğeri İş Güvenliği Teknikeri. Bu konuları alo 170'e arayıp sormak lazım hatta yarın arayıp bilgilendirmeyi yapayım bari benimde aklıma takıldı şimdi
  8. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
    belkiben izah edemedim orkun bey ama var tam süreli olarak osgb de calısma ile ilgili.. bilen arkadaslar izah edebilir mi :)
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tamam doğru anlamışım fakat yanlış bir bilgilendirme yapıyorsun
    işverenin yasal uzmanı olması için 2016 temmuza kadar kanun süre tanımış zaten isg katip e gerek yok
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Eylül 2013 ---
    sigorta girişinin önemi mutlaka var zira meslek kodlarına göre süreç işliyor osgb ile uzman arasında isg katip aracılığı ile atama yapıldımı öncelikle onu kontrol edin atama yapılmadan sadece git uzmanlık yap diyorlarsa sıkıntılı bir durum illegal
    3 yıl süre ile c sınıfı olarak çalıştığınızda ve bunu belgelediğinizde b sınıfı eğitimi alarak sınava girme hakkınız var b sınıfı olarak 4 yıl çalıştığınızda da a sınıfı eğitimi ve sınavına girme hakkınız var
  10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Orkun bey haklı. Çünkü eğitimin geçerli olmasın o işyerinde görevli uzman olmasından geçiyor.

Bu kanunen zorunlu olmasa da isgkatip ile ispatlanabilecek birşey. Atamalar vs hem firma hem de iş güvenli uzmanının sözleşmeler kısmındaki sicilinde her zaman görünecek.

Ben müfettiş olsam eğitim verildği tarihte bu adam oranın resmiyette uzmanı mı değil mi diye bakarım isgkatipten.

Biliyorum saçma birşey ama yönetmelikte de saçma bir şekilde eğitim verebilecekler listesinde herhangi bir uzman yazmıyor. O işyerinde görevli uzman yazıyor...
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tamam da kısmi süreli sözleşme yapacak karşılıklı olarak yapılacaklar belirtilecek o süre zarfında da sigorta yapacak yeterlidir isg katip illa olacak diye birşey sözkonusu değil isg katip ataması olmasa sözleşme ile yapsa da olur diyorum kesin bir hüküm yok çünkü
    ben müfettiş olsam eğitimi kim ne zaman nasıl vermiş değil de hakikaten eğitim verilip verilmediğine güvenlik kültürünün ne kadar sağlanabildiğine bakarım
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ama işverenlere dağıtılan tebliğatlarda bu işin online sistem üzerinden takip edildiği üzerine basıla basıla söyleniyor.

isgkatip bana göre sgk kayıtlarından daha sağlam gün gün sözleşme tarihi veriyor.

sgk kaydında o ayda kaç gün prim yatmış o gösteriyo hangi günler yatmış göstermiyor ki.

dolayısıyla isgkatip daha kesin sonuç verir gibime geliyor
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hangi günler yatmış niye göstermesin ki
    işe giriş tarihi beli çıkış tarihi belli :cool:
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bakın Erdem bey normal bir çalışanın zaten sgksı yeterli fakat isg-katip o iş yerinin tehlike sınıfına göre uzman ataması gerçekleştiriyor. Yani ben C sınıfı isem çok tehlikeli bir yer ile sözleşme yapabilirim fakat isg-katipten atamamı yapamam. onun içindir ki isg-katip kontrol niteliğindedir
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğru dediniz fakat c sınıfı olmak sizi çok tehlikeli bir işyerine eğitim vermek için yetersiz mi kılar
  16. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Eda hanım sorduğunuz konu bu başlık altında konuşuluyor

Madde 55 üst sınıf iş güvenliği uzmanlığı belgesi için 2 sınav hakkı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2013 ---
    incelerseniz. Ama doğrusunuz böyle bir durum söz konusu
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aslında kılmaması lazım fakat yönetmelik o iş yerinin uzmanı olmanız gerekiyor dediği için vu o iş yerinin uzmanlığını da tehlike sınıfına uygun yapmanız gerektiği için bu sonuç ortaya çıkıyor. Haksızmıyım ?
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    gayet doğru
    fakat çok tehlikeli bir işyerine atama yaparak eğitim verilmesi ve uygun sınıfta uzman gerekiyorsa ki bir açıdan öyle
    risk analizini de çok tehlikeli için örn a sınıfı uzman yapmalı ama c sınıfı uzmanlar yapıyor bende dahil buna
    örn bir benzin istasyonu a da olsak c de olsak tehlikeler standart ve yazılacaklar da sadece ortam denetiminde ayrıntılar değişebiliyor
    bu açıdan baktığımızda o firmaya ben eğitim verebilirim sözleşme ile isg katip olmadan
    müfettişin gelipte bu uzmanın sınıfı c bu eğitim geçersiz demez dememeli danışmanlık firmaları yıllardır bu işi böyle yapıyor sonuç olarak eğitim aldırılmışmı çalışanlar bilgilendirilmiş ve önlemler alınıyor mu, uygulama böyle şekilleniyor
    isg katipe bağımlı kalırsa sistem birçok işyeri eğitim almak yada risk analizi yaptırmak için mecburen bekleyecek çünkü meydanda a sınıfı uzman yok denecek kadar az, olanlar da eğitim kurumlarında eğitmenlik yada danışman-osgb firmalarda patronluk yapıyorlar b sınıfı da aynı ölçüde az işi yapacak olan yine bizleriz
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Maalesef dedikleriniz doğru fakat yönetmelik kanun biliyosunuz biz onlarla iş yaparız ve mecburen mevzuata bağlıyız