1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fazla çalişma ve fazla sürelerle çalişma nedir?

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve AYDIN_06 tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar Arkadaşlar İş Kanununda geçen bu iki kavramı normal iş yaşantısından örneklerle açıklayabilecek olan bir arkadaşımız varmıdır? Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

FAZLA SÜRELİ ÇALIŞMA :Sözleşmede haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenmiş ve uygulanan ortamalama haftalık çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalar

FAZLA ÇALIŞMA :Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır. 63 üncü madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırkbeş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz

Bu iki örneği güncel hayattan ayrıntılı olarak bir örnek vererek anlamamı sağlıcak arkadaşların yanıtını bekliyorum şimdiden teşekkürler...
  2. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    fazla sürelerle çalışma : iş sözleşmesindeki haftalık çalışma saati 40 saat ise , 45 saat çalışılmış ise kalan 5 saatlik çalışma fazla sürelerle çalışmadır.
    fazla çalışma : 45 saati geçen her çalışma saati.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mesela ben günde 7.5 saat çalışmam gereken bir işyerinde isem; çalışma aralığım-08:00-16:30'dur.Buna göre fazla çalışma nedir ve Fazla mesai nedir ücretlendirme nasıl olmalıdır?
  4. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

ayırımı tam kavrayamadım iki kavramı güncel hayattan örneklendirirsek kavram tam oturacak :(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Aralık 2013 ---

beni mazur görün tam kavrayamadım yada saat geç oldu o yuzden yorgunluk çöktü bana:(

fazla sürelerle çalışma sözleşmede geçen haftalık sürenin aşılması durumumudur?

fazla çalışma ise sözleşmede geçsin geçmesin haftalık genel 45 saati geçen her çalışma saatimi?

yani sözleşmede haftalık 25 saat diyorsa 30 saat çalışmışsa bu kişi fazla çalışma süresine giriyor fakat 45 saati aşmadığı için fazla çalışmaya girmiyor diye algıladım ama umarım doğru yorumlamışımdır? onayınızı bekliyorum
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haftalık 45 saatin üzerinde çalıştırılamassın,eğer varsa çalışma fazla mesaidir ücretinin yada günlük yevmiyenin %50 kadar puantajına işlenmelidir.
  6. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kanun
    da aynen şöyle geçiyor işçinin haftalık ortalama çalışma süresi normal haftalık çalışma süresini aşmaması koşuluyla bazı haftalarda toplam 45 saati aşsa bile bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz diyor

bunu örneklendirebilirmisiniz nasıl oluyor bu ayırım
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fazla çalışma sayılmıyor ama puantajına fazla mesai olarak yazılıyor.niye fazla çalışma sayılmaz diyor normal günde 7.5 saat çalışılması gereken yada altında çalışılması gereken ve hafta da 45 saati aşmayan bir işyerinde bazı günler işveren fazla mesai verir bu fazla çalışmaya girmez..sen hergün adamı 11-12 saat çalıştırdığını düşünsene bu fazla çalışmaya giriyor ve yasal değil..doğrumu dedim bende bilmiyorum ki..hayırlısı bakalım.
  8. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Haftada toplam 45 saati geçmediğin sürece fazla mesai yok. Ama sözleişmeni 40 saate göre yapmışsan 5 saat fazla sürelerler çalışma olur.