1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Forklift operatörü belgesi ve g sınıfı ehliyet

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Tamer ÇANKAYA tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

  1. Arkadaşlar merhaba,

    İş yeri alanı içinde kullanılan forkliftler için "Forklift Operatörü Belgesi"
    Kara yollarına çıkacak forkliftler içinse "G sınıfı ehliyet gerekmektedir"

    gibi bir bilgiye internetten ulaştım fakat yasal olarak nereye dayandıracağımı bilmiyorum.
    Öncelikle bu bilgi doğru mudur? Daha sonra:
    1- İlgili mevzuatı bilen var mı?
    2- Ayrıca operatör belgesini veren kuruluşla (mesela MMO) bu işi yapan oldu mu?

    Yardımlarınız için teşekkür ederim
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bilgi doğru.
    Eğer forklift iş yerinde belirlenmiş alanda kullanılacaksa operatör belgesi yeterlidir. Fakat karayoluna çıkması icap ederse operatörün aynı zamanda G Sınıfı Ehliyeti olması da gerekmektedir.
    Ben de bu kadarını biliyorum.
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

    • Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    sürücü kuslarından operatörlük belgesi(350-380 civarı) alabilirsiniz, yazılı ve uygulamalı sınavı var. sonra isterseniz bu belge ile trafik şubeye giderek 600 tl civarında ödemesini yatırarak ehliyette alabilirsiniz.
  4. Sait Bey ve Nurdan Hanım, bilgiler için teşekkür ederim.
    Ancak yasal dayanakla, özellikle operatörlük belgesinin yasal dayanağıyla ilgili de bilgi edinmek isterim, eğer mevcutsa.
    Teşekkürler
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sayın Tamer ÇANKAYA ;
    Yaptığım küçük araştırma konu ile ilgili
    2918 Sayılı Trafik kanununu işaret etmektedir.
    Gördüğüm kadarı ile Madde 42 a bendinde bahsedilmiş.
    Aradığınızı oradan bulabileceğinizi düşünüyorum.
    Saygılarımla.

    Ekli Dosyalar:

    • 2918.doc
      Dosya Boyutu:
      478,5 KB
      Görüntüleme:
      120
  6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

    • Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    6331 sayılı isg kanunu

    (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sanki bu daha da destekler nitelikte.
  8. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim
    Değerli arkadaşlar
    1- Karayolları trafik kanunun 42. maddesi açıklıyor.
    2- 6331 sayılı Kanun İş ekipmanları Yönetmeliği Madde 8 - 11 de eğitimin zorunluluğundan bahsediyor
    3- 6331 İdari Para Cezaları Madde17'de cezadan bahsediyor...

    İş Makinası Operatörlük Belgelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus belgede ne yazacağıdır.
    http://www.uzmanlarismakinalarikursu.com/
  9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    halk otobüsü (şehir içi insan taşımacılığı) tehlikeli sınıfta sanırım ,halk otobüsleri için risk değerlendirmesi hazırlarken hangi yönetmeliklere bakmak gerekir ,nelere dikkat etmek gerekir?
  10. müslüm İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU



    Kanun Numarası : 6331

    Kabul Tarihi : 20/6/2012

    Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339

    Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 52


    Çalışanların eğitimi

    MADDE 17 –

    (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.


    (2) Çalışan temsilcileri özel olarak eğitilir.


    (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.


    (4) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe başlamadan önce, söz konusu kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir. Ayrıca, herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.


    (5) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar işe başlatılamaz.


    (6) Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, iş sağlığı ve güvenliği risklerine karşı çalışana gerekli eğitimin verilmesini sağlar.


    (7) Bu madde kapsamında verilecek eğitimin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır. Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması hâlinde, bu süreler fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir.