1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Forkliftler hkk.

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve ERKANERTURK tarafından 25 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,

Firmamızda bulunan forkliftlere trafik sigortası yaptırmamız gerekiyor mu?

Bu konuda bilgilerinize ihtiyaç duyuyorum.
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    plakası yoksa ruhsatı da yoktur. plakası varsa zaten trafik sigortası yaptırmadan ruhsat ve plaka çıkmaz.
  3. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki plaka çıkartmak mecburiyetimiz var mı?
  4. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Şimdi trafiği aradım ve sordum. Trafiğe çıkan her araç ve iş makinasının ruhsatı ve plakası olması gereklidir ve denetliyoruz dediler. E dolayısıyla trafik sigortası da olması zorunlu. Buna ek olarak sadece işyeri içindeki ve trafiğe çıkmayan iş makinasına biz karışamayız dediler. O sorumluluk isggm nin sorumluluğundadır dediler. İş yeri özel mülk olduğu için. Gelelim müfettiş denetimlerine. Emekli bir iş müfettişi bir denetiminde G sınıfı ehliyet istemiş bir forklift operatöründen. Firma yetkilileri biz bunu trafiğe çıkarmıyoruz demiş. Müfettiş ise tekerleği olupta hareket eden her cisim bana göre trafik oluşturmaktadır. şeklinde bir yorum yapmış. Bunu yorum demeyelim de iş kazasına yazılan bilirkişi raporu. O sebeple siz her türlü belgeyi eksiksiz tamamlayın.
  5. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaş G sınıfı ehliyetten bahsetmiş sanırım,forkliftin normal yolda ne işi var:)
  6. Murat GÜLBAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45033
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sallayın siz o müfettişi :) Trafiğe çıkmayan her türlü iş makinesi kullanımında "Operatörlük Belgesi" yeterlidir..
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    maalesef forkliftlerin çoğunda plaka ,ruhsat yok
  8. tarmagan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar,
    Normal Çatallı forklift e sepet yapıldığı takdirde kişi taşıması kaldırılması için kullanılabilir mi;?
  9. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bildiğim kadarıyla o sepetin onay alması gerekiyor akredite bir kurumdan. Fakat çok sağlıklı bir ekipman değil çatalların üzerine çelik aksam takıldığı için çelik çelikten kayabiliyor. Bu şekilde sepetle birlikte düşerek iş kazası geçirenleri biliyorum.
  10. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Plaka olayını bir yönetmeliğe dayandırılmadığı sürece bence plakaya gerek yoktur. İş makinaları ile ilgili yönetmeliklere varsa ona bakma lazım :S
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş makinesinin trafik tescilini, trafiğe çıkıp çıkmadığını denetlemeye müfettiş yetkili değildir. Getir bakayım ruhsatını, trafik sigortasını vs. diyemez yani... :)

Operatörlük belgesi, kullanılan ekipman muayene gerektiriyorsa muayenesi gibi teknik anlamdaki denetlemeyi yapmaya yetkilidir. Size forkliftin faturasını dahi soramaz...
  12. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    operatör belgesi ve yıllık periyodik muayenelerin yapılması forkliftler için yeterli
  13. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    trafiğe çıkacaksa eğer plaka gerekli ve kullanan kişinin G sınıfı ehliyeti olmalı. İşyerlerinde kullanılacaksa operatörlük belgesi yeterli..
    27 Ekim 1996 Tarih ve 2280 Sayılı Resmi Gazetede ilan edilen 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 42.maddesinde yapılan değişiklik ile İş Makinası kullanan şahısların Operatörlük Belgesi almaları ve ayrıca karayoluna çıkacak lastik tekerlekli iş makinalarını kullanacak olanlardan ( G ) Sınıfı Sürücü Belgesi almaları Yasal bir zorunluluktur.
  14. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  15. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Forkliftte insan taşımak için kullanılacak sepetin onay alınması gerekliliği adına herhangi bir yönetmelik maddesi var mı acaba?

Taşınması ile ilgili aşağıdaki madde var fakat sepetin onayına istinaden bir dayanak bulamadım.

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

3. Yük kaldırmada kullanılan iş ekipmanı ile ilgili hükümler
    3.1. Genel hususlar

3.1.2. İnsanların kaldırılmasında sadece bu amaç için sağlanan iş ekipmanı ve aksesuarları kullanılır.
    3.1.2.1. Olağanüstü veya acil olan istisnai durumlarda insanları kaldırmak amacıyla yapılmamış iş ekipmanı, gerekli önlemleri almak ve gözetim altında olmak şartıyla insanların kaldırılmasında kullanılabilir.
    3.1.2.2. Çalışanlar yük kaldırmak için tasarlanmış iş ekipmanı üzerindeyken, ekipmanın kumandası için her zaman görevli bir kişi bulunur. Kaldırma ekipmanındaki kişilerin güvenilir haberleşme imkânlarıyla herhangi bir tehlike halinde tahliye için güvenilir araçları bulunur.

Çok acil bir durum yardımcı olmanızı rica ederim...
  16. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Trafiğe çıkmadığı sürece belge istenmiyor. Fakat olurda herhangi bir sebepten dolayı trafiğe çıkacak olursa ruhsat ve sigorta sorgulanır. bu nedenle trafiğe çıkan iş makinelerine ruhsat çıkartılır. fabrika içinde çalışanlarda plaka ve ruhsat olduğunu görmedim.
  17. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nilcan hanım forkliftle insan taşınacak sepetin herhangi bi yerden onay alınması gerektiğiyle ilgili yönetmelik maddesi yoktur.
    Fakat siz her kullanımdan önce iş izni sistemi devreye sokup,bağlantı elemanlarını,emniyet kemerini,varsa yaşam halatını yoksa bağlanacak yerin (mapa yada bom)sağlamlığını,üzerine en fazla kaç kişi çıkması gerektiğini,çıktıktan sonra kontrol amaçlı kaldırılmasını,forkliftin sabitlenmesini,operötörün işlem boyunca koltugunda oturmasını,birde gözlemci atamasını yapabilirsiniz.
    Siz bence bunu imza altına alın ne olur ne olmaz.
  18. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkürler Murat Bey bilgilendirme için.
  19. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne demek birde,sepek çelikten ise çatallardan kayma yaşanabilir+işcilerin KKD özellikle gözlüklerle yukarıya çıkartınız.Aslında çok riskli iş efendim
  20. ederici İSGforum Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Karayolları trafik yönetmeliği Dördüncü Kısım " bütün motorlu araçlar ile bu Yönetmelikte tescili zorunlu kılınan motorsuz araçların sahipleri, araçlarını yetkili tescil kuruluşuna tescil ettirmek ve tescil belgesi almak mecburiyetindedirler" demektedir.

Sadece işyerinde kullanılan bir iş makinesinde gerçekleşen bir iş kazasında aracın bakımlarının ve periyodik kontrollerinin nereye yaptırıldığını ve iş makinesinin kayıtlarını sormuşlardı. Dolayısıyla plakası olsun yada olmasın tescil belgesinin olması gerekiyor.