1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Firmadan şikayetçi olunur mu?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 23 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar, fabrikada boya sökücü olarak bir kimyasal denenirken, kimyasal satışı yapan firma ve satın almacı bir şey yok bu ürünün zararsız demesiyle çalışan eldivenini takmayıp kimyasala elini sokuyor. Zamanla elinde tahriş meydana geliyor. Sabah yaşanan bu olay iş güvenliği uzmanına akşam iş çıkışı anlatılıyor. Buz kompresi yapıldıktan sonra tahriş acı ve şişik iniyor. Ancak ertesi günü çalışanın ellerinde 2.derece yanık meydana geliyor.
    Firma MSDS formlarını fabrikaya geç gönderiyor ve incelendikten sonra kimyasalın ciddi derecede tahriş edici olduğu ve formda kimyasal bileşenlerinin içeriklerinin yazmadığı eksikliği bulunuyor.
    Çalışan kimyasal satışı yapan şirketten şikayetçi olabilir mi? Fabrika kimyasal şirketinden şikayetçi olabilir mi?
  2. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Satan kişinin sorun olmaz demesine kanmak zaten bir gariplik. MSDS bilinmeyen bir kimyasalı kullanmak ikinci gariplik. İş yeri hekimine sorulmadan (eğer sorulmadıysa) ve müdahalesi olmadan buz kompresi yapmak ayrıca bir gariplik. Her üçü de birbirinden şikayetçi olabilir. Her üçü de konumuna göre sorumlu olur. Hangi izinle kimyasalı tavsiye ediyorsun, kullanıyorsun, neye göre buz tedbiri alıyorsun, msds bilinmeyen bir maddeyi satan, tavsiye eden, kullanan, kullanmasına izin veren... Sorumlu aramayalım... Cevabını bulmak zor olabilir...
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    uzmansanız msdsini almadan ve incelemeden kimyasalın kullanımını başlatamazsınız.
    eğer size sorulmadan başlatıldı ise deftere yazın
    tedarikçi ile ilgili de yazılı almadıysanız bildirimi , bir daha onunla çalışmamak ya da burda ifşa etmek dışında bir şey yapamazsınız.

bence burada isim verin, benm tedarikçilerimden ise ben bir daha çalışmayı istemem
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet uzmanım, ben zaten kimyasal kullanımına başlatmadım dediğim gibi sabah olan bir olay ve bölüm amiri satın alma dahi kimse bana haber vermedi benim akşam iş çıkışı haberim oldu.
    MSDS ini okumadığım kimyasalın denenmesine zaten izin vermiyorum ve mutlaka gözetim altında KKD kullandırarak deneme yapılıyor, ancak bundan haberim yok kendi kafalarına göre iş yapmışlar ve sonuç çalışan şikayetçi olmuş ifadeye gideceğim.
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tamam, eğer size sorulmadan başlatıldı ise deftere yazın demiştim ben de
    bu durumda, savunmanıza kimyasalın bildirilmesi gerektiğini kimyasalı alan kişilere bildirdiğiniz mail ya da risk analizi vb. bir şeyin çıktısını yanınızda kanıt olarak görtürün. bunun yanı sıra kimyasal listenizi götürün ve iinde bunun olmadığı görülsün.. bu kimyasalın size sorulmadan kullanıma başladığını belirtin. çalışan kimyasalın kullanılmaya yeni başlandığının teyidini verecektir. hatta sonradan gelen msds in mailini götürün. satışta size temin etmeleri gerek.

burada asıl hata tedarikçide değil. hata bu kimyasalı üretimde size sormadan kullandıranda.
    kendi firmanızdan birinin hatasını söylemek zor ama doğrusu bu.

hata bölüm amirinde ve satınalmada. eğer ceza olacaksa onlar çekecek cezasını.

sadece msdsin içeriğinde hata varsa şikayet edebilirsiniz "msds te bunlar yazmıyor" diye. sonra kullandırmamak msds gelene kadar, sizin fabrikanın zorumluluğu