1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Fazla çalıştırma 2 milyon kişiyi işsiz bıraktı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 19 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sosyal-İş’in araştırmasına göre emekçilerin yarısı 50 saatten fazla çalışıyor, işçiler maaşlarının yüzde 60 fazlasını alamıyor, bu da işsizliğin artmasına yol açıyor

  [​IMG]


  DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası, fazla mesai ile ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre Türkiye’de ücretli çalışanların yüzde 44,8’i haftada en az 50 saatten fazla çalışıyor. Yarı zamanlı çalışanlar dışarıda bırakıldığında bu oran yüzde 49,2’ye çıkıyor. Yani her iki emekçiden biri Devlet Memurları Kanunu’na göre 40, İş Kanunu’na göre 45 saat olan çalışma sürelerinin üzerinde çalıştırılıyor.

  İki kişiden biri 50 saatin üzerinde çalışıyorEvrensel’in haberleştirdiği araştırmaya göre Türkiye’de fiili çalışma süreleri giderek artarken, yasaya aykırı çalışma süreleri istisnadan kurala dönüşüyor. Son 25 yılda tam zamanlı çalışan ücretlilerin haftalık ortalama çalışma süresi 47,6 saatten 52,1 saate çıktı. Yani çalışma süresi yaklaşık 5 saat arttı.

  1998 yılında tam zamanlı çalışan ücretlilerin yüzde 73’ü haftada 40-50 saat arası, ücretlilerin yüzde 27’si haftada 50 saatten fazla çalışırken, 2012’de 50 saatten fazla çalışanların oranı yüzde 49,2’ye yükseldi. Tam zamanlı çalışan ücretlilerin yüzde 19’u haftada ortalama 55 saat, yüzde 21,4’ü haftada ortalama 65 saat, yüzde 8,8’i ise haftada ortalama 75 saat çalışıyor.

  İşçiler ücretlerinin yüzde 60 fazlasını almalıYasalara göre haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalar fazla çalışma kapsamına giriyor ve bu çalışmaların yüzde 50’sinin zamlı ödenmesi gerekli. Oysa her iki kişiden biri yasal sürelerinin üzerinde fazla mesai yapıyor ve sendikalı işyerleri ile büyük ölçekli işyerleri dışında hiçbir ek ücret ödenmiyor. Ödenen yerlerde ise zamlı ücret söz konusu değil.

  Araştırmaya göre fazla mesai ücretlerinde yasalara uyulsa işçilerin her ay normal ücretlerinin yüzde 60’ı kadar fazla ücret almaları gerekiyor.

  İşsizlik düşebilirTürkiye’de 6 milyon 869 bin emekçinin yasal üst sınır olan 50 saati aşan çalışmalarının haftada 88 milyon 695 bin saate denk geldiğini hesaplayan araştırmaya göre, yasa uygulandığı ve 50 saati aşan çalışmanın engellendiği koşullarda tam 1 milyon 971 bin kişiye iş olanağı doğacağının, bu durumda işsizlik oranının yüzde 9,2’den yüzde 2’ye düşeceğinin altı çizildi.

  Araştırmanın ele aldığı bir diğer konu da uzun çalışma sürelerinin emekçilerin fiziksel, psikolojik ve sosyal sağlığını olumsuz etkilemesi. Buna göre uzun çalışma süreleri sigara kullanımını, kontrolsüz alkol tüketimini, fiziksel aktivite yoksunluğunu, uykusuzluğu, sağlıklı beslenmemeyi, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını artırıyor.

  Kaynak: Sendika.org
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  bu durum hem istihdama engel oluyor hemde yasalara uyan firmalara karşı haksız rekabet yapılmış oluyor
 3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Haklısın korkarım çalışma şartları kısa bir zaman sonra Çin'den daha beter olacak. Rekabet ortamı iş ahlakını öldürdü.
 4. fatih054 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bir Mühendislik
  Bu durumda iş kazalarını akabinde getiriyor