1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Forklift risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mehmet Akın tarafından 24 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar sizce eksikleri nelerdir?

Ekli Dosyalar:

2. Emine Diren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    260732
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    Bir forkliftte yazdığınızdan başka ne olabilirki?emeğinize elinize sağlık...
  3. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eline sağlık.
    bir forklifte 100 civarında madde yazıldıysa o değerlendirmeyi düşünemiyorum
    ben 10-15 maddede geçiyorum forklifti
  4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaş nerden buldun bu kadar maddeyi...eline sağlık.
  5. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    Maddeler iyi hoş güzelde bir fabrikanın analizini böyle yaparsanız işlevselliği ve takibi sıkıntı olabilir.
  6. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ne gibi mesela örnek verebilirmisiniz
  7. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Detay iyidir uzmanım.
    Ancak takibi için ne tür bir sistem düşündünüz ?
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sonucu ölüm olan bir riskin şiddeti 40 olmalı,toplu yada çoklu ölümlerde 100 olmalı.ilk değerlendirmende ölüm riski vermişsin sonuç olarak ama şiddetini 15 tutmıuşsun.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Temmuz 2013 ---
    Ayrıca formatını ve detaylı olarak tehlikeleri görmende hoşuma gitti..Çok güzel bir çalışma olmuş..Birde Rutin/Rutin olmayanda analizini ekle frekansına ışık tutar.
  9. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet doğru söylüyorsunuz bir kaçında 15 ler 40 çıkacak bir kaçında da ölüm silinecek
    sagolun
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Temmuz 2013 ---
    detay için şöyle söyleyeyim çalıştığım işletmede 7 senedir görevliyim 3 adet forklift var günde 10 saat sürekli çalışıyor ve burada yazanların yarısı başıma geldi
    takip konusunda zaten tüm gün sahadayım . artı eğitiiiim
  10. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fazla incelemedim ama gözüme çarpanlar fazla detay forklifin her mekanizmasına risk maddesi yazmışsınız. yanlış değil ama vaktiniz varsa sıkıntı yok.
    TEDBİRLER/DÜZELTİCİ FAALİYET YAPILMASI GEREKLİ AKSİYONLAR olarak belirlediğiniz kısım genel olmuş her riske ayrı düzenleyici faaliyet yazılmalıdır.
    Örnek uyuşturucu kullanan personele eğitim vererek riski azaltmış olmazsınız.
    bir diğeri risk analizi yaptığınız işletmede forkliftler kaç km hız yapıyorlarki tekerleği yerinden çıkıp çalışanları yaralasın.
    'Forklift geri manevra sırasında başka bir nesneye çarpması sonucu devrilen nesnenin personele zarar vermesi' yerine forklift yolu güzergahında engeller bulunmasını risk olarak görebilirsiniz.

Erkan Beyin dediğine ek olarak tehlike kaynağı ortadan kalkmadıkça alınan önlemler sonrası şiddet değişmez. şiddetin değişmesi için tehlike kaynağının ortadan kalması yani forklift kullanılmaması gerekir.
  11. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    analize tam bakamadım ama hızlı kullanıma karşı önlemlere psikoteknik değerlendirmeye tabi tutulmalı yazılabilir, forklift operatörleri titreşime de maruz kalıyor bu da yazılabilir
  12. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dalyan mı orası ?
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşım eline sağlık o kadar çok ayrıntıya girmişsin ki inşallah takibi de bir o kadar sağlıklı olur.
    bir kaç noktaya da ben değineyim yanlış anlama sakın.
    --döf kısmında periyodik bakım diyerek her satıra aynı şeyi yazmışsın ve aslında her satırdaki uygunsuzluk periyodik bakımı gerektiriyor buraya kadar doğru fakat şöyle bir durum var.periyodik bakım demek zaten başlı başına tüm sistemlerin birbiri ile uyumunu kontrol eden bir iştir. bir noktadaki hata yada arıza diğer aksamları da etkileyecektir zaten, dolayısıyla bu kadar fazla satıra dağılım yapmaya gerek var mı diye düşünüyorum,
    --ayrıntıya inerken asıl riskleri unutmayalım.
    geri manevralarda arkayı görebilmek için dikiz aynası.
    operatörün kullanması gereken baret,
    forklift üzerine sabit ve ulaşılabilir bir noktaya yangın söndürme cihazı
    operatörün maruz kalacağı titreşim
    ve en önemlisi sürekli çalışma var dedin forklift yol güzergahı
  14. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    özdere
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Temmuz 2013 ---
    paylaşımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar
    fikirleriniz doğrultusunda yeni düzenlemeleri yapacağım
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    revizyon edilmiş halini tekrar yayınlarsan devamında da birşeyler konuşabiliriz
    risk hiçbir zaman bitmez
  16. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    ellerinize sağlık epey bir risk faktörü temin etmişsiniz..ek olarak; forkliftlerde bijon kesilmesi nedeniyle ciddi ramak kalaların olduğunu biliyorum.. ayrıca forklift çalışanları kapalı ortamdan açık ortama çıkarak çalışıyorlarsa güneş gözlüğü kullanımı da olabilir..
  17. serkan ateş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sanrım bu iş güvenliği uzmanlığı hem kolay hemde zor doktor gibi diyelim :)
  18. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bugün çok yoğundum arkadaşlar en kısa zamanda düzelteceğim
  19. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar ben kullanım talimatı olmadan forkliftin kullanımının doğru olmadığını düşünüyorum. Yasal dayanağına bakmadım ama. Eğer kullanım talimatı yok ise ve kullanılmaması gerekiyor ise bu talimatı uzman olarak biz mi oluşturacağız yoksa alınan firmasından mı talep edeceğiz?
  20. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    çok ayrıntılı işletmelerde uygulanması çok sıkıntılı olacaktır.