1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Forum: iş güvenliği uzmanları buluşuyor, sorunlarını tartışıyor

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 7 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TMMOB İş Güvenliği Uzmanları Kurultayı`na Doğru…
  İş Güvenliği Uzmanları 11 Nisan`da Buluşuyor, Sorunları Tartışıyor!


  2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile önüne geçileceği iddia edilen "iş kazaları" azalmak bir yana katlanarak devam ediyor. 2013 yılında en az 1.235 işçi, 2014 yılında ise Soma, Ermenek, Torunlar İnşaat, Yalvaç`taki toplu kayıplar başta olmak üzere çeşitli sektörlerde yaşamını kaybeden en az 1886 işçinin ölüm nedeninin önlenemez felaketler olmadığı ortadadır.

  Bir taraftan iş cinayetleri artarak devam ederken, diğer taraftan da bu olayların önüne geçme yöntemlerinden biri olarak sorumluluk ve görev verilen ama ancak günah keçisi olarak her anlamda çaresiz bırakılan İş Güvenliği Uzmanları/Mühendislerinin sorunları her geçen gün artmaktadır.

  19 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirdiğimiz "İş Güvenliği Uzmanları Sorunları Çalıştayı" sonucunda güvenli çalışmanın sorumluluğu verilen İş Güvenliği Uzmanlarının/Mühendislerinin Güvencesizlik, düşük ücretler, yüksek çalışma saatleri ve hukuki anlamda kazaların birincil sorumlusu gösterilerek yargılanmaları en temel sorunlar olarak ortaya çıkmıştır. İşte gerek uygulamadaki sorunlar, gerekse uzmanların çalışma koşulları ve güvencesizlik ile karşı karşıya bırakılmaları TMMOB Genel Kurulu`nda "Kurultay" talebine dönüştü.
  TMMOB Genel Kurulunda alınan karar ile 9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde Ankara‘da TMMOB 1. İş Güvenliği Uzmanları Kurultayı toplanacaktır.

  11 Nisan 2015 Cumartesi günü yapacağımız bu Forum ile geçen yıl tespit edilen konuların daha da derinleştirilerek tartışılması ve buradan çıkacak sonuçların Kurultaya taşınarak kararlara bağlanması, verimli bir Kurultay`a imza atılabilmesi için siz değerli İş Güvenliği Uzmanlarını, Mühendisleri, Meslektaşlarımızı etkinliğimize katkıda bulunmaya, dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

  Saygılarımızla

  TMMOB Maden Mühendisleri Odası
  İstanbul Şubesi
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu

  [​IMG]
 2. natulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bursa OSB
  Forumu internet üzerinden takip etme imkanı var mıdır?
  Ya da forumda görüşülen konular hakkında bilgi paylaşımı olacak mı?
  Teşekkürler