1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Forkliftlerde güvenlik kafesi kullanımı...

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve Nur Bahar ÇELİK tarafından 14 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    Forkliftlerde güvenlik kafesi kullanarak yüksekte çalışma yapmak yasal mıdır?
    Yasal ise güvenlik önlemleri ne olmalıdır?
    Önlem olarak kafesi forklifte bağlatıyorum ve içindeki çalışanın da emniyet kemeri giymesini ve kendisini forklifte bağlamasını sağlıyorum. Ama emniyet kemeri kullanmak istemiyorlar...
    Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    fotoğraf koyarmısın...
  3. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    örneğin ;
    upload_2014-10-14_21-40-58.png [​IMG]
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş ekipmanları yönetmeliğinden özet geçecek olursam;öncelikli olarak üzerinde insan çalışan sepetli insan vinçleri,manlift yada buna benzer insan kaldırma araçlarının kullanılması istenmektedir fakat kullanılacak olan iş ekipmanına sepet yada diğer aksesurlar takılacaksada güvenli ve standartlara uygun olması istenmektedir..yukardaki gibi forkliftin çatallarından kayarak çıkmayacak şekilde güvenli sepet olursa ve emniyet kemeride sepete bağlanırsa sorun olmıyacağı kanısındayım yönetmelik içeriğine bakaraktan...
  5. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şuan karşılaştığım sorun çalışanların ve bu bir grup çalışanın başındaki şeflerinin kafes içinde emniyet kemeri takmak istememeleri...
    Bu konuda bir tehlike yaşamayacaklarına inanıyorlar ve benim abarttığımı düşünüyorlar...
    Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim?
  6. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnsan taşıma amacının dışında imal edilmiş araçlarla insan taşımak yasal değil. Sadece acil durumlarda gerekli önlemler alınarak insan taşıma amacının dışında imal edilmiş araçlar kullanılabilir der yönetmelik. Fotoğraflardaki kafesler forklift çatallarından kayabilir, metal metalden çok kolay kayıyor. Kemeri de forklifte bağlamak sağlıklı olmayabilir, askıda kalındığında sıkıntı yaratır. Sepete bağlarsanız da sepetle birlikte düşebilir. Olabilirse manlift vb bir ekipman alınmasını sağlayın bence. Hem manlift korumalı olduğu için kemer takmadan da olur, direnç göstermezler
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben bazen kola fanta bisküvi alıyom onlara önce ödül veriyom kandırıyom..oda olmadı çıkartmıyon ve o iş ekipmanı kullanılmasına izin vermiyorum..bu gibi sepetten düşerek ölen kişiler ve haberler var sitede..
  8. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuda videolar izletebilirsin. Gerçekten yaşanan çok sıkıntı var benzer durumlarda. Benim daha önce çalıştığım firmada yaşanmıştı mesela ben çalışmaya başlamadan önce. Kaza olduktan sonra manlift alınmıştı. Siz görsellerle sunum hazırlayın, farkındalıklarını artırır.
  9. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nilcan Hanım yasal olmadığına dair yönetmelik maddesini rica edebilir miyim?
    Ayrıca kafesi uygun bir zincir halat ile forklifte bağlatıyorum düşmesini engellemek için ek önlem olarak kafes içinde de emniyet kemeri takmalarını istiyorum. Ama emniyet kemeri takmalarını gereksiz yere mi istiyorum sizce?
  10. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hayir dogru yapiyorsunuz.Hatta kafesin üzerine emniyet kemeri tak levhası da koyabilirsiniz.
  11. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşte yönetimde bulunan bu çalışanların şefi benden mniyet kemerini takmalarını zorladığım için yönetmelik maddesi istiyor? bu konuda yardıma ihtiyacım var...
  12. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ Madde 3.1.2 ve alt maddelerini incelemenizi tavsiye ederim.

Forklift çatallarına sepet takılmasını ben çok tasvip etmiyorum. Bu konu için de daha önce yöneticilerimle çok tartıştım. Kanun da çok net ve yasak. Sepet kullanırsanız da muhakkak sepetteki arkadaşın kemer kullanımını sağlayın. Ama kemer kullanmak değil doğru yerden sabitlemek önemli. sepete sabitlemek kesinlikle yanlış, sepet kayarsa çalışan da kayar. Siz insan taşımak amaçlı bir ekipman aldırın. Almazlarsa da tutanak tutun. Sıkıntılı bir süreç ve yasal davranılmıyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Ekim 2014 ---
    Emniyet kemeri takılmasından önce sepet kullanımı hatalı. Bence kök nedenin düzeltilmesi öncelikli.
  13. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yapı işleri yönetmeliğinde seviye farkı olan her iş yüksekte çalışma saýiliyor.talimat hazirlayin imzalatin,zimmetle parasut tip emniyet kemeri verin.uymuyorsa ihtar verin
    Her firma manlift almayabilir.Tabiki doğru olan odur.
  14. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sepetteki arkadaşın kendisini sepetten başka bağlayabileceği bir yer yok manlifti de zaman zaman kiralıyoruz ama manlift çok hantal kalıyor... forklift hızlı olduğu için işlerine geliyor... Aldırsamda karşı çıkarlar kullanmaya... sepeti gerçekten sağlam bir zincir ile bağlıyorum forklifte ama emniyet kemeri olayına çözüm bulmam lazım...
    Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için sağolun...

Güzel geceler...
  15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Sürekli ve kısa süreli iş midir? Kullanıcılar sabit mi değişkenlik göstermektedir. Evet, İş ekipmanlarını amacı dışında kullanılmamalı ama özel durumlarda uzman inisiyatifini almalı yeteri kadar emniyet tedbirleri alındıktan sonra kullandırılabilir. Hazırlanan bu yönetmelikler sahadan uzak masa başında hazırlandığı için ikilimde kalmanız normal. Şu da bir gerçek ki çarkın dönmesi gerek işveren açısından da durumları değerlendirmemiz gerekli direk kestirip atılmamalı.

Sonuç olarak size tavsiyem iyi bir gözlem sonucu ( yükün yükseklige göre statik hesabını, salınımını, çevre emniyetini, kafeslerin catallarda kaymaması ve denge kaybını önlemek için stoperler ile, en önemlisi de çalışanların emniyet kemerlerini sepete değil sepet ve kaldırma aracından bağımsız sabit bir noktaya, güvenlik halatına bağlanması elzemdir.) kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Sürekli yapılan bir iş ve üretimin olağan bir süreci içerisinde gerçekleşen bir operasyon ise iskele platform ve veya seyyar kafesli vinc kullandırabilirsiniz.
  16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba,
    öncelikle, daha önce yaptığım araştırmadan , bunun yasal olup olmadığı konusunda baya bir karmaşa olduğunu belirteyim. o nedenle bu şekilde değil adam taşımak için yapılmış manlift alınmasının gerektiğini deftere yazmanızı öneririm.
    yine de uygun olmayan bu çakışma şeklinde kemer takılması yüksekte çalışma ile ilgili bir maddede vardı. hatırladığım kadarıyla 1.8 m den yüksek çalışmalar yüksekte çalışmaya giriyor ve bunlarda da gerekli önlemleri alman gerekiyor. nerede olursa olsun.
  18. kübragürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emniyet kemerinin bağlandığı sepet düşerse? Ben emniyet kemerinin sepete ya da forklifte bağlanmasını mantıklı bulmadım bu açıdan bakınca
  19. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Emniyet kemerleri sepete hiç bir şekilde bağlanmamalı, bağımsız bir noktaya sabitlemeniz gerekli. Yakın zamanda emniyet kemerini vinc sepetine sabitleyen çalışan,çarpma esnasında zarar görmüş ve sepetle beraber çalışanın düşüşü gerçekleşmiştir.