1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fox tv’de bakan çelik 'çalar saat' programına konuk oluyor

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Şimdi Soru Sorma Zamanı!! Bakan Çelik Çalar Saat Programına Konuk oluyor
  22 Eylül 2014, 17:35
  [​IMG]

  23.9.2014 tarihinde Fox TV’de sabah saat 07:30’da yayınlanan “Çalar Saat” programına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Faruk Çelik konuk olarak katılacaktır. Programa sosyal medya ve elektronik ortamda soru ile katılınabilmektedir. İSG alanındaki temel sorunlar konusunda Sn. Bakan’a sorulmak üzere aşağıdaki soruları hazırlamış bulunmaktayız. İstediğiniz yalnızca bir soruyu canlı yayında Sn. Bakan’a sorararak katkıda bulunmanız önemlidir.


  1- Beş çalışanı olan inşaat veya madende görevli iş güvenliği uzmanının yılda 12 saat işyerinde görev yapması gerekiyor. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin en az 16 saat olması Yönetmelik gereği, Uzman yılda çalışması gereken 12 saatlik sürede İSG Eğitimini nasıl verecek?

  2- İş Güvenliği Uzmanının, önerisini yerine getirmeyen işvereni Bakanlığa bildirmesini Mevzuat istiyor. Bugüne kadar kaç uzman ücretini aldığı işverenini Bakanlığa bildirdi?

  3- Çalışanların işe girerken sağlık raporu almaları gerekiyor. İşyeri hekiminin bu raporu verebilmesi için gerekli sağlık tetkiklerinin kamu sağlık kuruluşlarında yaptırılması gerekiyor. OSGB ler bu hizmeti yetkileri olmadığı halde ve uygun olmayan şartlarda veriyorlar ve işverenlerden ücret alıyorlar. OSGB lerin sağlık taramaları yapmaları yasak iken neden bu OSGB lere göz yumuluyor? Sağlık Bakanlığının bu tetkikleri ücretsiz olarak vermesini düşünüyor musunuz?

  4- İlk Yönetmelikte OSGB ve Eğitim Kurumlarını kuracak şirketlerin ortaklarından en az birinin işyeri hekimi veya A sınıfı İş güvenliği uzmanı olması gerekiyordu. Sonradan bu şart kaldırıldı ve bu işi kar amacı güdenlerin işi haline getirildi. Mevzuata uygun hizmet vermeyen piyasa rekabetine açık bu kurumlar sistemi çökerttiler. OSGB lerin kurucu ortaklarından çoğunluk hissesine sahip A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı şartını tekrar geri getirmeyi düşünüyor musunuz?

  5- 2009 yılında çıkarılan kanun ve yönetmeliklere göre inşatlarda çalışan ustaların Mesleki Yeterlilik Kurumunca veya yetki verdiği kurumlar tarafından mesleki eğitim verilmesi gerekiyor. Şehircilik İl Müdürlüğü 30 TL karşılığında 2017 ye kadar geçerli olacak mesleki eğitim belgesi yerine geçecek belge veriyor. Bu durumu doğru buluyor musunuz?

  6- Tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta çalışanlardan mesleki eğitimi olmayanların çalışması yasak. Eğitim verilmeden Meslek Liseleri ve Halk Eğitim Merkezlerinden aracı kişi ve kuruluşlardan Mesleki Eğitim Belgeleri düzenleniyor. Mesleki eğitim Belgelerinin alınmasına, İSG Hizmetlerinin verilmesine, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları ile bazı muhasebeciler aracılık yapıp bu hizmetlerin gereği gibi yapılmadan ucuza alınmasını sağladıkları biliniyor.
  Yetki verdiğiniz Eğitim Kurumları tarafından Mesleki Eğitimlerin verilmesini düşünüyor musunuz?

  7- Torba Kanun ile 2 ila 9 çalışanı olan az tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulundurmayacaklar. 2-9 çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işverenlere verilecek eğitimlerin Bakanlığın sıkı denetiminde yetki verdiğiniz Eğitim Kurumlarınca verilmesini düşünüyor musunuz?

  8- Noter’in yanına Noter, Tıp Merkezinin yanına Tıp Merkezi açılamıyor. OSGB ler ise aynı bina veya yan yana işyerlerinde kuruluyorlar.OSGB ler için de ihtiyaca yetecek kadar OSGB kurulabilmesi için bir planlama yapmayı düşünüyor musunuz?

  9- 2015 de Bakanlık tarafından diğer sağlık personeli belgesi olmayanlar çalışamayacaklar.Henüz eğitim programları yayımlanmadı. İSG Katip’ten girişlerinde sorunlar yaşanıyor.

  2-49 çalışanı olan işyerlerinde diğer sağlık personeli bulundurulması zorunluluğunu kaldırmayı düşünüyor musunuz?

  10- İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünün oluşması ve Taşeron ve Rödovans sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için Sivil Toplum Kuruluşlarını da dinleyecek misiniz?


  Soruların gönderileceği adresler:

  calarsaat@foxtv.com.tr
  ismailkucukkaya@foxtv.com.tr
  https://www..facebook.com/ismailkucukkayailecalarsaat
 2. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  - İş Güvenliği Uzmanının, önerisini yerine getirmeyen işvereni Bakanlığa bildirmesini Mevzuat istiyor. Bugüne kadar kaç uzman ücretini aldığı işverenini Bakanlığa bildirdi?

  Ya da ALO 170 i arayıp uygunsuz çalışma ortamını bildirmek iş güvenliği uzmanının bir ayrıcalığı mıdır?işyerinde çalışan herhangi bir işçinin de böyle bir hakkı yok mudur?
 3. Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu soruya gerek yok sanırım torba ile değiştirildi. 10 ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli işyerleri diğer sağlık personeli bulundurmakla yükümlü.
 4. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.

  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.” iş güvenliğini sağlamak için bu süreler yeterli midir?
 5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bazı sorular öldükten sonra ahirette sorulacak.
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İSG profesyonelleri OSGB sahipleri ile işveren arasında koyun olma yada pazarlık unsuru olmaktan ne zaman çıkacak.Profesyoneller neden OSGB lerin ticari kaygısı haline getirildi...????
 7. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  aynı yönetmelikte geçen

  “Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu iş yerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.” ifadesi yer almaktadır ancak isg-katip sistemi 4857 sayılı kanun nezdinde işlem yapmaktadır yani aylık çalışma saati mesailerle birlikte 217 saattir.Bu iş güvenliği uzmanlarının özlük haklarının ihlalini getirmektedir.İşletmelerde çalışan işçiler işverenin görevlendirmesi ile bir başka yere gönderildiğinde yolda geçen süreleri çalışma saatinden sayılırken OSGB lerin görevlendirmesi ile firmalara giden iş güvenliği uzmanlarının yolda geçen süreleri niçin çalışma süresinden sayılmamaktadır?
 8. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Beş çalışanı olan inşaat veya madende görevli iş güvenliği uzmanının ayda 1 saat,yılda 12 saat işyerin de görev yapması gerekiyor. 1 saatlik hizmetle 30 gün X 24 saat sorumlu olmak ölümlü iş kazasında taksirli adam öldürmek suçlaması ile 1. asli kusurlu sayılmak adil midir?
 9. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  5 çalışanı olan bir inşaatta Aylık 1 saat uzman görevlendirmesi ne derece anlamlı olmaktadır. Uzmanın ilk ziyaretinde temel atılırken bir sonraki ziyarette 2-3 kat çıkılmış olmaktadır. Bu süreçte meydana gelen bir kazada uzmanı sorguya çekmek ne derece doğrudur? Bununla ilgili olarak çok tehlikeli işlerde bir taban saat uygulaması olması daha doğru olmaz mı?
 10. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ve son olarak İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI için tam bağımsızlık istiyorum:)))
 11. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Maaş konusunda işverene BAĞIMLI olan İş Güvenliği Uzmanlarının meslekleri gereği BAĞIMSIZ davranıp işletini yapmaları mümkün müdür? Bağımlı kalacaksak eğitim esnasında ETİK dersinin müfredattan kaldırılması ve sınavlarda ETİK konusunda soru sorulmaması gerekmez mi?

  Mimarların bile İş Güvenliği Uzmanı olabildiği bir dönemde Maliye, Adalet, Ekonomi, İktisat gibi bölüm mezunlarına da iş güvenliği uzmanı olma imkanı tanımayı düşünür müsünüz?

  İşveren sendikalarının 'iş güvenliği uzmanı sayısı az' bahanesi ve baskısıyla 6331 sayılı iş güvenliği kanunun uygulanmasını geciktirdiniz. İşiniz görülsün diye çok kolay sınav sorularıyla onbinlerce iş güvenliği uzmanı yarattınız. İşveren sendikalarını mutlu edebildiniz mi?

  Fabrikanızdan kaç tane iş güvenliği uzmanı ürettiniz son bir iki yılda? Ve bu uzmanlardan 'sertifika bedeli' adı altında alınan ve maliyeti 10 kuruşu dahi geçmeyen kağıt parçası için yaklaşık 500 TL den toplam ne kadar kar ettiniz? Yaklaşık 500 TL para aldığınız bu belgeleri basıp uzmanlara teslim etmeyi düşünüyor musunuz?

  Toplamda kaç tane iş güvenliği uzmanı var ve bunların kaçı İSG KATİP üzerinde sözleşme yapıp uzmanlık yapıyor? Oran nedir? Çevremde onlarca uzman tanıyorum ve çoğu iş güveliği balon çıktığı için bu işi yapmıyorlar. Bu nedenle soruyorum.

  İş güvenliğini ciddiye almanız için kaç can daha gerekir size? Ciddiye alsaydınız iş güvenliği uzmanlarının maaşlarının işveren tarafından değil devlet tarafından ödenmesini sağlar ve bu işi kökten çözerdiniz.

  6331 sayılı kanun ve bağlı tüm yönetmeliklerin hemen hemen bütün maddelerinde işverenin sorumluluğu belirtiliyor. Somada 300 den fazla kişi öldü. İşveren tutuklandı mı? Uygulanmayan kanun kanun mudur?

  2008 yılında TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun Tuzla Tersaneler Bölgesindeki işçi ölümleri için hazırlamış olduğu bir rapor var. Bu raporun sonunda iş kazalarının ÖNLENEBİLİR olduğuna dair muhalefet şerhi var. Yani komisyon iş kazalarının ÖNLENEBİLİR olduğuna inanmamış ve muhalefet şerh koymak zorunda kalmış. Siz önlenebilir olduğuna inanıyor musunuz? Dünyanın iş kazaların %98 önlenebilir olduğunu kabul etttiği bir gerçeklik barken bu rapordaki iş kazalarının ÖNLENEMEZ olduğu kanısı sizi rahatsız ediyor mu?

  Madenlerdeki iş kazaları sonucunda yaşanan ölümler bu işin fıtratının doğal bir sonucu mudur?

  Sizin duyarlı olmanız için Soma, asansör faciası vb TOPLU ÖLÜMLERİN mi olması gerekiyor? Tersanelerde her gün iş kazası sonucu tek tek ölen sizin için ölü sayılıyor mu?

  Yaşanan yaralamalı yada ölümlü iş kazası sayısı kaçtır? Bu rakamların gerçek olduğuna inanıyor musunuz? Yaralamalı iş kazalarının çoğunun SGK ya bildirilmediğini düşünüyor musunuz?
 12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  OSGB lerin işlerini layıkı ile yaptığını düşünüyor musunuz? OSGB leri kağıt üzerinde değil gerçek anlamda denetlemeyi yada tamamaen kapatmayı düşünüyor musunuz?

  Kaç tane OSGB var? Kaç tane daha açılmasına onay vermeyi düşünüyorsunuz?

  Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfına giren işyerlerinin çoğunun İSG KATİP üzerinden sözleşme yapmadığından dolayı dert yandınız basın aracılığıyla. Bu durumu bildiğiniz halde ve bunun bir cezası olduğu halde 6331 sayılı kanuna dayanarak neden cezalarını kesmediniz? Yada ceza kestiniz mi hepsine? Bakan olmanızdan dolayı yetkili olmanıza rağmen önlemini almayıp basın aracılığı ile sorunu dile getiriyorsunuz. Siz çözemiyorsanız kim çözecek bu sorunu? İşverene ceza kesip sorunu çözmek yerine neden bize dert yanıyorsunuz? Siz bakan değil misiniz? Biz mi keselim bu cezaları? Mesajınızı tam olarak anlayamadık?
 13. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yanlış anlaşılmasın TRAJİKOMİK ...
 14. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Ben İSG uzmanı olarak ayda 50 farklı inşaata bakıyorum. Sizin müfettişleriniz ki işleri bizden daha kolay kişi başı ayda kaç firmaya denetime gidiyor. Her inşaat yapım süreci boyunca bakanlık tarafından en az bir kez denetlenmiş olsa ne çok şey değişir farkındamısınız?
 15. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Bu kesinlikle sorulmali. Diger sorular maddi kaygi ama bu soru yillarini tahsil icin harcayip belge pesinde kosturup tum cetrefilli surecleri atlattiktan sonra hayatinin taksirle adam oldurme sucundan kararmasiyla ilgili bir sorudur.

  Ayrica tutuklu ve hukum giyen uzman sayisi sorulmalidir.
 16. alibzdgn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  adam politik cevaplarla sıyrılmaya çalışıyor. Dünyaya başka pencereden bakıyor, hayatında hiç sahaya inmemiş birinin çalışma bakanı olup ahkam kesmesi kolay tabi
 17. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Son 20 dk sını dinledim kanım dondu. Adam asgari ücret için diyorki 'gürcistan ve diğer 3.Dünya ülkelerinde asgari ücret çok düşük ve ürettikleri malları çok rahat ihraç ediyorlar. Asgari ücreti arttırırsak diğer ülkelerle rekabet edemeyiz'. Bizim bakanımız bunu söyleyen bir adam. İdealimiz 3.dünya ülkeleriymiş :) REKABET birgün herkesin başını yiyecek.
 18. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanlarının işverene BAĞIMLI olmasını normal karşıladı. 'Devlete bağlı bir havuz olamaz, biz kişi başı 5000 TL den binlerce kişilik bir havuz oluşturamayız, bize çok maliyetli olur. İşçi ve işvren sendikaları isterlerse ortak olarak havuz oluştursunlar' diyerek dalgasını geçti. ' iş güvenliği uzmanı müfettiş değildir' dedi ve güldü. 'İş güvenliği uzmanı işvereni yönlendiri, işveren işin başında olamıyabiliyor yerine büütün sorumluluğu alan iş güvenliği uzmanı yapıyor, iş güvenliği uzmanı müfettiş değil işvereni bu konuda rahatlatan kişidir' dedi :)

  Dur ben bir gidip işverenimi rahatlatim :):)
 19. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Uzmanlarla ve Türk Milleti ile düpe düz dalga geçmiş. Ayıptır. İşveren iş başında oldugu zaman uzmanın sorumlulugunun kalktıgı nerede yazıyor Bakan Bey kendi mevzuatından bihaber. İşveren iş yerinde olmadıgı zaman bu durumda uzman, butun yetkı yaptırım ve harcama hakkına sahip oluyor. Bakan bey sahaya inin ve gerçeklerle yüzleşin...
 20. Cagdas Sakinci İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92542
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bence İSG konusundaki sorumluluk OSGB patronu ile Uzman arasında eşit paylaştırılmalıdır nasıl şantiye şefi çalışanlarını kontrol etmek zorundaysa OSGB patronuda çalışanını kontrol etsin ilk etapta sorumluluğu OSGB patronuna veya kuruma veren yönetmelik çıkmalı bence yoksa Uzmanarın yaptığı iş OSGB lerin umrunda olmuyo onlar için varsa yolsa uzmanın ücreti düşük olsun.