1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Forklift rampası eğimi hak.

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve Fatih Ülker tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar
  Çoğu Uzman arkadaşımızın karşılaşmış olduğu bir sorun olan Forklift rampalarının eğimi hakkında tartışma konusu açıyorum.
  Tüm düşünceleri ve önerileri bekliyorum.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Rampa,seyyar rampa,Yükleme rampası
  YÜKLEME BOŞALTMA İŞLEMLERİNİZDE KOLAYLIK SAĞLAYACAK MOBİL YÜKLEME RAMPAMIZ
  standart 6-8-10-12 ton taşıma kapasiteli olup yürüme yolu genişliği 2 mt dir.
  kuyruk kısmı nın katlanabilir olmasının nedeni taşıma esnasında kamyona sığabilmesi ve kullanılmadığı zamanlar yada mevcut alan içerisinde taşınması gerektiği zaman manevra kabiliyetini artırmaktır.
  ön tarafta bulunan kriko kolu yardımı ile bir kişi 100 cm den 160 cm ye kadar rampa ön yüksekliğini değiştirebilir,ön kısımda bulunan flap ların dorseye indirilmesi ile yükleme yapılır.Yükleme esnasında ön tarafta bulunan 2 şer metrelik emniyet zincirleri ile tıra yada konteynere rampa bağlanır.
  Rampa ön iç tarafta 2 adet döner tekerlek mevcuttur,yükleme esnasında tekerlekler havada dururken kriko ayakları yere basmaktadır.Rampanın taşınması esnasında kriko ayakları yukarı çekilir ve tekerlekler yere değer.Kuyruk kaldırılır ve emniyet zincirleri ile bağlanır,arka tarafta bulunan forklift ayakları geçme yerinden 10 cm yukarı kaldırılması ile rampa taşınır.
  Rampalarımız tamamen kimyasal ön yıkamadan sonra epoxy boya ile 2 kat boyanmaktadır,eğimli rampa yüzeyi antipatinaj özellikli patlatılmış sac ile kaplıdır.
  Taşınacak yükün ağırlığı,kaldırma yüksekliği,istenilen rampa iç genişliği,istenilen rampa uzunluğu gibi isteklerinizi bildirmeniz durumunda her ölçüde mobil yükleme rampası imalatımız mevcuttur.
  sipariş yoğunluğuna göre en geç 10 gün içerisinde teslim edilebilir.

  DİNAMİK MÜHENDİSLİK MAKİNA TESİSAT-YENİ SANAYİ SİTESİ 06 A BLOK 5.SOKAK NO:5-6 ÇORLU-TEKİRDAĞ
  Tel: 0 282 6735673
  Fax:0 282 6735697

  Rampa , Seyyar Rampa,Makaslı Platform, Dynamicrampa Tır Yükleme Sistemleri
  [​IMG] Eklenmiş İmajlar[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  KAYNAK
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mart 2014 ---
  Yükleme rampaları çok yoğun giriş çıkış ve mal sevkiyatı yapılan alanlarda maksimum verimlilik sağlarlar.

  mobilrampa.gif

  Standart bir yükleme rampası 2 ana kısımdan oluşur. Bunlardan birinci ana platform ikincisi lip tir. Ana platform standart ölçüleri 200x250 cm olup depo yüksekliği, araç genişliği vb. değişkenlere göre farklı ebatlarda tercih edilebilir. Sıradışı araç ve depo yükseklikleri için özel üretim rampalar tercih edilmelidir. Rampa; hidrolik bir pompa, valfler ve platforma hareket veren biri büyük biri küçük iki pistondan ibarettir. Büyük piston ana platformu, küçük piston ise lipi hareket ettirir. Valfler bu pistonların hareket sıralamalarını kontrol etmektedir. Bu basit ama iyi tasarlanmış sistem sayesinde tek tuşla rampanın tüm fonksiyonlarını kontrol edebilmek mümkündür. Hidrolik ünite tamamen rampa pozisyonunu değiştirebilmek için kullanılmaktadır. Kendi ağırlığı dışında yük kaldırmak için kullanılamaz.

  Standar bir yükleme rampasının statik taşıma kapasitesi 6 ton, dinamik yük kapasitesi ise 9 tondur. Bunun üzerindeki yükler için özel tip rampalar tasarlanmaktadır.

  Elektrik kesintisi durumunda rampanın istem dışı inerek kazalara mahal vermemesi için yağ akışını engelleyen emniyet valfi kullanılmaktadır.

  Yükleme boşaltma çalışmaları yapılırken genelde transpalet, forklift ve elektrikli transpalet gibi tekerlekli taşıma araçları kullanılmaktadır. Bu araçlar ile yükleme boşaltma yaparken depo yüksekliği ile araç yüksekliği arasındaki farklılıktan kaynaklanan bir eğim oluşmaktadır. Bu eğim her araç için kataloglarında belirtilmekle beraber, forklift için %16 iken elektrikli tanspalet için genelde %5 olarak verilmektedir. Bu eğim değerleri ve araç yükseklikleri değerlendirildiğinde en uygun rampa yüksekliği 120 - 130 cm arasında tercih edilmektedir. Bu referans değer için -35cm, +35 cm çalışma aralığı ile 85 cm yüksekliği ile 155 cm yüksekliği arasında bir yüksekliğe sahip her araca yükleme yapılabilmektedir. Eğer araç yükseklikleriniz farklı bir aralıkta ise bu bilgiler ışığında rampa ölçülerine karar verilmelidir.

  yükleme rampası ürün sayfası
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Talimat...

  124-page-001.jpg
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mart 2014 ---
  Forklift talimat sunum...

  Ekli Dosyalar: