1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fine kinney metodu ile tekstil fabrikası risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve kubilay23 tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    işinize yarar umarım. Eksik yanlış yada beğenmediğiniz bir yer varsa değerlendirme yapmanız bu risk analizi konusunu daha iyi kavramamıza ve daha bilinçli yapmamıza vesile olur. iyi çalışmalar.

Ekli Dosyalar:

2. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    yorum yok mu yav :) değerlendirme ? yada eleştiri ?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MEVCUT KONTROL ÖNLEMLERİ değil Mevcut Durum, genelinde fena değil ve kontrol önlemlerini detaylandır
  4. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    frekans değerlerini nasıl buluyorsunuz biz ulusal endekse bakarak yapmaya çalışıyoruz ama bu bile zorluyor...
    maruz kalma sıklığı için gözlem yapmak ve kayıt altına almak gerekmiyor mu bunun için uzun süre gerekir diye düşünüyorum siz nasıl belirliyorsunuz
  5. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    çok karışık bence iş veren bu yöntemle oluşturulmuş RD nin maddelerini okurken sı-kı-lır.
  6. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Karisik mi himm tesekkurler fikirleriniz icin.
  7. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dikiş makinasında çalışmada iğne kırılıp fırlama ihtimali var. 40 tane dikiş makinası ortamda gürültü yok demişsin. Bana olur gibime geliyor.
  8. Gökhan Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Albayrak Holding
    dosyayı açtığımda ilk gördüm "Elazığ" yazısı benim için muhteşemdi. Gerisi zaten güzeldir. Eline sağlık :)
  9. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Niyekio_O
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Nisan 2013 ---
    Teşekkürler.
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Ben alınacak önlemler sonrasındaki risk derecesini de gösteriyorum. Riskin ne derece azalacağını göstermek için.
  11. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Makinaların bakım işlemlerinden bahsedebilirsin. Yetkili kişiler tarafından yapılması gerektiği, güç kesme prosedürü uygulanması gerektiği filan. Yine makinalarda yapılacak ayarlar sırasında makinanın elektriği kesilmeli vs. Makinalarda acemi kişiler çalıştırılmamalı. Makinaların kullanma talimatları hazırlanmış ve asılmış olmalı. Ve ölüm sonucu verdiğin bir riskin şiddeti kesinlikle 40 tan aşağı olmamalı, sen 7 vermişsin. Hatta çoklu ölüm varsa daha yüksek olabilir, solunum rahatsızlığı ile ölümün şiddeti bir olmamalı. kimyasal maddelerin msds leri olmalı. şimdilik gözüme çarpanlar bunlar.
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Makinaların kullanım talimatlarından bahsetmişsin ama takılma, düşme, yaralanma kısmına yazmışsın. Makinaların talimatları olması takılıp düşmeyi engellemez. tehlike olarak çalışma alanı demişsin, alta bir sıra daha açıp tehlikenin makine olduğunu yazarsan bunun karşısına yazabilirsin talimatları.
    çok eleştirdim galiba ama eleştiri istedin diye eleştirdim. Haddimizi aştıysak affola.... :)
  13. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Yanlisliklar ve eksiklikler bilinmeden ve tespit edilmeden kesinlikle dogruya ulasilmaz nurdan hanim. Profesyonellesmek istiyorsak her elestiriden bir ders cikarmamiz lazim. İncelediginiz ve yorumda bulundugunuz icin cok tesekkur ederim :)
  14. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Genel olarak iyi benim ilave edeceğim şeyler biraz göze hitap şeklinde olurdu.Risk Değerlendirmesine baktığımda hangi riskin yüksek olduğunu görmek isterim.Risk Derecelendirmesinde bir renk skalası kullanabilirsiniz.

Makine-Ekipman olarak ayrı ayrı belirlemişsiniz.Ancak yapılan iş (işlerin sınıflandırılması gibi) ve ortama göre bence daha da detaylandırılabilir.

Yasal zorunluluk olarak yaptığınız atıflar hep İSİG Tüzüğü görünüyor.6331 sayılı İSGK'nın da maddelerini ve yönetmeliklerini işin içine dahil etmenizde fayda var.

Kazasız günler dilerim,iyi çalışmalar.
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Evet bende renk skalası kullanıyorum, direk yüksek riskleri görmek için çok yararlı...
  16. Çalışma içerik olarak güzel.ancak bana renksiz ve fotoğrafsız olunca biraz sakin geliyor.renk olunca önemli noktalara dikkat çekmek daha kolay oluyor gibime geliyor.ayrıca ben mutlaka fotoğraf kullanırım.çünkü işveren veya yetkili çalışan bazen direk olarak olayı görmek istiyor.yazılanları okuman sıkıcı gelebiliyor.ayrıca mesela; kumaş kesim bölgesinde elektrik tehlikesinden bahsetmişsiniz. bu tehlike nerede,nasıl ortaya çıkar, kimler etkilenir. bence bu noktaların biraz güçlendirilmesi gerekli.