1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fazla mesai ödemek şartı ile gece 7.5 saatden fazla çalışma yapılabilirmi

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve emregirayhan tarafından 15 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. emregirayhan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Gece çalışması 7.5 saati geçemez diye bir hüküm var. Mesai ödemek şartı ile gece çalışma saatleri içinde personel 7.5 saatten fazla çalıştırılabilirmi.... Yoksa hiç bir şekilde 7.5 saati geçemezmi.
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hiç bir şekilde geçemez. zaten 7,5u geçtiğinde gündüz de olsa mesai ödüorsunuz.
    ama nöbetli işler var. sağlık vb gibi. onlarda durum değişiyor. 24 saat nöbet tutuluyor ama bu da neye dayanılarak yapılıyor bilemiyorum
  3. emregirayhan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde çalışma saatlerini ayarlayıp, gece çalışması 7.5 saati geçince masai verenler var. ...Bana kalsa hiç bir şekilde gece çalışmasının 7.5 saati geçmemesi lazım...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Eylül 2014 ---
    Aşağıda belirttiğim yazıyla internette karşılaştım..Yargıtay kararıymış

İş Kanunu'nun 69'uncu maddesi uyarınca, gece çalışma süresi 7.5 saati geçemez. Ayrıca, İş Kanunu'nun 41'inci maddesinde, gece çalışmalarında fazla çalışma yapılamayacağı hüküm altına alınmıştır.

Buna rağmen, gece çalışmalarında fazla çalışma yapılırsa, fazla çalışma ücreti ödenir mi? Haftalık normal çalışma süresi olan 45 saat aşılmamasına karşılık, gece çalışma süresi 7.5 saati aşarsa, fazla çalışma ücreti ödenir mi?

Bu soruların cevabı, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin 24.05.2011 tarih ve E:2011/24236-K:2011/15142 sayılı kararında verilmiştir. Söz konusu kararda:
    "İşçilerin gece çalışmaları günde yedi buçuk saati geçemez (m.69/3). Bu hal de günlük çalışmanın, dolayısıyla fazla çalışmanın bir sınırını oluşturur. Gece çalışmaları yönünden haftalık 45 saat olan yasal çalışma sınırı aşılmamış olsa da gece çalışmasında 7.5 saati aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmelidir. Dairemizin kararı bu yöndedir (Yargıtay 9.HD. 23.6.2009 gün 2007/ 40862 E,2009/17766K).
    Somut olayda davalı işyerinde ayda 2 hafta 22-08 saatleri arasında gece çalışması yapıldığı sabittir. Davacının bu dönemde haftalık çalışma süresi 45 saattir. Ancak günlük çalışmasının 1.5 saatlik kısmı fazla çalışmadır. Davalı işveren bu fazla çalışmanın normal kısmını aylık ücret içinde ödemiştir. Bu durumda davacının %50 zamlı kısım alacağı bulunmaktadır. Mahkemece gerekirse bilirkişiden rapor alınmak suretiyle günlük 1.5 saatlik fazla çalışma alacağının %50 zamlı kısmı hüküm altına alınmalıdır.'' Denilmektedir. Bu karar uyarınca, haftalık 45 saat olan yasal çalışma sınırı aşılmamış olsa bile, gece 7.5 saati aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İşçilerin gece çalışmaları günde yedi buçuk saati geçemez (m.69/3).
    Aslında bu madde işi özetler nitelikte. Bu kısmın istisnası fazla mesai ücreti olsaydı maddeye ekleneceğini düşünüyorum. Zira fazla mesailerin hesaplanması konusunda da gece çalışmaları konusuna değinilmemiştir. Gece çalışması insanların fiziksel olarak dayanıklılıkları, sağlık durumları göz önünde bulundurularak hesaplanmış bir süredir.
    40 metre ve daha fazla derine dalan dalgıçların da 4,5 saatten fazla çalışmaması gerekmektedir. Aman ben parasını vereyim de 10 saat kalsın aşağıda demek işin maddi boyutlarını aşıp kişinin sağlığını tehdit eder niteliklere ulaşmaktadır.
    Sağlık çalışanlarının 24 saatlik çalışmalarını ben de merak ediyorum. Acaba kendi istekleri mi? Değilse neden o kadar çalışan bu konuda sessiz kalıyor merak ettim şimdi.​
  5. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    sadece sağlık sektöründe değil özel güvenlik elemanları, polisler gibi çalışanlarda 24 saat çalışabiliyorlar. 12/24 diye bi çalışma şeklide var 12 saat çalışıp 24 saat aradan sonra tekrar 12 saat çalışıyorlar bende merak ediyorum
  6. mert kgul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 sayılı kanunda yazıyor.....

· MADDE 2 – Kapsam ve istisnalar

· Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

· Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

· Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

· Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

· Ev hizmetleri.

· Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

· Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

· (Ek: 10/9/2014-6552/15 md.) Denizyolu taşımacılığı yapan araçların uluslararası seyrüsefer hâlleri