1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Forklifterin yakıt olarak lpg tüpü olması

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Hakan Miçoglu tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Hakan Miçoglu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  forkliftler yakıt olarak ne kullanılır arkadaslar gittiğim bir firma forkliftin arkasına lpg tüpü koymuştur. yasada bunun bir dayanağı varmı yoksa tehlikeli bir durummudur ???
 2. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  lpg tüpüyle çalışan forkliftler açık alanlarda kullanılmak için imal edilmiştir, kapalı alanlarda kullanılmamaları gerekir. bunun haricinde genel olarak lpg tüpleriyle ilgili riskler geçerlidir. bilmem yardımcı olabildim mi?
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  kapalı alanlarda elektrikli forklift kullanılması gerekmektedir.lpg li forklift açık alanlarda kullanılabilir.lpg tankı ve borularının sızdırmazlığı köpük ve gaz dedektörü ile kontrol edilmelidir.lpg li forklift yakınında ateşli işlemler yapılmamalı,kıvılcım ve açık ateş olmamalıdır.ayrıca lpg li forklift kullanımında ısıtma yapılmadan harekete geçilmemelidir.lpg sistemi sızdırmazlık kontrolleri yaptırılmalıdır,filtre değişimi ve bakımlar önemlidir

  LPG Lİ FORKLİFT


  [​IMG]

  LPG li forklift avantajları
  1- Emisyon
  Benzinle çalışan forkliftlere nazaran karbonmonoksit atımları daha düşüktür fakat yinede kapalı alanlarda kullanılması halinde havalandırma gerektirir.
  2- Uzun motor ve buji ömrü
  L.P.G. ile çalışan forkliftlerde motor ve buji ömrü daha uzundur.
  3- Kolay bakım
  LPG li forkliftlerin bakımı benzinli forkliftler gibi kolaydır.
  4- Sessiz ve kolay çalışan motor
  LPG li forkliftlerin motorları sıcak ve soğuk hava şartlarında kolay olmakla birlikte dizelli forkliftlere nazaran daha sessizdir.
  5- Düşük yakıt maliyeti
  LPG ile çalışan forkliftler benzine nazaran daha az maliyetlidir.
  LPG li forklift dezavantajları
  1- Güvenlik
  L.P.G. kolay yanıcı bir madde olması nedeni ile kullanımı ve saklanması risklidir ve hatta bazı alanlarda kullanılmamalıdır.
  2- Düşük verim
  L.P.G. ile çalışan forkliftlerde kaldırma ve yürüme hızları benzinli forkliftlere nazaran daha düşüktür.
  3- Maliyet
  Bu tip forkliftler düzenli olarak yağ filtresi değişimi gerektirir ve ülkemizdeki L.P.G. yakıtının düşük kalitede olması sebebi ile diyaframda kolay tıkanmalar oluşabilir.
  LPG İLE ÇALIŞAN FORKLİFTLER  Motoru normal benzin motoru gibidir. LPG tüp kullanılan bu forkliftler egzost emisyonu açısından benzinli ve dizel forklift arasında aynı noktadadır. Dizel forkliftler kadar egzost emisyonu yoktur. Hem dış hem de kısmen iç mekanlarda kullanılacak ise tercih edilmelidir. Ancak yine de toksit egzost çıkışı vardır. LPG tankı olarak normal mutfak tüpleri de kullanılabilir, ancak bu durumda tüpün içindeki gazın %25’i boşaltılamaz (tüp yatık durduğundan). Özel forklift tankı kullanıldığında bu tür bir israf söz konusu olmaz.
 4. cul_de_sac İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ersin BEY Lpg'li forkliftler hakkında yazdığınınz bu bilgilendirmenin devamı varsa paylaşabilirmisiniz veya link verebilirmisiniz ?
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi