1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Firmalarda çalışan sayısı değişiklikleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Şevket Temelli tarafından 7 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Şevket Temelli İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98603
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar,

  Tarımsal ürün işleyen bir fabrikada; çalışan sayısı üretim dönemlerine bağlı olarak ciddi adette değişmektedir. Faal dönemde 600 , bakım dönemlerinde 150 civarında olabiliyor. Bu tür durumlarda sözleşmeler, isg profesyonellerinin çalışma süresi, çalışan temsilcisi, destek elemanları, ilk yardımcı adetleri ne şekilde belirlenir? Biz sayı değiştikçe ,güncel adetlere göre hesap ederken, firma yıllık çalışan sayısı ortalamasını alarak hareket ediyor. Çalışan adetleri aylar bazında düzenli ve periyodik olarak değişmekte)
  Böyle bir durumla karşılaşan var mı?Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
 2. vey İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  çalışan sayıları aylar bazında düzenli ve periyodik değişiyorsa işiniz kolaylaşır
  yıllık olur alırsınız
  şu tarihten şu tarihe kadar çalışan temsilcisi
  yıllık olur alırsınız bitti gitti
 3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  siz güncel çalışan sayısına göre iş güvenliği kriterlerinde güncelleme yapıyorsunuz anladığım kadarıyla
  ama firma yıllık çalışan sayısı ortalamasına göre ne yapıyor onu anlayamadım
 4. Gizem Soykan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  87108
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BURTEM OSGB SORUMLU MÜDÜRÜ
  Şevket Bey; öncelikle tam zamanlı olarak mı bu işletmede görev alıryorsunuz? Eğer öyleyse çalışma süreniz zaten isg katipte tam olacağı için, isg katip üzerinden güncelleme yapmanıza gerek yok. 600 kişinin çalıştığı bir dönemde iş müfettişi tarafından bir teftiş olursa ve siz 150 kişiye göre evrağa sahipseniz özellikle ilkyardımcı konusunda ciddi sorunlar çıkar. Bana göre işvereni 600 kişilik bir kadroya göre evrak oluşturmaya yönlendiriniz. Hiç bir müfettiş neden fazla ilkyardımcınız ya da çalışan temsilciniz var demez zaten.İlkyardımcılarınızı değişmeyen kadrodan seçerseniz eğer işverenin kabul etmeyeceğini zannetmiyorum.Zaten burada en büyük sorununuz ilkyardımcı sayısını kabul ettirmekte olacaktır. Çünkü ciddi bir maliyet getirmektedir.
 5. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46797
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Selamlar, sabit olarak değişkenlik gösteren bir durum da her zaman maksimum sayıya göre düşünüp, hareket etmekte fayda olacağına inanıyorum. Faal durumda ki işçi sayısını kıstas kabul edin, buna göre düzenlemelerinizi yapmanız da fayda olacaktır.
 6. Şevket Temelli İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98603
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İlk yardımcı, çalışan temsilcilerini ,destek elemanları (acil durum ekipleri) adetlerini ,İş güvenliği uzmanı çalışma sürelerinin hesabında yıllık çalışan sayısı ortalamasını baz alıyorlar.
 7. Ali Ustun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar çalışmak isteyen A ve B sınıfı arkadaşlar bana özelden mesaj atabilirse sevinirim.
 8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Şevket bey
  böyle bir hesap söz konusu değil, güncel sayı ve buna göre yapılan hesap geçerli olacaktır. yanlış bir uygulama yapılıyor